Veselje Cornelie Hütter v ciljni areni. To je bila za 30-letnico iz Gradca četrta zmaga v svetovnem pokalu. V tej sezoni ima še en velik uspeh: na SP-ju v Meribelu je bila v superveleslalomu bronasta. Foto: EPA

28. I. ŠTUHEC         SLO          36

To je prva zmaga Avstrijk v sezoni svetovnega pokala. Boj za mali kristalni globus v superveleslalomu je izjemno srdit, do konca sezone sta na sporedu še dva: nedeljski na istem prizorišču v Kvitfjellu in na zaključku sezone v Soldeuu.

V najboljšem položaju je Elena Curtoni, ki se je z današnjim drugim mestom zavihtela na vrh in ima zdaj pred drugouvrščeno Švicarko Laro Gut-Behrami (3. mesto) osem točk naskoka.

Skupno tretjeuvrščena Norvežanka Ragnhild Mowinckel (vodilna v seštevku pred petkovo tekmo) se je tokrat morala zadovoljiti s 14. mestom, za vodilno Eleno Curtoni pa zaostaja za 20 točk.

Do zmage za stotinko sekunde
Curtoni je svojo nalogo na progi Olympiabakken opravila z odliko, dolgo je kazalo na zmago, nato pa je s štartno številko 14 presenetila Hütter, ki je Avstriji tako prinesla sploh prvo zmago za svetovni pokal v letošnji sezoni. Za pičlo stotinko sekunde je prevzela vodstvo, nato pa trepetala ob nastopu še ene Italijanke, Sofie Goggie, ki je bila izjemno hitra, ves čas je višala prednost, nato pa v spodnjem delu storila napako, zgrešila vratca in odstopila. Gut-Behrami se je morala zadovoljiti s tretjim mestom, štiri stotinke sekunde je za stopničkami zaostala Američanka Mikaela Shiffrin.

Ilka Štuhec s ponesrečenim nastopom
Ilka Štuhec (35. mesto) se ni najbolje znašla. Ob prvem merjenju vmesnega časa je zaostajala tri stotinke sekunde, nato pa je večkrat zdrsnila iz idealne linije, temu primerno pa je tudi ustrezno zmanjšala hitrost, kar se je izdatno poznalo na zaostanku. Ta se je ves čas večal, ob prečkanju ciljne črte je znašal slabe tri sekunde (+2,93), kar je slovensko šampionko pahnilo na zadnje mesto. Prva, ki je zaostala za Štajerko, je bila Avstrijka Elisabeth Reisinger (+3,05) s štartno številko 35.

Pozabila smučati oziroma napadati
"Slab dan. Enostavno se nisem znašla, preveč sem razmišljala, kje moram kaj delati, kaj sledi na progi, tako da sem bila s tem tako zaposlena, da sem malo pozabila smučati zraven oziroma napadati, izkoriščati smuči, da bi se odzivale," je povedala Ilka Štuhec, ki na progi, kjer je Boštjan Kline leta 2017 zmagal na smuku, seveda več pričakuje od sobotnega smuka.

"Na Norveškem se počutim zelo dobro, zelo mi je všeč, pokrajina, narava, tudi sneg. Proga je super, zelo zanimiva, zelo specifična. Res je treba biti zelo pri stvari in točno vedeti, kje lahko spuščaš, ko ni tako hudo pomembno, en meter sem ali tja, samo da pač neseš hitrost, kolikor se le da. To mi na obeh treningih ni najbolj uspelo," je še pojasnila Ilka Štuhec.

SVSL: Nastop Cornellie Hütter v Kvitfjellu
SVSL: Nastop Ilke Štuhec v Kvitfjellu