Še na začetku poletja je sicer veljalo, da poživitveni odmerek ne bo potreben, a so se razmere spremenile. Foto: EPA
Še na začetku poletja je sicer veljalo, da poživitveni odmerek ne bo potreben, a so se razmere spremenile. Foto: EPA

"Razpoložljivi podatki jasno kažejo, da se zaščita pred (koronavirusno) okužbo po prejetih prvih odmerkih sčasoma zmanjšuje," so v izjavi zapisali najvišji zdravstveni uradniki v državi, ki so ugotovili, da bo za povečanje zaščite, ki jo nudi cepivo, in podaljšanje njene obstojnosti potreben poživitveni odmerek.

"V povezavi s prevladujočo različico delta začenjamo opažati dokaze o zmanjšani zaščiti pred blago in zmerno obliko bolezni," so še dodali.

Cepljenje se bo za tiste, ki so prejeli dva odmerka cepiv proizvajalcev Pfizer in Moderna, začelo 20. septembra. Prav tako pričakujejo, da bo potreben poživitveni odmerek tudi za tiste, ki so bili cepljeni s cepivom proizvajalca Johnson & Johnson, vendar bo treba pred dokončno odločitvijo pridobiti več podatkov, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Poživitveni odmerek naj bi najprej prejeli oskrbovanci domov za starejše občane in zdravstveni delavci, nato bo sledila splošna populacija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Še na začetku poletja je sicer veljalo, da poživitveni odmerek ne bo potreben, a so se razmere od takrat spremenile. Že prejšnji teden so tako v ZDA odobrili tretji odmerek za imunsko oslabljene ljudi.

Na Novi Zelandiji se širi različica delta, Izrael "stavi" na covidna potrdila

Izrael je že začel cepljenje proti covidu-19 s poživitvenimi odmerki vseh starejših prebivalcev. Foto: EPA
Izrael je že začel cepljenje proti covidu-19 s poživitvenimi odmerki vseh starejših prebivalcev. Foto: EPA

Dan po tem, ko je na Novi Zelandiji začelo veljati strogo zaprtje zaradi prve potrjene okužbe v pol leta, so potrdili še devet novih okužb.

Premierka Jacinda Ardern je pojasnila, da so vsi novi primeri povezanih z okužbo, ki so jo potrdili v torek. Primere pa so povezali z izbruhom okužb z novim koronavirusom v Avstraliji.

Premierka je prav tako stopila v bran odločitvi glede zaprtja države, saj sta med skupno desetimi do zdaj potrjenimi primeri okužb tudi medicinska sestra in učiteljica, ki delata v okolju, kjer pa se lahko okužbe hitro širijo. Poleg tega se v državi širi koronavirusna različica delta.

Nova Zelandija je v torek sklenila šestmesečno obdobje brez lokalnega prenosa okužbe, potem ko so v torek novi koronavirus potrdili pri 58-letniku iz Aucklanda. Kako se je okužil z različico, ki je povezana z Avstralijo, še ugotavljajo.

Zaradi okužbe so uvedli tridnevno zaprtje za vso državo, odprte ostajajo trgovine z živili in lekarne. Obvezne so tudi maske za vse, ki so starejši od 12 let.

Na Novi Zelandiji širjenje različice delta

Papež označil cepljenje proti covidu-19 za dejanje ljubezni

"Odločitev za cepljenje je preprost, ampak učinkovit način za spodbujanje skupnega dobrega in medsebojne skrbi," je dejal papež v videoposnetku.

"Zahvaljujoč Bogu in delu številnih imamo danes cepiva, ki nas ščitijo pred covidom-19. To nam daje upanje, da bomo izšli iz pandemije, ampak le, če bodo dostopna za vse in če sodelujemo," je dejal in dodal, da je cepljenje dejanje ljubezni "do sebe, ljubezni do svoje družine in prijateljev, ljubezni do vseh ljudi".

Sorodna novica Pfizerjevo zdravilo proti covidu-19 bi bilo lahko na trgu že konec leta

V Izraelu v javne prostore le s potrdili

Izrael uvaja dodatne omejitvene ukrepe zaradi hitrega porasta števila okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje so v torek potrdili več kot 8700 novih okužb, kar je največ od januarja.

Po novem so covidna potrdila obvezna za vstop v večino javnih prostorov, med drugim za restavracije, kulturne ustanove, hotele in fitnese. Omejili so še število ljudi v trgovinah in nakupovalnih središčih. Enak ukrep velja za vernike ob vstopu v sinagoge, mošeje in cerkve, če je tam več kot 50 ljudi.

Covidno potrdilo v državi je za številna področja javnega življenja obvezno za vse starejše od treh let. Otroci do 12. leta starosti in tisti, ki se ne smejo cepiti, lahko predložijo tudi negativen izvid hitrega testa, ki pa ne sme biti starejši od 24 ur.

Po zagonu kampanje cepljenja decembra lani je Izrael dolgo veljal za eno najuspešnejših držav, saj je cepljenih več kot 58 odstotkov prebivalstva. V zadnjih tednih so začeli deliti tudi poživitvene odmerke starejšim ljudem, vse pa pozivajo, naj se cepijo.

Testiranje učencev na protitelesa

Medtem namerava Izrael pred začetkom novega šolskega leta testirati 1,6 milijona učencev in učenk na protitelesa proti novemu koronavirusu, so sporočile tamkajšnje oblasti. Po navedbah ministrstva za šolstvo želijo tako omogočiti izvajanje pouka v učilnicah.

Tiskovni predstavnik ministrstva za šolstvo je sporočil, da bodo iz testiranja izvzeti le otroci, stari od 15 do 18 let, saj je precepljenost v tej starostni skupini okoli 70-odstotna.

Otrokom, pri katerih bodo ugotovili protitelesa ali pa so cepljeni, ne bo treba v karanteno, tudi če se bo v njihovem razredu pojavil primer okužbe z novim koronavirusom. Učenci, ki protiteles nimajo, se bodo, če bodo v razredu potrdili okužbo, en teden testirali vsak dan.