Čaka jih zbiranje podpisov

V Inštitutu 8. marec sestavili predlog zakona, ki odpravlja vse "škodljive ukrepe" aktualne oblasti

L.J.
16. 3. 2022, 10.54
Posodobljeno: 16. 3. 2022, 14.48
Deli članek:

Danes so članice Inštituta 8. marec v državni zbor vložile predlog zakona, ki odpravlja škodljive ukrepe, ki jih je aktualna vlada sprejela od nastopa 13. marca do danes.

STA
Predlog zakona so danes članice Inštituta 8. marec vložile v državni zbor.

V Inštitutu 8. marec so imeli v zadnjih mesecih polne roke dela. Zastavili so si cilj, da sestavijo predlog zakona, ki »v enem zamahu odpravlja nekatere določbe in jih vrača v stanje pred marcem 2020,« so dejali v Inštitutu na današnji novinarski konferenci.

Predlog zakona je sedaj sestavljen. Težek je 70 strani in odpravlja »škodljive ukrepe oblasti,« ki so bile sprejete med 13. marcem, ko je nastopila trenutna vlada, in današnjim dnem. Danes so ga članice Inštituta 8. marec vložile v državni zbor.

»Zakonske spremembe, sprejete v tem času, povečujejo moč oblasti, ignorirajo mnenje stroke in povečujejo neenakost. Služijo vsaki oblasti, ker povečujejo njihovo moč. Zato bi radi, da se te spremembe odpravijo tudi za vsako naslednjo oblast,« je o predlogu zakona povedala članica Inštituta 8. marec Kristina Krajnc.

Predlog zakona odpravlja zakonske spremembe na mnogo področjih, med njimi zakonske spremembe zakona o organizaciji in financiranju izobraževanja, ki je po besedah članic Inštituta uvedel spremembo sestave sveta zavoda, s tem pa povečal vpliv politike v šolah in vrtcih. Prav tako odpravlja spremembe zakona o davku na dohodek pravnih oseb, ki omogoča davčna darila pravnim osebam. Med »škodljivimi ukrepi vlade,« ki jih predlog zakona odpravlja, so tudi zakon o organiziranosti in delu v policiji, ki po besedah Inštituta uvaja večji vpliv politike na delo policije ter zmanjšuje avtonomnost Nacionalnega preiskovalnega urada, pa tudi zakon o ohranjanju narave, zakon o tujcih in še mnogi drugi.

Po vložitvi predloga zakona v državni zbor članice Inštituta 8. marec čaka zbiranje podpisov. Da bo zakon sprejet v obravnavo, morajo zbrati 5 tisoč podpisov, a pričakujejo, kot so same dejale, da jih bodo zbrale mnogo več. O tem, če bo zakon sprejet, bo odločala naslednja vlada, je dejala članica inštituta Mojca Lukan. »Zakon lahko služi kot kompas tega, koga voliti 24. aprila ... Od političnih strank smo že zahtevali, da se do posameznih zakonskih določil v njem opredelijo.«

Zbiranje podpisov v podporo predlogu zakona bo tudi del terenske kampanje Gremo volit, ki jo v sodelovanju s prostovoljci organizirajo v Inštitutu. Podpise bodo zbirali pred upravnimi enotami po celotni Sloveniji, ob tem pa opozarjali na pomen udeležbe na volitvah 24. aprila.