Turizem

Tako postanete ena najboljših turističnih vasi

Tak naziv je svetovna turistična organizacija UNWTO pri nas podelila Solčavi in Radovljici, mi pa smo pogledali, kako hotel Plesnik v Logarski dolini razvija trajnostno ponudbo
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
12.04.2022 05:00
Čas branja: 11 min

Trajnostni turizem je odgovoren do vseh, ki se jih dotika. Do okolja, narave in regije, lokalnih prebivalcev in gostov. Ohranja lokalne vrednote in način življenja, naravno in kulturno dediščino ter omogoča razvoj podeželja in delovna mesta.

»Trajnostnemu turizmu je zavezana moja družina in vseh 27 prebivalcev, ki živijo v Logarski dolini, upravljajo manjša penziona in kmetijo,« pravi Nina Plesnik, direktorica hotela Plesnik. Ta butični hotel s plavalnim ribnikom in velnes centrom je v eno najlepših dolin v Sloveniji pred korono privabljal zlasti tuje goste, zadnji dve leti pa večinoma domače.

Odklop v naravi

»Naši gosti ne iščejo množičnih, temveč bolj odmaknjene destinacije. Cenijo naravo, saj jim omogoči odklop od službe in hitrega tempa življenja. Trudimo se, da se pri nas počutijo domače, se sprostijo in zaživijo kot mi,« dodaja Nina Plesnik. Gostje uživajo na svežem zraku, v miru, dobri lokalni hrani, ob kozarcu vina ali koktajlu na terasi.

Logarsko dolino lahko prehodijo, solčavsko panoramsko cesto prekolesarijo z e-kolesi, v hribe jih pelje gorski vodnik. V hotelu jim uredijo ogled kmetij, kmečkega sirarstva, tudi razstave fosilov in metuljev v Centru Rinka v Solčavi … »Dobro sodelujemo s kmetijami in drugimi turističnimi ponudniki v regiji,« poudarja Nina Plesnik. Njihovi gosti kombinirajo pohodništvo in kolesarjenje s počitkom v velnes centru in sproščanjem z jogo. Izberejo lahko tudi meditacije, dihalne vaje, indijske masaže, ki spodbudijo delovanje limfnega sistema, celostno obravnavo pri strokovnjaku za ajurvedo.

Savinjski želodec za angleškega kralja

»Naši gosti so ljubitelji lokalne hrane in razumejo, da lokalne sestavine stanejo več. Že leta čim več sadja, drugih pridelkov in mesa kupujemo na bližnjih kmetijah,« dodaja Plesnikova. Maslo in sire jim pripelje kmetija Ploder iz Podolševe, skuta je s kmetije Spodnji Strmčnik, jajca s kmetije Moličnik v Lučah, krompir in več vrst moke, sezonske zelenjave ter olj pa dobijo s kmetije Veršič v Markovcih. Česar ne najdejo pri lokalnih kmetijah, poiščejo drugje v Sloveniji.

»Sami delamo savinjski želodec in pet vrst različnih mesnin, meso pa novembra kupimo pri kmetu. Nad našim savinjskim želodcem se je navdušil celo angleški kralj George, ki ga je jugoslovanski kralj Aleksander povabil na lov v Logarsko dolino in pripeljal v hotel. Moj praded in ded sta to delikateso nekaj časa pošiljala na angleški dvor,« omeni eno izmed zgodb, ki jih radi povedo gostom.

V Logarski in Savinjski dolini kupujejo tudi sadje in kuhajo marmelado. Gostom ponujajo domače zeliščne čaje, bezgov sok, tudi gin, pridelan iz travniških rož v sosednji ekohiši Na razpotju. »Vsak rezanec, raviol in sladico naredimo v hotelski kuhinji. Ne kupujemo napol pripravljenih jedi,« poudarja Nina Plesnik. Njen mož je kuhar v hotelu, razvajanje brbončic gostov je pri vrhu njunih prioritet, med epidemijo korone sta začela gostom ponujati domače dobrote za domov. »Za spominek ali darilo lahko pri nas kupijo dve vrsti domačih testenin in marmelade, ponudbo bomo kmalu še povečali,« napoveduje sogovornica.

