Nemci so vse bolj nezadovoljni z delom vlade. Foto: Reuters
Nemci so vse bolj nezadovoljni z delom vlade. Foto: Reuters

Bundestag je sprejel niz ukrepov, s katerim bo Nemčija po vladnih ocenah lahko izvedla dodatnih 600 deportacij letno. Zakonodajne spremembe na področju migracij potekajo v času povečanega števila prihodov ljudi iz Sirije in Afganistana ter vzpona skrajne desnice v anketah javnega mnenja.

Notranja ministrica Nancy Faeser je poudarjala, da bo ta zakon omogočil hitrejši izgon tistih, ki nimajo pravice bivanja v Nemčiji, s čimer se bodo sprostila dodatna sredstva za ljudi, ki najbolj potrebujejo zatočišče.

Sprejete zakonske spremembe povečujejo pooblastila policiji, ki bo lažje ugotavljala identiteto prebežnikov in preiskovala posameznike, ki jim je bil odrejen odhod iz države.

Hkrati se z 10 na 28 dni podaljšuje maksimalni čas, ki ga lahko osebe preživijo v priporu pred deportacijo, hkrati nova zakonodaja povečuje tudi kazni za pomočnike prebežnikov, če so za svoje "storitve" plačani ali ne.

Nemško odvetniško združenje nasprotuje sprejetim ukrepom, saj so po njihovem mnenju nesorazmerni. Nevladniki se medtem zgražajo nad mogočimi zapornimi kaznimi za tiste, ki prebežnikom nudijo humanitarno pomoč. Koalicija je sicer v zakonodajo vključila določene izjeme za nevladne skupine, ki prebežnikom pomagajo na morju, še navaja AFP.

Vlada ocenjuje, da bo z novimi ukrepi lahko izvedla dodatnih 600 deportacij v države izvora letno. Po navedbah ministrice Faeser je bilo teh lani skupno 16.430, kar na letni ravni predstavlja 27-odstotni porast.

V Nemčiji sicer v zadnjih mesecih zaznavajo rast števila prihodov prosilcev za azil, predvsem iz Sirije in Afganistana. Nekatere krajevne skupnosti opozarjajo na nezmožnost obvladovanja razmer.

Skrbi Nemcev glede migracij in njihovo nezadovoljstvo z delom vlade kanclerja Olafa Scholza se vse bolj odražajo v anketah, kjer skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) uživa okoli 22-odstotno podporo, kar je osem odstotnih točk več od vladajočih socialdemokratov (SPD).