Ruski obrambni minister Sergej Šojgu na obisku tovarne orožja v Jekaterinburgu. Foto: EPA
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu na obisku tovarne orožja v Jekaterinburgu. Foto: EPA

"Seveda za nas predstavlja grožnjo, tako jo tudi obravnavamo in proti njej sprejemamo ustrezne ukrepe," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov glede zveze Nato, ki je pred kratkim začela obsežne vojaške vaje. "Zavezništvo že več desetletij brez premora premika svojo vojaško infrastrukturo proti našim mejam," je še dejal novinarjem.

Nato je prejšnji teden začel največjo vajo po koncu hladne vojne, na kateri sodelujejo vse članice Nata in Švedska. Na vaji z imenom Steadfast Defender sodeluje 90.000 vojakov, ki se bodo več mesecev urili za odvračanje ruske agresije. V njej sodeluje 50 vojaških plovil, 80 letal in več kot 1100 bojnih vozil, potekale bodo na območju od Severne Amerike do vzhodnih mej Natovih članic.

Rusija povečuje proizvodnjo orožja

Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je med obiskom proizvodnih obratov v uralskem mestu Jekaterinburg napovedal podvojitev proizvodnje raket za sisteme zračne obrambe po vrsti ukrajinskih napadov z brezpilotnimi letalniki, s katerimi so napadli mesta in energetsko infrastrukturo. Obenem je pozval proizvajalce orožja, naj povečajo proizvodnjo samohodnih topniških sistemov.

Po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax je Šojgu v Jekaterinburgu pregledal tudi proizvodnjo oborožitvenih sistemov iskander in manevrirnih raket kalibr. Po navedbah ruskega obrambnega ministrstva je Rusija povečala tudi proizvodnjo lanserjev za sisteme zračne obrambe S-300 in buk, ki naj bi jih začeli uporabljati še letos.

V videoposnetku, ki ga je objavila spletna stran RBC, je Šojgu vodstvu ene od tovarn očital, da ni izpolnilo rokov proizvodnje topništva, saj bi moralo biti orožje dostavljeno že lani.

"V enem tednu bi rad prejel konkreten predlog, kako bomo dosegli kazalnike, ki jih je postavil predsednik Vladimir Putin," je dejal Šojgu. "To moramo storiti, saj so vsa ta naročila povezana z opravljanjem posebnih nalog na bojišču."

Rusija je svoje gospodarstvo preusmerila v vojaško proizvodnjo, da bi zadostilo orožarskim potrebam vojne v Ukrajini. Namestnik obrambnega ministra Aleksej Krivočuk je ta mesec dejal, da bo ruska vojaška industrija letos vojski dobavila "nekajkrat" več vojaške opreme kot v prejšnjih dveh letih.

Evropska unija ne bo izpolnila svojega cilja, da do marca Ukrajini dostavi milijon topniških izstrelkov

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell je na srečanju evropskih obrambnih ministrov v Bruslju dejal, da bo do marca dostavljenih 52 odstotkov obljubljenih izstrelkov, prvotni cilj pa naj bi bil dosežen do konca leta.

Po njegovih besedah so se proizvodne zmogljivosti topniških izstrelkov v Evropi od začetka vojne povečale za 40 odstotkov in naj bi do konca leta 2024 dosegle 1,4 milijona izstrelkov na leto. Topniško strelivo kalibra 155 milimetrov je postalo ključno v boju proti Rusiji, ko so se spopadi sprevrgli v intenzivno vojno za izčrpavanje.

Borell je še dejal, da je Evropska obrambna agencija samo za nabavo 155-mm granat podpisala 60 pogodb, s katerimi lahko zagotovi do 1,5 milijona izstrelkov. "Ukrajina potrebuje več podpore in članicam sem sporočil: storiti morate več in hitreje, saj je bitka na fronti zelo silovita," je še dodal.

Ministri EU-ja so se tudi strinjali, da bodo poleg 40.000 ukrajinskih vojakov izurili še dodatnih 20.000. S slovenskega obrambnega ministrstva so sporočili, da pri usposabljanju ukrajinskih sil v okviru misije EUMAM sodeluje tudi slovenska vojska.

Minister Marjan Šarec je na zasedanju poudaril, da Slovenija ostaja zavezana podpori Ukrajini. Nadaljnja dobava streliva Ukrajini je pomembna za obrambo njene neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti ter zaščiti civilnega prebivalstva pred trajajočo rusko vojaško agresijo, so navedli na ministrstvu.