HDD Jesenice HK Olimpija državno prvenstvo

Petek, 13. 1. 2023, 20.07

Finale državnega prvenstva, druga tekma

Olimpija z ekspresnim dvokorakom do naslova državnega prvaka

4

HDD Jesenice : HK SŽ Olimpije, finale DP | Hokejisti Olimpije so tudi na drugi finalni tekmi državnega prvenstva premagali Jesenice in ubranili naslov slovenskih prvakov. | Foto Peter Podobnik/Sportida

Hokejisti Olimpije so tudi na drugi finalni tekmi državnega prvenstva premagali Jesenice in ubranili naslov slovenskih prvakov.

Hokejisti HK SŽ Olimpija so po torkovi finalni zmagi nad večnim tekmecem HDD Sij Acroni Jesenice (4:0) zmagali tudi na drugi finalni tekmi državnega prvenstva v Podmežakli, tokrat s 6:3, in na ekspresen način osvojili 18. naslov slovenskih prvakov v samostojni državi, skupno pa 26.

HK SŽ Olimpija : HDD Jesenice finale DP 1. tekma
Sportal Olimpija naredila korak proti naslovu državnega prvaka

Državno prvenstvo, finale, druga tekma

Petek, 13. januar:
Dvorana Podmežakla, gledalcev 3.000, sodniki: Groznik, Režek (glavna), Arlič, Bergant.

HDD Sij Acroni Jesenice : HK SŽ Olimpija 3:6 (0:3, 1:2, 2:1) /0:2/
Strelci: 0:1 Šturm (10.), 0:2 Simšič (Dodero, M. Čepon, 10.), 0:3 Magovac (Zajc, 18.), 0:4 Zajc (22.), 1:4 Blomberg (23.), 1:5 Sodja (34.), 1:6 Šturm (Magovac, K. Čepon, 43.), 2:6 Rajsar (Jezovšek, 55.), 3:6 Logar (Pance, Svetina, 57., PP1)
Kazenske minute: HDD Sij Acroni Jesenice 2, HK SŽ Olimpija 8.

//razmerje v zmagah, igrali so na dve zmagi

Hokejska zveza Slovenije je letošnji finale državnega prvenstva zaradi igranja HK SŽ Olimpija in HDD Sij Acroni Jesenice v različnih ligah in potencialnem čakanju drug na drugega po koncu sezon v ICEHL in alpski ligi na koledar umestila že v drugem tednu januarja. In to po sistemu, ki je veleval, da igrata na zgolj dve zmagi.

Vloga favorita je pripadala Ljubljančanom, ki so jo upravičili, finale pa je še v praksi razgrnil globok prepad, veliko kakovostno razliko med ligo ICEHL, v kateri je Olimpija predzadnja, in alpsko ligo, v kateri so Jeseničani zanesljivi zmagovalci rednega dela.

Zeleno-beli tabor je prvi del finalne naloge opravil v torek doma, kjer je zmagal s 4:0, zaključni plošček pa izkoristil v petek v dvorani Podmežakla, kjer je znova večino tekme prevladoval in zmagal s 6:3.

Fotogalerija s tekme (foto: Peter Podobnik/Sportida):

Fotogalerija
1 / 63

Železarji brez prvega vratarja, učinkovita prva tretjina Olimpije

Jeseniški gol je branil Urban Avsenik, saj je Antti Karjalainen zbolel. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Jeseniški gol je branil Urban Avsenik, saj je Antti Karjalainen zbolel. Foto: Peter Podobnik/Sportida Gostitelji so v obračun vstopili brez prvega vratarja Anttija Karjalainena, tako da je med vratnicama stal Urban Avsenik, in se v 7. minuti znašli z igralcem manj. Domači čuvaj mreže je bil na preizkušnji, a ob poizkusih Chrisa Dodera, Žige Panceta in Gregorja Koblarja ostal nepremagan. Jeseničani so se ubranili, nato pa je prišla zanje črna 10. minuta. Najprej je obrambo izigral Jaka Šturm in matiral Avsenika, le 18 sekund pozneje pa so domači pozabili na Nika Simšiča, ki je z bližine zvišal na 2:0.

