Direktor galerije Robert Inhof je ob odprtju razstave dejal, da umetnika povezujejo številne podobnosti, osrednja je pokrajina, ki je pri obeh metafora za svet. Po njegovih besedah se umetnika med seboj zelo razlikujeta, ju pa veliko stvari tudi druži. Med drugim to, da dostopata do pokrajine, sveta, neobremenjeno in brez sprenevedanja. "To, kar slikata, in to, kako slikata, bi slikala ne glede na kar koli," pravi Inhof. Oba sta po njegovih besedah zelo "temna slikarja", pri Beeru je srečati predvsem njive, pri Gvardjančiču pa figure, ki so nakazane le s silhuetami, ali pa so to antropomorfne hiše. Pri obeh umetnikih je po mnenju Inhofa prisotna možnost regeneracije, predvsem pri Beeru. "In vidimo, da ta njegova zemlja ni tako tragična, kot je videti. V Gvardjančičevih slikah pa se stakneta dve skrajnosti: zima in poletje v svojih skrajnostih in tisti medprostor, ki je vmes."

Beer je lani dobil nagrado Prešernovega sklada, Gvardjačič pa Prešernovo nagrado za življenjsko delo. Beer, ki je Prekmurec, rojen na Goričkem, se je razstave v svoji domači pokrajini zelo razveselil. O svojem pogostem motivu – gorički zemlji – pa pravi, da je osnova njegovega dela, in to zato, ker je sam kot otrok veliko preživel in delal na njivi: "Tega nisem bil vedno vesel, ampak sem moral biti tam in to mi je ostalo."

Gvardjančič pa prav tako pravi, da se v Murski Soboti počuti doma. "Izvrstno se počutim. Namreč – v tej množici vidim ogromno ljudi, ki jih osebno poznam. Prekmurje je tudi del Gvardjančiča, saj sem leta in leta hodil sem v kolonije, kjer sem s to krajino dobival prve informacije in to je delno ostalo v mojih slikah."

Razstava v soboški galeriji je nastala v sodelovanju z Galerijo Prešernovih nagrajencev v Kranju. Del te razstave, ki je na ogled v Murski Soboti, je bil namreč postavljen v Kranju 3. decembra lani, ko je galerija Prešernovih nagrajencev tradicionalno prestavila aktualne dobitnike najvišjih slovenskih nagrad s področja umetnosti. Vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Kranj Marko Arnež pravi, da vseh slik niso pripeljali iz Kranja v Mursko Soboto: "Del razstave je ostal v Kranju in bo počakal na letošnje nagrajence. Vsako leto se namreč nagrajenci ustavijo v Kranju v naši Galeriji." Razstava v Kranju je bila oplemenitena s pesmimi Milana Jesiha.

Razstavo slik in risb Beera in Gvardjančiča, ki bo na ogled do 27. marca, je uradno odprla Marjana Žibert, direktorica Gorenjskega muzeja, v katerem tudi na občasnih razstavah predstavljajo Prešernove nagrajence.