boštjan-močnik 2 Svet24.si

Brigadir Boštjan Močnik: »Kdo pa bo pomagal, ko...

pgd-križe, pgd-tržič, požar-sebenje Svet24.si

Foto: Zagorela hiša v občini Tržič

1715253201-dsc9430-01-1715253168875 Necenzurirano

Ukradeni otroci: kako je Matej Tonin sunil delo ...

košček pl Reporter.si

Podjetje očeta Erike Žnidaršič dobilo 100 ...

cene prevc pm Ekipa24.si

Ne le Nika Vodan, še ena sanjska poroka v ...

Nizozemska Revija Stop

Nizozemska izključena iz finala Evrovizije 2024

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Golob v 2024: po letu, ki bi ga najraje pozabil, umiritev vladne barke?

Deli na:
Golob v 2024: po letu, ki bi ga najraje pozabil, umiritev vladne barke?

Ob premierju Robertu Golobu in prvi dami SD Tanji Fajon še nova prva dama Levice Asta Vrečko, ki je nasledila Luko Mesca. - Foto: Ukom

Konec leta 2022 je vlada Roberta Goloba uživala podporo večine javnosti. Po anketi agencije Mediana je njeno delo kot pozitivno ali zelo pozitivno ocenilo 45 odstotkov vprašanih, negativno pa dobrih 26 odstotkov.

Po enem letu je vlada izgubila zaupanje, saj jo negativno ocenjuje več kot 54 odstotkov vprašanih, pozitivno pa manj kot 17 odstotkov. Ključni vzrok za to so najverjetneje neizpolnjene obljube predsednika vlade, prav tako so zastale tudi reforme, ki jih je pompozno napovedal. Čakalne vrste v zdravstvu so se povečale, dogovora s sindikati ni, prav tako niso zadovoljni gospodarstveniki.

Življenjski standard večine ljudi se je poslabšal zaradi inflacije, zaradi katere so tudi dražja hrana, oblačila, obuvala, storitve, prav tako je dražje tudi ogrevanje, dodatno prebivalstvo vznemirjajo tudi napovedi o dražji elektriki in omejevanju energentov za ogrevanje.

Na začetku leta je premier Robert Golob v skladu z novim zakonom vlado okrepil z dodatnimi ministri, tako da jih je zdaj skupno dvajset. Proti koncu leta je ugotovil, da jih je preveč in da bi bilo za učinkovitejše delo vlado dovolj največ 12 ministrov, toda vnovičnemu spreminjanju zakona sta nasprotovali koalicijski partnerici. Februarja je za novega ministra za notranje zadeve imenoval Boštjana Poklukarja, ki je nasledil decembra odstopljeno Tatjano Bobnar, katero je vmes nadomeščala ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.

Po enem letu je vlada izgubila zaupanje, saj jo negativno ocenjuje več kot 54 odstotkov vprašanih, pozitivno pa manj kot 17 odstotkov.

Julija je napisal odstopno izjavo ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu, ki ga je po treh mesecih nasledila Valentina Prevolnik Rupel. Oktobra je razrešil tudi ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana in kmetijsko ministrico Ireno Šinko. Prvi se je poslovil sam, drugo je razrešili državni zbor.

Pod medijskimi pritiski je takrat odstopila tudi Sanja Ajanović Hovnik, ker je podpisala priporočilo za pridobitev javnih sredstev zavodu, ki je bil tesno povezan z njo osebno. Ustanoviteljica Inštituta za preučevanje enakosti spolov, ki je na razpisu dobil 300 tisoč evrov, je njena tesna sodelavka Kaja Primorac, s katero sta imeli v lasti podjetje Smart Center, po izvolitvi za ministrico pa je Ajanović Hovnikova svoj delež uradno prepustila mami Dragani Marjanović.

To podjetje je pripravljalo tudi dokumente za razpisno dokumentacijo drugim nevladnim organizacijam v zameno za sedemodstotno provizijo. Poleg tega so mediji Ajanović Hovnikovi očitali tudi potraten obisk v New Yorku, kjer se je delegacija ministrstva udeležila foruma o trajnostnem razvoju, za kar je država odštela več kot 33 tisoč evrov.

Tik pred novim letom je premier imenoval nova ministra Franca Propsa za javno upravo in Jožeta Novaka za naravne vire in prostor, novega kmetijskega ministra Vojka Adamiča bo imenoval po novem letu. Čeprav mnogi napovedujejo, da so bo od vlade poslovil tudi sam premier, je to odločno zanikal in napovedal, da bo vztrajal vse do konca mandata.