Udeleženci pogovora o prosu: (od leve) Janja Bernik, Milena Jamnik, Matej Konc, Primož Krišelj, Marija Kalan, Mija Bitenc, Ana Vehar in dr. Darja Kocjan Ačko

Kako vrniti proso na njive in krožnike

Pridelava prosa za prehrano in za krmljenje živali se počasi povečuje, so ugotavljali na nedavnem pogovoru o prosu v Mavčičah.

V Mestni občini Kranj želijo v okviru Projekta za povečanje lokalne prehranske samooskrbe vključiti v prehrano javnih zavodov, zlasti vrtcev in šol, čim več lokalno pridelane in ekološke hrane, tudi prosene kaše. V treh letih izvajanja projektov se je ta delež že povečal.

Mavčiče – Društvo Sorško polje, Krajevna skupnost Mavčiče in Občina Kranj so v mednarodnem letu prosa pripravili ob koncu novembra v Mavčičah Proseno mavško tržnico in pogovor o pridelavi in predelavi prosa ter o vračanju prosa na polja in krožnike. Da je bil dogodek v Mavčičah, ni naključje: nekdaj je bilo proso na Sorškem polju pomembna poljščina in na desetine rodov je s proseno kašo preživelo lakote, suše in vojne. Zdaj se proso počasi vendarle spet vrača na njive in krožnike – po eni strani zaradi zavedanja o pomenu prosa za zdravo prehrano, po drugi strani zato, ker proso dobro prenaša sušo in vročino in ga kmetje zaradi tega vse bolj pogosto vključujejo v setveni kolobar.

Glavni problem so pleveli

Marija Kalan iz Kmetijsko-gozdarskega zavoda Kranj je med pogovorom, ki ga je vodil domačin Rudi Zevnik, dejala, da podatki iz zbirnih vlog kažejo na to, da v Sloveniji pridelujejo proso za potrebe prehrane na 160 hektarjih površine, skupaj s prosom kot strniščnim dosevkom za krmljenje živali pa na več kot 300 hektarjih. Na Gorenjskem zaseda proso od sedem do osem hektarjev njiv, kaže se rahel trend povečevanja. Glavni razlog za skromno pridelavo je slaba ekonomika oziroma nizka odkupna cena, pri pridelavi pa so glavni problemi pleveli in neenakomerno dozorevanje.

Veliko odvisno od kuharja

Na ekološki kmetiji Kozina v Čirčah pridelujejo proso na treh hektarjih površine. Kot je dejal gospodar Matej Konc, proso dobro uspeva na peščenih tleh in veliko bolje obrodi v sušnih letih kot v deževnih. Večino prosene kaše prodajo v vrtce in šole, pri tem pa je od vodje kuhinje ali kuharja najbolj odvisno, koliko jedi iz prosa je na jedilniku.

Na kmetiji Pr' Uk na Podreči pridelujejo proso na enem hektarju površine. Kot je povedala Milena Jamnik, ga pridelujejo brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev in mineralnih gnojil, zoper plevele uporabljajo česalo in pripravke, ki so dovoljeni pri biodinamičnem kmetovanju. Proso prodajo doma na kmetiji ali na tržnicah.

Rjavček na sortni listi

Primož Krišelj z ekološke kmetije Pr' Šuštarju v Hotemažah je povedal, da so se na kmetiji lotili pridelave in predelave prosa zato, ker imajo jedi iz prosa radi na jedilniku. Pred leti so pri kmetu v okolici Železne Kaple dobili rjavo proso, sorto so poimenovali rjavček in je bila letos vpisana v slovensko sortno listo in registrirana kot ohranjevalna sorta. Je zelo okusna in z večjo vsebnostjo silicija.

Poznajo kuskus, ne pa prosa

»Ko smo iskali možnosti, kako bi na kmetiji povečali dohodek, nas je pritegnilo proso, predvsem zato, ker je moja stara mama želela pogosto za zajtrk proseno kašo,« je povedala Janja Bernik s kmetije Pr' Punčarju v Virmašah in dodala, da ima odtlej proso pomembno mesto v njihovi integrirani pridelavi. Marsikatera gospodinja žal danes bolj pozna kuskus kot proso, a tudi iz prosa je možno narediti jedi, ki sodijo na sodoben jedilnik.

Dr. Darja Kocjan Ačko z Biotehniške fakultete v Ljubljani v svojih knjigah, znanstvenih in strokovnih prispevkih v revijah in časopisih propagira pridelavo in uporabo prosa, na pogovoru v Mavčičah pa je še posebej poudarila, da pridelava prosa poteka danes drugače kot nekdaj. Pridelovalci imajo na razpolago veliko mehanizacije, tudi pridelki so boljši kot nekdaj.

Koristno za zdravje

Nutricionistka Mija Bitenc je predstavila koristi rednega uživanja prosa za vzdrževanje zdravja. Kot je dejala, je proso lahko prebavljivo. Ker ne vsebuje glutena, ga priporoča vsem, ki so občutljivi na gluten, poleg tega pa tudi starejšim, nosečnicam, otrokom … Proso vsebuje veliko kvalitetnih beljakovin in veliko silicija, ki skrbi za prožnost tkiv. Pomanjkanje silicija lahko povzroči različne bolezni.

Ana Vehar, predsednica Družboslovno-naravoslovnega društva Naša zemlja, se zavzema za to, da bi v šolah bolje spoznali pomen prosa, pričakuje pa tudi, da ga bodo kmetje glede na podnebne spremembe v prihodnje več sejali. Namesto za dan se zavzema za teden slovenske hrane, v katerem bi lahko prikazali tudi regionalne razlike med tradicionalnimi zajtrki.

Oddajte svoj komentar

Kranj 21°

zmerno oblačno
vlažnost: 37 %
veter: JZ, hitrost: 29 km/h

4/22

nedelja

3/24

ponedeljek

7/25

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

RAZSTAVE / Cerklje, 29. april 2024

Razstava ročnih del

IZLETI / Stari vrh, 30. april 2024

Pomladni pohod

PRIREDITVE / Železniki, 30. april 2024

Pridi po nagelj

PRIREDITVE / Luže, 30. april 2024

Kresovanje in gasilska veselica

IZLETI / Kranj, 30. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Šenčur, 3. maj 2024

Kolesarjenje DU Šenčur

 

 
 

 

 
 
 

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...

Pokop pokojnega brez svojcev / 12:33, 27. april

Svojcev ne iščejo, prijavijo se pa za dedovanje.

Še pet županov podprlo Kranj / 18:04, 25. april

Glede na nekajletno padajočo nataliteto prebivalstva bi jeseniška bolnica z manjšo širitvijo zadoščala za celo Gorenjsko. Tudi izobraževalni...

Izračun ogljičnega odtisa / 17:54, 25. april

Slovenija je redko poseljena država. Naša dva milijona prebivalcev proti osmim milijardam prebivalcev kolikor jih je zdaj na našem planetu n...

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...