Če je eden proti, lahko zaustavi vse

Namesto da bi agrarna skupnost (AS) Logje Robidišče po maniri prednikov delovala v sožitju, se sooča s tožbami. Posamezniki nasprotujejo kolesarskemu parku, ki ga je v minulih treh letih uredil znan novinar Miha Šalehar in, kar posebno čudi, celo paši živine, ki preprečuje zaraščanje.

Ker je po zastareli in luknjičasti zakonodaji dovolj, da je samo eden proti, so trije posamezniki z argumentom, da je bilo soglasje upravnega odbora AS nelegalno in da se nekateri okoriščajo, gladko dobili tožbe in pregnali kolesarje in krave. Robidišče je postalo žrtev neživljenjske zakonodaje. Pridobitev soglasja vseh je namreč misija nemogoče. Zato so leta 2016 zakon o AS tudi novelirali, s čimer naj bi okoli 700 AS, ki imajo v lasti skoraj štiri odstotke vseh zemljišč, postale bolj operativne. Tako po novem o oddajanju zemlje v najem odloča upravni odbor. Približno polovica je že organiziranih po novem. AS Logje Robidišče je tik pred tem, zavirali so jo dolgotrajni postopki dedovanja. Vmes so jih prehitele tožbe.

Denar od prihodkov agrarnih skupnosti naj bi po stari maniri namenili za razvoj. Če kdo meni, da naj bi si ga člani razdelili in spravili v svoje denarnice, ne razume srenjske organiziranosti.

Kakorkoli obračamo, upravni odbor je soglasje za obe dejavnosti leta 2019 dal v dobri veri in v duhu nove zakonodaje. Le kdo se okorišča, se sprašujejo domačini. Šalehar in živinorejec Franc Ličer sta v park in v urejanje pašnikov veliko vložila. Lahko bi rekli, da sta na tak način posredno plačala najemnino. Šalehar je prispeval še manjše donacije, letos bi kupil defibrilator. Oba sta vnaprej povedala, da sta pripravljena plačevati ustrezno najemnino takoj, ko bo pravno formalno možno. In kot kaže, prav kmalu bo. Realno je pričakovati, da se bosta oba vrnila.

Če tožbe pravno zdržijo, so glede dobrobiti majhne skupnosti problematične. Robidišče ni običajna vas. V najbolj zahodnem in odmaknjenem kotičku Slovenije je dolga leta umirala. Imenovali so jo vas duhov. Vmes se je marsikaj spremenilo. Prišli so potomci in priseljenci z vseh vetrov, ki so obnovili hiše v beneško-slovenskem arhitekturnem slogu. Oddajajo 40 turističnih postelj. S prefinjenim občutkom sledijo trajnostnemu, zelenemu turizmu, ponudniki se povezujejo v Gizu Mravljišče Robidišče, ob koncu tedna na ta rob Slovenije prihajajo tretje generacije. Skratka: zaživeli so.

Denar od prihodkov AS naj bi po stari maniri namenili za razvoj. Če kdo meni, da naj bi si ga člani razdelili in spravili v svoje denarnice, ne razume srenjske organiziranosti. To se je zgodilo v sosednji AS Breginj, kjer so si razdelili 400.000 evrov iztržka od sečnje po žledu in vetrolomu. To je smrt za tovrstno organizirane skupnosti, ocenjujejo dobri poznavalci.


Preberite še


Najbolj brano