Foto: Radio Koper/Nataša Uršič
Foto: Radio Koper/Nataša Uršič

V sredo začeta stavka Fidesa in njeno zaostrovanje se poznata tudi pri pacientih, ki se vedno bolj obračajo na zastopnike pacientovih pravic.

Medtem ko je zastopnica pacientovih pravic za Koper Jožica Trošt Krušec pojasnila, da se za zdaj zaradi zdravniške stavke pacienti nanjo še niso obrnili, je drugače v Ljubljani. Duša Hlade Zore je v tem tednu opazila povečanje števila s stavko povezanih prijav pacientov. Največkrat so te v povezavi s potrdili za bolniški dopust, vedno več pa je tudi prijaviteljev zaradi odpovedanih terminov.

Zveza organizacij pacientov zahteva javno objavo meril za obravnavo bolnikov med stavko

Zveza organizacij pacientov Slovenije opozarja na "neetično zlorabo pacientov v boju za denar" in neukrepanje oblasti pri odhodih zdravnikov iz javnega v zasebno zdravstvo.

Pri zvezi opozarjajo, da za odločanje zdravnikov glede morebitnega nujnega sprejema v obravnavo kljub stavki niso znana in javno objavljena nobena jasna merila. To po mnenju zveze omogoča odločanje zdravnikov po prostem preudarku, saj da ti brez pregleda oz. triaže pacienta odločajo, kaj je nujno, in zavračajo sprejem pacientov samo s sklicevanjem na stavko.

Že naročene preiskave in operativne posege izvajalci zdravstvene dejavnosti odpovedujejo, pri čemer po navedbah zveze pacientov v številnih primerih o odpovedih sploh ne obveščajo naročenih pacientov. Zato zveza zahteva, da Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides javno objavi celotno besedilo navodil stavkajočim zdravnikom in pri tem zlasti natančno pojasni, kakšna so merila za odločanje o nujnosti sprejema in izvedbe preiskave in posegov v času stavke.

"Pacienti zvezi pošiljajo sporočila tudi o hudih bolečinskih stanjih in vročini zaradi gripe, covida-19 in obolenj dihal, zdravniki ali medicinske sestre pa jim po telefonu dajo samo priporočila, naj vzamejo lekadol ali kaj podobnega," opozarjajo pri zvezi.

Odpovedane preiskave lahko neposredno vplivajo na možnost preživetja

Ob odpovedih preiskav in že naročenih operativnih posegov pacienti po navedbah zveze tudi ne dobijo novih datumov za nujne posege, ker jim bolnišnice odgovarjajo, da ni znano, koliko časa bo trajala stavka. To za številne paciente pomeni poslabšanje zdravst

Sorodna novica Fides napoveduje zaostritev stavke, ponekod naj bi odpovedovali tudi operacije

venega stanja ali celo ogrožanje njihovega življenja. To je zlasti nesprejemljivo zaradi težko popravljivih ali nepopravljivih posledic zamud pri zgodnji diagnostiki raka na debelem črevesju, pljučih in drugih notranjih organih, opozarja zveza.

"To neposredno vpliva na možnost preživetja teh pacientov. Zdravniki in izvajalci zdravstvenih dejavnosti ter Fides zato prevzemajo vso odgovornost za škodo, povzročeno pacientom zaradi nepravočasnega dostopa do nujnih preiskav in posegov v času stavke," poudarjajo pri zvezi, kjer so začeli sistematično zapisovati pritožbe pacientov zaradi nesprejema kljub nujnemu zdravstvenemu stanju. Zahtevali bodo pojasnila posameznih izvajalcev in zdravnikov v pisni obliki. Ob tem predlagajo, da se ministrstvo za zdravje in ZZZS dogovorita z izvajalci zdravstvene dejavnosti za krizne skupine zdravnikov za oceno nujnosti zdravstvene obravnave pacientov zunaj službe nujne medicinske pomoči, saj ugotavljajo že bistveno večji priliv pacientov v urgentne centre v bolnišnicah.

Zdravniki v času stavke ponujajo posege zunaj zdravstvene ustanove

Zveza navaja, da jo pacienti obveščajo, da jim nekateri zdravniki v času stavke ponujajo in tudi izvajajo posege zunaj zdravstvene ustanove po neposrednem plačilu. O takih primerih bo obveščala ministrstvo in Zdravniško zbornico Slovenije, saj ocenjuje, da gre za hudo obliko kršitve načel etike, "saj je v takih primerih ločnica med zdravljenjem in opustitvijo denar, ne pa potreba pacienta".