Dveminutna kazen je prišla tudi za Olimpijo, a Jeseničani ob power-playu niso bili prav nevarni. Še najbolj vroče je bilo, ko se je pred vratarjem Anthonyjem Morronejem znašel Gašper Glavič, a mu ploščka ni uspelo spraviti v gol. Zmaji so dodajali na plin, v 18. minuti je nato domačo obrambo izigral branilec Aleksandar Magovac, zadrsal za jeseniški gol, zvišal na 3:0 in poskrbel, da so zmaji na prvi odmor odšli z lepo prednostjo.

Na drugi odmor s štirimi goli prednosti

To so še zvišali v začetku druge tretjine, ko je pokritega Avsenika premagal Miha Zajc. A rezultat ni vztrajal prav dolgo, minuto zatem so do prvega zadetka v tej finalni seriji prišli tudi Olimpija je v začetku druge tretjine povedla s 4:0. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Olimpija je v začetku druge tretjine povedla s 4:0. Foto: Peter Podobnik/Sportida varovanci Gabra Glaviča. S strelom skoraj z modre črte je na 1:4 znižal finski branilec Niki Blomberg. Olimpija je po prejetem golu znova zapretila, najprej Rok Kapel, ki se je znašel sam pred Avsenikom, nato še Šturm, a mreža se ni zatresla. Jeseničani so imeli v nadaljevanju priložnost za znižanje z igralcem več, a je niso izkoristili, jo je pa v tem času skupil branilec gostov Joona Erving, ki je z glavo priletel v ogrado in v tej tretjini ni več prišel na led. V 34. minuti je Jaka Sodja z leve sprožil proti golu, pred tem pa je Tjaš Lesničar plošček nesrečno poslal v svoj gol, Olimpija je povedla s 5:1, kar je bil tudi rezultat prvih 40 minut.

Jeseničani popestrili zadnje minute

Tudi zadnja tretjina se je začela s hitrim zadetkom Olimpije, na 6:1 je z bližine plošček v gol zbezal Šturm. Kar nekaj priložnosti so si v nadaljevanju priigrali tudi domači, ki so imeli več od igre kot v torek. Eno so izkoristili v 55. minuti, ko je Morrone prvi strel odbil, plošček pa je po zmedi v ljubljanski obrambi znova prišel do Patrika Rajsarja, ki je znižal na 2:6.

Olimpija je po vodstvu s 6:1 popustila, Jeseničani so zadeli še dvakrat in postavili končnih 6:3. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Olimpija je po vodstvu s 6:1 popustila, Jeseničani so zadeli še dvakrat in postavili končnih 6:3. Foto: Peter Podobnik/Sportida

Takoj zatem se je gorenjskemu kolektivu ponudila priložnost za novo znižanje, Žan Jezovšek je imel po prekršku na voljo kazenski strel, a je kanadski vratar njegov poizkus ubranil. Sledila je izključitev na ljubljanski strani, kar so gostitelji izkoristili, številčno prednost je z zadetkom za 6:3 kronal Miha Logar in ublažil poraz.

Trener Jesenic Gaber Glavič je dve minuti pred koncem iz vrat potegnil Avsenika, Jeseničani so poskušali s šestimi igralci v polju, a se mreža na nobeni strani ni več zatresla.

Olimpija je zmagala s 6:3 in dvignila pokal za 18. naslov državnih prvakov v samostojni Sloveniji.

Pogled trenerjev in kapetanov  "Stokrat sem rekel, da bi morali igrati na sedem tekem. Ker se lahko zgodi to, kar se je nam, da nekdo zboli." | Foto: Peter Podobnik/Sportida "Stokrat sem rekel, da bi morali igrati na sedem tekem. Ker se lahko zgodi to, kar se je nam, da nekdo zboli." Foto: Peter Podobnik/Sportida

