Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Fotografija je simbolična. Foto: EPA

Eckeja so zaradi hudih poškodb odpeljali v bolnišnico, kjer so ga operirali. Policija napadalcev še ni izsledila.

Ecke, ki je nosilec liste SPD-ja za evropske volitve v nemški zvezni deželi Saški, je v petek zvečer po navedbah nemške policije v Dresdnu lepil plakate za kampanjo pred evropskimi volitvami, ko so ga napadli štirje neznani moški, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Le nekaj minut prej so štirje neznanci napadli in poškodovali tudi člana Zelenih, ki je plakate lepil nedaleč stran od Eckeja.

Zaradi podobnih opisov napadalcev in bližine prizorišč ter časovnice obeh napadov preiskovalci sumijo, da gre v obeh primerih za iste napadalce.

Po navedbah SPD-ja so neznanci v petek na Saškem napadli več njihovih članov, ki so lepili plakate.

V SPD-ju krivijo skrajno desnico

"Napad na člane demokratičnih strank je napad na temelje naše demokracije. Nasilje in šikaniranje demokratov sta orodji fašistov," sta v izjavi za javnost zapisala sopredsednika SPD-ja v zvezni deželi Saški Henning Homann in Kathrin Michel.

Za napad sta okrivila skrajno desno Alternativo za Nemčijo (AfD) in ostale desne ekstremistične skupine. Ob tem sta opozorila, da desničarskih skrajnežev pri njihovih dejanjih ne ovira nihče, poroča DPA.

Saški premier Michael Kretschmer iz vrst krščanskih demokratov (CDU) je v odzivu na napad na družbenem omrežju X zapisal, da ga pogostost uličnega nasilja v teh dneh spominja na "najbolj temne čase v nemški zgodovini". Kretschmer je napad obsodil in ga označil za napad na demokratične vrednote.

Matthias Ecke. Foto: Reuters
Matthias Ecke. Foto: Reuters

Scholz: Tovrstna dejanja ogrožajo demokracijo

V Nemčiji se vrstijo obsodbe napada, med drugim ga je ostro obsodil socialdemokratski nemški kancler Olaf Scholz, ki je izrazil zaskrbljenost, da takšno nasilje ogroža demokracijo.

"Povedati moramo, da se nikoli ne smemo sprijazniti s takšnimi nasilnimi dejanji," je dejal na kongresu evropskih socialističnih strank v Berlinu. "Tovrstna dejanja ogrožajo demokracijo," je dodal.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser, ki prav tako prihaja iz SPD-ja, pa je dejala, da, "če je bil napad na Eckeja politično motiviran, je to nasilno dejanje tudi resna grožnja nemški demokraciji".

Napovedala je, da se bo zelo v kratkem sestala z notranjimi ministri zveznih dežel na posvetovanjih o tem, kako ostro ukrepati za zaščito demokratičnih sil v državi.

Zgroženost zaradi napada je na družbenem omrežju X izrazila tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Kot je zapisala, je odgovorne treba pripeljati pred sodišče.

V AfD-ju napade na politike obsojajo

Po tem, ko je vodstvo SPD-ja v Saški odgovornost za napad pripisalo AfD-ju, se je oglasil še predsednik te skrajno desne stranke Tino Chrupalla, ki je na družbenem omrežju X zapisal, da odločno obsoja fizične napade na politike katere koli stranke. Dodal je, da bi morale volilne kampanje potekati konstruktivno in brez nasilja, Eckeju pa je zaželel hitro okrevanje.

O napadu na dva politika iz vrst Zelenih poročajo tudi iz Essna. Poslanca v zveznem parlamentu Kaia Gehringa in podžupana mesta Essen Rolfa Flissa so neznanci napadli v četrtek zvečer med sprehodom po mestnem središču. Policija po navedbah DPA-ja napad preiskuje in sumi, da je bil politično motiviran.

Politika sta v odzivu na napad zapisala, da sta "zaskrbljena zaradi sovraštva proti politikom, ki ga je vedno več".