Pravosodna ministrica postregla z opravičilom

V zakulisju cirkuške predstave tudi nadlegovanje Urške Klakočar Zupančič?

S.R.
25. 11. 2022, 11.23
Posodobljeno: 25. 11. 2022, 13.01
Deli članek:

Kdor je spremljal včerajšnje soočenje o noveli zakona o vladi na TV Slovenija, se je lahko med muzanjem upravičeno spraševal, ali bo voditeljici Eriki Žnidaršič cirkus uspelo speljati do konca.

Twitter/Franci Kek
Šesterica nasprotnikov zakona o vladi na včerajšnjem soočenju na TV Slovenija.

Z argumenti, zakaj na nedeljskem referendumu glasovati za zakon oziroma proti njemu, so se v studiu TV Slovenija pod taktirko Erike Žnidaršič včeraj udarili organizatorji kampanj. Skupino, ki zakon, s katerim želi vlada Roberta Goloba premešati ministrske karte in število ministrstev povečati za tri, podpira, so predstavljali Urška Klakočar Zupančič, Luka Mesec in Dominika Švarc Pipan. Nasproti jim je stala pestra druščina, ki jo je igralec, nekdanji poslanec in kralj skritih kamer Franci Kek na Twitterju, kjer je sočasno s soočenjem kot običajno potekala veselica gledalcev, označil za slavne brate Dalton. S stališči proti noveli zakona so nastopili Branko Grims, Aleš Primc, Marko Balažic, Andrej Umek, Boštjan M. Turk in Vili Kovačič.

Vsebine samega kaotičnega soočenja niti ni vredno ponavljati, dovolj bo navedba besed, s katerimi se je od gledalcev poslovila voditeljica Žnidaršič: »Hvala lepa vsem za to dokaj bizarno soočenje.« Pod črto, kot so vsebino povzeli kolegi pri Reporterju, so nasprotniki zakona trdili, da gre za nepotrebno širitev in zapravljanje davkoplačevalskega denarja, medtem ko so zagovorniki izpostavljali predvsem dejstvo, da si je vsaka vlada do zdaj lahko delo organizirala sama.

Podpornica in pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, ki še zdaleč ni bila osrednja točka »cirkuške prestave,« je po soočenju premogla še toliko moči, da se je gledalcem opravičila. »Tistim, ki ste zmogli zdržati in spremljati današnje 'soočenje,' se iskreno opravičujem, da je cirkuška predstava predlagateljev referenduma izvlekla tudi iz mene nekoliko bolj agresiven ton,« je ponoči zapisala na družabnem omrežju. Ob tem je »nasprotnikom« pripisala pomanjkanje kakršnih koli »racionalnih argumentov, neskončno ponavljanje laži in manipulacij, ki so jih tudi pripravljalci oddaje razkrili z jasnimi podatki in dejstvi v vmesnih prispevkih.« Razodela je, da navedeno »pač še tako racionalnega človeka ne pusti hladnega.« Izrazila je upanje, da so gledalci iz soočenja uspeli izluščiti vsaj nekaj pojasnil, ki jim bodo pomagala pri odločitvi. »Nedvomno bi si jih v tem zadnjem velikem soočenju zaslužili mnogo več.«

Pravzaprav so na družabnih omrežjih zaplesale tudi bolj problematične obtožbe, ki so letele predvsem na kolumnista Boštjana M. Turka, ki se je na soočenju hvalil s svojim akademskim pedigrejem. Ko je posnetek njegovih »ošabnih« izjav na družabnem omrežju objavil novinar TV Slovenija Gregor Drnovšek, ki se je obregnil ob njegovo »osnovno kulturo,« se je med komentarji oglasila pravosodna ministrica, ki je nekoliko osvetlila tudi dogajanje v zakulisju. Turka je obtožila, da se je med premorom »spravil« na predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič. »Ko mu je mirno rekla, da naj jo pusti pri miru, je nadaljeval še bolj in celo hodil za njo, ko se je umaknila. Sama sem posegla vmes in ga vprašala, če ni slišal, da predsednica želi mir,« je še pojasnila ter dodala, da je po premoru »v kamero najprej zmanipuliral dogajanje, češ da se predsednica DZ noče pogovarjati z njim kot navadnim državljanom.«

Facebook
Na Facebooku so letele obtožbe.