"Normalno je, da potrebuješ tekme, da prideš v ritem. Tudi pri reprezentanci smo imeli turnirje pred prvenstvom, da smo se navadili na višjo raven. Tudi tu je podobno, Olimpija igra na višji ravni, ker mora tako igrati. To se je poznalo, vsakih deset minut smo bili boljši, igrali več v njihovi tretjini. To je glavna razlika in zato sem stokrat rekel, da bi morali igrati na sedem tekem. Ker se lahko zgodi to, kar se je nam, da nekdo zboli. Zanesljivo se je to poznalo, Urban je danes odigral dovolj dobro, ni pa isto, kot če bi bil v golu Antti," je po koncu finala dejal trener železarjev Gaber Glavič, kapetan Gašper Glavič pa dodal: "Olimpija je upravičila status favorita. Mi smo se upirali, kolikor smo se lahko. Mogoče smo malo prepozno začeli igrati, pri štirih golih zaostanka smo se šele zbudili in začeli igrati tako, kot smo se zmenili. Na koncu smo prišli samo na tri gole zaostanka, a na žalost tudi to tekmo izgubili."

"Iskreno, pozna se, da je liga ICE ne samo stopničko, ampak kar dve ali mogoče celo tri višje kot alpska liga," je po naslovu prvaka razmišljal trener Olimpije Mitja Šivic. | Foto: Peter Podobnik/Sportida "Iskreno, pozna se, da je liga ICE ne samo stopničko, ampak kar dve ali mogoče celo tri višje kot alpska liga," je po naslovu prvaka razmišljal trener Olimpije Mitja Šivic. Foto: Peter Podobnik/Sportida "Na prvi tekmi smo bili pol tekme v krču. Danes pa me je veselilo to, da smo bili pravi, da nismo začeli tam, kjer smo prvo končali. Pri prvem golu njihov vratar praktično ni videl ničesar. V prvi in drugi tretjini bi lahko bil izid še precej višji, v zadnji smo sicer šli precej 'na pete', ampak bili dovolj dobri, da smo suvereno pripeljali tekmo do konca. Zasluženo. Iskreno, pozna se, da je liga ICE ne samo stopničko, ampak kar dve ali mogoče celo tri višje kot alpska liga," je po naslovu prvaka razmišljal trener Olimpije Mitja Šivic.

"Na splošno smo odigrali dve super tekmi, glede na to, s kakšno popotnico smo šli v finale DP. Zbrali smo se in odigrali tako, kot je treba. Mogoče nas je visok izid malo uspaval, kar pa takšne ekipe, kot so Jesenice, znajo izkoristiti. Imeli smo malo težav, a na koncu smo vse pripeljali do konca," pa je dodal kapetan zmajev Žiga Pance.

Vir: STA

Olimpija se vrača v ICEHL, kjer se bo najprej borila za dodatne boje za končnico, Jeseničani pa začenjajo drugi del alpske lige, v kateri so si že zagotovili končnico. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Olimpija se vrača v ICEHL, kjer se bo najprej borila za dodatne boje za končnico, Jeseničani pa začenjajo drugi del alpske lige, v kateri so si že zagotovili končnico. Foto: Peter Podobnik/Sportida Vrnitev v lige

Obe moštvi se zdaj vračata v tekmovali ritem ICEHL oziroma alpske lige. Olimpijo čakajo nove tekme rednega dela, na katerih si bo najprej poskušala izboriti dodatne boje za končnico. Jeseničane pa čaka drugi del alpske lige, t. i. Master round, v katerem se bodo borili za čim boljše izhodišče za končnico, v katero so že uvrščeni.

Državno prvenstvo, finale

Druga tekma
Petek, 13. januar, dvorana Podmežakla

Prva tekma

Torek, 10. januar, Hala Tivoli
HK SŽ Olimpija : HDD Sij Acroni Jesenice 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Dvorana Tivoli, gledalcev 2800, sodniki: Trilar, Zrnič (glavna), Snoj, Zgonc.
Strelci: 1:0 Beričič (Šturm, 42.), 2:0 Šturm (Sodja, Erving, 42.), 3:0 Vallerand (44.), 4:0 Kalan (49., PP1).
Kazenske minute: SŽ Olimpija 6, Sij Acroni Jesenice 9 + disc. kazen igre (Glavič).