Oglasno sporočilo

Večina srednje velikih in velikih podjetij se sooča z neplačili, vendar se le redka zanašajo na kreditno zavarovanje

Avtor
15.04.2024 14:45
Čas branja: 3 min

V zadnjih 12 mesecih se je kar 85 odstotkov srednje velikih in velikih podjetij v Sloveniji soočilo s primeri neplačil, kljub temu pa jih le 21 odstotkov uporablja kreditno zavarovanje, s čimer se lahko izognejo izgubam zaradi neplačila računov. To je glavno spoznanje raziskave, ki jo je družba za raziskave trga Valicon izvedla za Acredio, vodilno avstrijsko kreditno zavarovalnico, ki je v Sloveniji prisotna od leta 2013.

Ogrožena likvidnost

Na vprašanje o glavnih tveganjih, s katerimi se soočajo v letu 2024, je 44 odstotkov podjetij kot največjo grožnjo navedlo visoke cene virov. Michael Kolb, član uprave družbe Acredia, je pojasnil: »Visoka inflacija v preteklem letu je zmanjšala stopnje dobička podjetij. Obenem morajo podjetja ostati likvidna, če želijo plačati surovine, energijo in zaposlene. Obrestne mere so danes visoke in bančna posojila so zelo omejena, zato je še toliko pomembneje, da so računi plačani

Enostaven matematični izračun pokaže, kako hitro neplačevanje računov pripelje do finančnih težav. Če kupec ne plača računa za 5.000 evrov, mora podjetje s 3-odstotno maržo pridobiti dodatna naročila v vrednosti 166.667 evrov, da pokrije izgubo. V najslabšem primeru podjetju zmanjka denarja za plačilo surovin in delavcev, potrebnih za izpolnitev novih naročil.

Ostala tveganja, ki so jih sodelujoča podjetja navedla v raziskavi, so konkurenca (34 odstotkov), politične razmere (33 odstotkov), nizko povpraševanje (31 odstotkov), motnje v dobavnih verigah (30 odstotkov) ter obrestne mere in težave pri financiranju (28 odstotkov). Podjetja najmanj skrbijo podnebne spremembe in okoljski izzivi (15 odstotkov), gospodarski kriminal in goljufije (8 odstotkov) ter valutna tveganja (6 odstotkov).

Vsako četrto podjetje ima več kot 60-dnevni plačilni rok

Podjetja smo povprašali tudi o plačilnih pogojih za njihove kupce. Podjetja v povprečju kupcem za plačilo računov dajo 35 dni, 23 odstotkov pa jih ima več kot 60-dnevni plačilni rok. Plačilni pogoji se med panogami močno razlikujejo: v storitveni panogi plačila zahtevajo prej (manj kot 30 dni), proizvodna podjetja pa so na plačilo pripravljena čakati več kot 60 dni.

»Podjetja vedno težje dobijo kratkoročna bančna posojila,« je povedal Michael Kolb. »Zaradi tega kupcem postajajo pomembnejši daljši plačilni roki, vendar se dobavitelji ob tem soočajo z višjim tveganjem neplačila.« Podjetja lahko za zaščito svojih terjatev pred neplačili uporabijo kreditno zavarovanje.

Za kreditno zavarovanje se odloča premalo podjetij

Kreditno zavarovanje je običajen pristop k obvladovanju tveganj v državah, kot sta Nemčija in Avstrija, v Sloveniji pa te oblike zavarovanja še ne uporablja kar 79 odstotkov podjetij. Proizvodna podjetja se na kreditno zavarovanje zanašajo pogosteje kot podjetja v drugih panogah. 48 odstotkov v raziskavi sodelujočih proizvodnih podjetij je izjavilo, da uporabljajo to vrsto zavarovanja.

Raziskavo je Valicon izvedel med 10. in 30. januarjem letos na vzorcu 100 slovenskih srednjih in velikih podjetij.


Vsebino omogoča Acredia.