Nova doživetja na Plesnikovi planini pod Ojstrico

Hotel Plesnik je priljubljen tako med individualnimi gosti in družinami kot tudi poslovnimi gosti. »Tik pred korono je hotel za tri tedne zakupilo mednarodno podjetje za menedžerske treninge, zanimala so jih posebna doživetja za njihove menedžerje. Spodbudili so nas, da smo se lotili urejanja planšarije na Plesnikovi planini pod Ojstrico, kjer se poleti pasejo krave. To kočo že nekaj časa vidimo kot dodatno ponudbo za hotelske goste, in ker je na planini še sneg, upamo, da bo jeseni pripravljena na prve goste,« napoveduje Nina Plesnik. Na planšariji bodo manjši skupini gostov ponudili toplo kosilo in spanje. Na začetku bo planšarija odprta le za hotelske goste.

Iz sezonskih v stalne zaposlitve

»S programi velnesa in joge želimo biti zanimivi za poslovne, individualne in skupinske goste vse leto, v glavni sezoni, ki traja od maja do oktobra, smo polno zasedeni. Z boljšo zasedenostjo med letom bi radi sezonske zaposlitve spremenili v stalne, s tem pa zaposlenim omogočili večjo socialno varnost in lažje načrtovanje življenja, nakupa stanovanja in podobno,« poudarja Nina Plesnik.

Doslej so preverjali, kako so gosti zadovoljni s ponudbo hotela, po novem pa jih bodo vprašali tudi, kaj pogrešajo na Solčavskem, torej v celotni destinaciji.

Pri vsakem nakupu gledajo na trajnost

»Ena izmed težav je umiritev prometa skozi Logarsko dolino. Poleti in pozimi je veliko dnevnih gostov, in da ti ne bi zaparkirali hotelskih gostov, bi jim radi omogočili parkiranje pred Logarsko dolino, naprej pa vožnjo s kolesom ali javnim prevozom, ki bi peljal vsakih 15 minut. Upamo, da bodo gostje razumeli, da je to pomembna sprememba v smeri trajnosti,« razlaga sogovornica.

Trajnostno ne delujejo le pri prometu in kratki oskrbni verigi s hrano. »Na trajnost gledamo vsakič, ko kaj kupimo ali načrtujemo za hotel, saj razmislimo, kako to vpliva na naravo, divje živali in ljudi, ki v naših krajih živijo,« pravi Nina Plesnik. Pri razvoju Solčavskega in Logarske doline tesno sodelujejo z občino Solčava in tamkajšnjim Centrom Rinka, peljejo skupno vizijo in pripravljajo dogodke, s katerimi ohranjajo naravno in kulturno dediščino. Septembra imajo festival Bicka o solčavsko-jezerski ovci, ki je njihova tradicionalna pasma.

Solčava med sto najbolj trajnostnimi destinacijami na svetu

»Na Solčavskem živi samo 500 ljudi, v sezoni pa jo obišče sto tisoč dnevnih gostov, zato je trajnostni razvoj turizma nujen. Kar 35 odstotkov kmetij na Solčavskem je ekoloških, druge delujejo ekološko, a nimajo ekološkega certifikata,« poudarja sogovornica.

Več kot petina turističnih ponudnikov ima ekoznak, hotel Plesnik pa je za trajnost pridobil certifikat Green Globe. »Da nam ga vsako leto podaljšajo, moramo oddati letno poročilo o količini odpadkov, porabi vode … Vsak oddelek v hotelu pripravi trajnostni načrt, v katerem opiše, kako bo izboljšal ponudbo, da bo bolj trajnostna,« razlaga Nina Plesnik.

Ko na turističnih borzah predstavlja hotel Plesnik, hkrati promovira še destinacijo Solčava, ki je tretje leto uvrščena med sto najbolj trajnostnih destinacij na svetu. Decembra lani jih je svetovna turistična organizacija uvrstila med najboljše turistične vasi po trajnosti, ta naziv je dobila tudi Radovljica.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov
Agrobiznis
ROBOTIKA
Agro HI-techPetra Šubic GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov

Leta 2022 je bila vredna "le" 58 milijard evrov, a se hitro razvija