Zveza hkrati meni, da izvajanje stavke zdravnikov na sedanji način pomeni neetično zlorabo pacientov v boju proti vladi samo za povečanje plač na podlagi razvrstitve v višje plačne razrede, ne glede na obseg in kakovost opravljenega dela posameznih zdravnikov in izvajalcev zdravstvene dejavnosti. Pri tem ugotavljajo, da Fides ni predlagal oziroma ponudil nobenih ukrepov za izboljšanje učinkovitosti dela zdravnikov in izvajalcev zdravstvenih storitev, temveč dvig plač samo za zdravnike, ne pa tudi za medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje.

Kako do potrdila za bolniški dopust in novih terminov?

Sorodna novica Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni

Pacientom, ki ne dobijo potrdil za bolniški dopust, Zastopnica pacientovih pravic, Duša Hlade Zore svetuje, da se v takšnih primerih obrnejo na ministrstvo za zdravje ali Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Ko gre za odpovedane nenujne zdravstvene storitve, pa je po njenih besedah največ, kar lahko stori zastopnik, da v zdravstveni ustanovi povpraša, kaj bo s čakalnimi seznami v prihodnje.

Po njenih navedbah so nekateri pacienti, predvsem ob začetku stavke, ob odpovedi zdravstvenega posega dobili nov termin, večinoma pa jim v zdravstveni ustanovi povedo, da jih bodo o novem terminu obvestili po pošti. So pa takoj ob začetku stavke imeli tudi primer, ko pacient, ki se je na poseg v Ljubljano pripeljal od drugod, ni bil vnaprej obveščen o odpovedi in je to izvedel šele ob prihodu v zdravstveno ustanovo.

Pacienti so se obrnili tudi na zastopnika pacientovih pravic v Murski Soboti Martina Raja. Predvsem zaradi nedostopnosti oz. nedosegljivosti zdravnikov kot tudi zaradi preložitve terminov oz. prenaročanja, ne pa tudi zaradi neizdaje bolniških listov. Kot je dejal, imajo tudi medicinski delavci kot vsi drugi pravico do stavke, in v to ne morejo posegati. Pacientom, ki jim je bila odpovedana storitev, pa svetujejo, da se je treba dogovoriti za čimprejšnji možni termin, pri čemer upa, da bo stavka čim prej končana.

Pacienti se bojijo, da bi imela njihova prijava posledice pri nadaljnji obravnavi

Na zastopnico pacientovih pravic v Novem mestu Zlato Rebolj sta se obrnila dva pacienta, ki jima je bila v bolnišnici preklicana operacija. Pri tem meni, da bi jih bilo verjetno še več, a se pacienti bojijo, da bi to lahko imelo posledice pri njihovi nadaljnji obravnavi. Rebolj pravi, da trenutno zastopniki ne morejo narediti nič. Pacientom kot zastopnica pacientovih pravic svetuje, naj se kljub vsemu obrnejo na vodstvo izvajalca zdravstvene dejavnosti, možnost je tudi prijava na inšpektorat za zdravje. Ob tem pa osebno meni, da stavka "izrablja paciente za dosego nekih ciljev, ki jih najverjetneje velika večina nas ne razume". Dodaja, da se za paciente ne bo nič izboljšalo. Čudi se, da zdravniki, ki pravijo, da ne želijo povzročati škode pacientom, ne najdejo drugega načina za dosego svojih ciljev, kot je prekinitev dela, in s tem povzročanja škode pacientom. Kar zadeva izdajanje bolniških listov, so se nanjo obrnili trije pacienti, a so ji nato v zdravstvenem domu zagotovili, da pri njih te izdajajo.

Kako stavkajo po zdravstvenih domovih po Sloveniji?

Stavko so zaostrili tudi v nekaterih zdravstvenih domovih. Vsak zdravstveni dom se med zdravniško stavko lahko odloči, kako bo deloval. Trenutne razmere v ZD-jih po različnih krajih v Sloveniji se razlikujejo med seboj.

V Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana stavka poteka enako kot v minulih dneh. Odpovedi terminov večinoma ni, prav tako delajo ambulante normalno. Vsi zdravniki in zobozdravniki v ZD-ju Ljubljana, ki stavkajo, delajo po zakonodaji in navodilih sindikata Fides, so sporočili iz ZD-ja.

