Donald Tusk je drugič poljski premier. Foto: Reuters
Donald Tusk je drugič poljski premier. Foto: Reuters

Zaupanje v nacionalno-konzervativno stranko Zakon in pravičnost se medtem rahlo zmanjšuje.

Tudi Tuskova vlada, če se je še tako trudila, v prvih sto dneh vladanja ni mogla izpolniti 100 obljub, danih pred volitvami. Dosegla je sprostitev zamrznjenih evropskih milijard, začela sodno reformo, plače učiteljem je zvišala za 30 odstotkov, več bodo kmalu dobili socialni delavci.

Volivci čakajo zlasti na obljubljeno višjo davčno olajšavo, ki jo stanje v javnih financah menda težko dopušča. O liberalizaciji splava se bodo koalicijski partnerji, ki imajo na to različne poglede, menda uskladili po aprilskih lokalnih volitvah. Premier Donald Tusk je Poljsko kot najbolj zavzeto ukrajinsko podpornico velikopotezno pripeljal na evropski oder, na drugi strani so se ohladili odnosi z madžarsko in slovaško vlado.

Slawomir Slowinski, politolog z univerze Stefan Višinski, delo vlade ocenjuje s štirico. Za poljsko tiskovno agencijo je dejal, da Tusk skuša voditi s svojim hitrim, spektakularnim, učinkovitim slogom, ki mu partnerji v vladi težko sledijo. "Ne vemo še, ali se bo vlada hotela spopasti z bistvenimi notranjimi vprašanji, kot so stanovanjska problematika, demografija, staranje prebivalstva. Nekdo mora te stvari vzeti resno. Ne vemo, kaj se bo dogajalo v zdravstvu," je dejal.

Poljsko vlado, ki ji na vsakem zakonodajnem koraku grozi veto predsednika države Andrzeja Dude, v zadnjem času bolj kot domača zaposluje evropska zakonodaja oziroma popuščanje zahtevam kmetov, ki ne umaknejo blokad z ukrajinske meje. Zato se bosta poljska in ukrajinska vlada v četrtek pogovarjali o menda konkretnih rešitvah za nastali spor. Mejo namreč od novembra blokirajo poljski kmetje, ki nasprotujejo brezcarinskemu uvozu ukrajinskega žita.