Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

"Odločbe sodišča je treba spoštovati. Kar nekaj časa že poteka razprava o skupnem – težko rečemo enotnem – plačnem sistemu in dejstvo je, da po volitvah bo ena od prvih nalog nove vlade ureditev plačnega sistema, ne le v okviru zdravstva, temveč v celoti," je po poročanju Radia Slovenija minister za zdravje dejal ob robu obiska novomeške bolnišnice.

Sorodna novica Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike

Podobno menijo v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides, v katerem so v ponedeljek poudarili, da bo morala nova vlada takoj po volitvah izvesti plačno reformo, sicer bo zdravstvo nadaljevalo pot k dokončnemu zlomu.

Razveljavitev tega člena pa jih je še okrepila v zahtevi po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. "Anomalije trenutnega vrednotenja zdravniškega dela, ki jih je poskušal delno omiliti deseti protikoronski zakon, so nevzdržne," so poudarili. Trendi razmerij plač po njihovih navedbah potrjujejo, da so slovenski zdravniki in zobozdravniki v razmerju do povprečne plače na samem repu evropskih držav.

Ustavno sodišče je sicer sklep razveljavilo, saj je presodilo, da poseg v temelje enotnega plačnega sistema ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. Ta interventni protikoronski zakon je bil sprejet konec preteklega let in je za zdravnike in zobozdravnike do konca leta 2022 dvignil plačni strop za šest razredov, do 63. razreda. Že pred dvema mesecema so sodniki izvajanje te določbe zadržali do končne odločitve.