O-STA

Orkestre Slovenske filharmonije gosti enega največjih virtuozov na trobent Jeroena Berwaertsa

FKK 1
tobentar Jeroen Berwaerts
Orkester Slovenske filharmonije

FKK 1 / Za junake

5. in 6. oktober 2023 ob 19.30

Gallusova dvorana, Cankarjev dom

Orkester Slovenske filharmonije

Franck Ollu, dirigent

Jeroen Berwaerts, trobenta

Spored:

John Adams (1947): Tromba lontana

Nina Šenk (1982): A moment of Reflection, za trobento in komorni orkester*

Charles Ives (1874-1954): The Unanswered Question

Vito Žuraj (1979): Le fou triste, za trobento in godalni orkester*

Johann Nepomuk Hummel (1778-1837): Koncert za trobento in orkester v Es-duru

Ludwig van Beethoven (1770-1827): Simfonija št. 7 v A-duru, op. 92

* prva izvedba, naročilo Slovenske filharmonije

Orkester Slovenske filharmonije bo v novo sezono abonmaja FKK popeljal francoski dirigent Franck Ollu. V solistični vlogi se bo občinstvu predstavil danes eden največjih virtuozov na trobenti Jeroen Berwaerts. Spored koncerta obsega kar šest skladb. Za začetek bo zazvenel filmsko prikupen John Adams, zadnja beseda pa pripada veličastnemu Beethovnu.

Franck Ollu je vsestranski dirigent, še posebno cenjen na področju sodobne glasbe. Med orkestri, ki jih je že vodil, gre omeniti Simfonični orkester Bavarskega radia, Filharmonični orkester Nizozemskega radia, Norveško opero, Nacionalni simfonični orkester Poljskega državnega radia, Komorni orkester Basel idr. Nedavno je z deli Briana Ferneyhougha, Pétra Eötvösa in Wolfganga Rihma debitiral še z Nemškim simfoničnim orkestrom iz Berlina, Simfoničnim orkestrom Frankfurtskega radia, Simfoničnim orkestrom BBC-ja in Danskim nacionalnim simfoničnim orkestrom. Franck Ollu dirigent Foto: Jean-Jacques Ollu FKK Filharmonični klasični koncerti Posebno tesno sodeluje z Ensemble Modern, s katerim je nastopil na Salzburškem festivalu, dirigiral pa je tudi na jubilejnem koncertu ob 40-letnici delovanja ansambla. Gostoval je na številnih opernih odrih (Pariz, Varšava, Moskva, Amsterdam, Mannheim, Berlin, Lyon, Lille, Bruselj, Strasbourg, Salzburg idr.) in med drugim premierno izvedel opere Shirine Thierryja Escaicha, Jakob Lenz Wolfganga Rihma, Thanks to My Eyes Oscarja Bianchija ter Penthésiléo, Passion in Medeamaterial Pascala Dusapina. V Stockholmu je nastopil na festivalu, posvečenem skladatelju Georgeu Benjaminu, dirigiral pa je tudi na premieri skladateljeve prve opere Into the Little Hill v Operi Bastille. Sodeloval je še pri številnih kasnejših izvedbah tega dela, in sicer z Londonsko Sinfonietto na Festivalu Aldeburgh in v Gledališču Linbury, z Ensemble Modern pa v New Yorku in na večjih festivalih po Evropi. Kot predan učitelj in mentor sodeluje z Mednarodno akademijo Ensemble Modern, Kraljevo akademijo in Kraljevim kolidžem za glasbo v Londonu.

Jeroen Berwaerts je belgijski trobentar, čigar univerzalna ljubezen do glasbe ne pozna meja. Izredno cenjen zaradi svojih tehničnih sposobnosti in muzikalne dovzetnosti, navdušuje z raznolikim repertoarjem, ki zajema vse od baroka do sodobne glasbe in jazza. Sodeloval je z mnogimi vodilnimi orkestri, med drugim s Simfoničnim orkestrom NHK v Tokiu, Dunajskimi simfoniki, Simfoničnim orkestrom Švedskega radia, Simfoničnim orkestrom NDR, Belgijskim državnim orkestrom, orkestrom Konzerthaus v Berlinu. Igral je pod taktirko dirigentov, kot so Alan Gilbert, Daniel Harding, Markus Stenz idr. Je stalni gost svetovno priznanih glasbenih festivalov, kot so BBC Proms, Mednarodni glasbeni festival Takefu na Japonskem, Ars musica v Belgiji, Heidelberška pomlad in glasbeni festival Rheingau. J Sezono 2023/24 je pričel s koncerti po Avstraliji, noviteto slovenskega skladatelja Vita Žuraja pa bo premierno izvedel še v Nemčiji z ansamblom Resonanz v filharmoniji na Labi in na Japonskem s komornim orkestrom Aiči. V tej sezoni bo nastopil tudi z zasedbo Camerata iz Berna in Alexandrom Melnikovim, na Akademiji F. Liszta, v komorni dvorani v Seulu, operni hiši v Frankfurtu ter festivalni dvorani Forget. Berwaertsov zaščitni znak je ponovna oživitev standardnega repertoarja za trobento v prepletu z genialnimi in nenavadnimi vsebinami. V enem izmed svojih programov glasbenik postavlja Händlovo Glasbo za ognjemet in plese iz Rameaujeve opere Dardarus ob bok šansonom Jacquesa Brela. Pevsko vlogo prevzame solist sam, saj je poleg aktivnega študija trobente zaključil tudi študij džezovskega petja na Kraljevem konservatoriju v Gentu. Svojo predanost sodobni klasični glasbi razkriva s številnimi svetovnimi premierami, ki vključujejo Koncert za trobento in orkester št. 2, "Im Nebel", Tošija Hosokave in delo Carnevale Francesca Filideija. Kot drugi trobentar na svetu je v svoj repertoar dodal delo Busking H. K. Gruberja iz leta 2007, leta 2019 pa je s Håkanom Hardenbergerjem premierno izvedel dvojni koncert Tobiasa Broströma za dve trobenti Nigredo: The Dark Night of the Soul. Zadnji prispevek v njegovo diskografijo je album Signals from Heaven, posnet leta 2017 z zasedbo Salaputia Brass, kjer se Berwaerts predstavi v vlogi trobentarja, džezovskega vokalista in glasbenega vodje ansambla. Od leta 2008 uči na Univerzi za glasbo, gledališče in medije v Hannovru in je obenem izredni profesor na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu ter uradni nosilec naziva Yamaha artist.