Delo v ZD-ju Litija poteka nespremenjeno, saj tamkajšnji zdravniki ne stavkajo, so pojasnili v ZD-ju.

Kranjski ZD se je prejšnjo sredo odločil za zaostritev stavke, ki jo ta teden nadaljuje. To pomeni, da tamkajšnje ambulante polovico ordinacijskega časa delujejo kot dežurne ambulante, kjer obravnavajo nujne primere, polovico ordinacijskega časa pa poteka delo s pacienti v okviru družinske medicine v skladu z izjavo o minimumu delovnega procesa. Vsa administrativna opravila, kot so izdajanje nenujnih receptov, napotnic, medicinsko-tehničnih pripomočkov, urejanje bolniških dopustov, kratke posvete in podobno bodo v ZD-ju Kranj izvajali samo ob četrtkih.

ZD Škofja Loka je prejšnji petek omejil elektronsko komunikacijo prek aplikacije doZdravnika.

V ZD-ju Jesenice vključno z zdravstvenima postajama Žirovnica in Kranjska Gora od sobote naprej v splošnih ambulantah ne bo več delovala elektronska pošta, bo pa elektronski dostop omogočen prek aplikacije doZdravnika. Poleg tega med zdravniško stavko družinski zdravniki ZD-ja Jesenice ne bodo izdajali potrdil za komercialne zavarovalnice, za prehrano na delovnem mestu, za dodatne dni dopusta pri kroničnih bolnikih ter potrdil za udejstvovanje na športnih rekreativnih tekmovanjih.

V ZD-ju Tržič delo za zdaj poteka po ustaljenih urnikih, brez omejitev za paciente. Zdravniki in zobozdravniki pa se, tako kot doslej, po lastni presoji odločajo o morebitni zavrnitvi neutemeljenih zahtev pacientov ali nepotrebnih obiskov v zdravstvenem domu, so objavili na spletni strani zdravstvenega doma.

Iz ZD-ja Novo mesto so v ponedeljek sporočili, da za zdaj niso imeli večjih težav pri pregledih, manjše pa so se pojavile pri administrativnih storitvah. "Pregledani in obravnavani so bili vsi pacienti, ki so obravnavo potrebovali. Morda je bilo nekaj zamud pri posameznih administrativnih storitvah," so poudarili. V primeru zaostrovanja stavke bo vsak, ki bo obravnavo potreboval, še vedno obravnavan, pričakujejo pa težave z administrativnimi storitvami, so dodali.

V ZD-ju Krško so medtem znova vzpostavili dosegljivost ambulant po telefonu in elektronski pošti, ki pa so namenjeni le naročanju v ambulanto. Če bodo pacienti klicali ali pošiljali elektronska sporočila z drugim namenom, denimo glede receptov ali kontrolnih napotnic, bo medicinska sestra opravila osnovno triažo. Če pacient ni smrtno ogrožen in ne gre za stanje, ki bi preprečevalo osebni obisk v ambulanti, bo pacient prejel navodilo, da se osebno zglasi v ambulanti. Sindikalna zaupnica Fidesa v ZD-ju Krško Janja Ojsteršek Radej je pojasnila, da bolnike obravnavajo skladno z izjavo o načinu zagotovitve minimuma delovnega procesa v času stavke.

Predstojnica organizacijske enote splošno zdravstveno varstvo v ZD-ju Maribor Maja Arzenšek je poudarila, da tam do večjega zaostrovanja še ni prišlo. "V tem trenutku večjih odpovedi terminov ali nenaročanja še ni bilo, se pa pogovarjamo, kako v prihodnje," je pojasnila. Posamezne ambulante morda po presoji zdravnika nenujne stvari prenaročajo. Sicer pa so se zdravniki v ZD-ju Maribor pogovarjali tudi o možnosti umika soglasij za nadurno delo. "Kar se tiče samega delovanja zdravstvenega doma, seveda to predstavlja kar veliko težavo, predvsem kar se tiče dežurne ambulante in pokrivanja odsotnih zaposlenih. V vsakem primeru bi se to pri našem delu bistveno poznalo, če se velika večina zdravnikov za to odloči," je poudarila.

Zdravniki in zobozdravniki so prejšnji ponedeljek začeli stavko, ki bo trajala do preklica. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Zdravniki si želijo preklica soglasij za nadurno delo, je v ponedeljek povedal predsednik Fidesa Damjan Polh.