Edvard Kocbek. Foto: Wikipedia
Edvard Kocbek. Foto: Wikipedia

V Nokturnu dramski igralec Željko Hrs odlično interpretira Kocbekove pesmi iz zapuščine, objavljene leta 1991 v knjigi Kamen skala pri Novi reviji. V Literarnem večeru ob 110. obletnici rojstva Borisa Pahorja pa lahko spoznate velikega avtorja kot intelektualca, ki je vse svoje življenje (med drugim) razmišljal in pisal o slovenstvu.

Nihče ne more biti sam s svojo zmedo.

Edvard Kocbek

Oddaja o njem je nastala v njegovem rodnem Trstu leta 1998. Avtorica oddaje Marija Cenda je izbrala odlomke iz del različnih zvrsti, iz Slovenske svatbe, Tržaškega mozaika, Spopada s pomladjo in iz knjige Ta ocean strašnó odprt.

Spominjamo se še enega avtorja ob njegovem okroglem in visokem jubileju. Pred dnevi je dopolnil 90 let nizozemski pisatelj Cees Nooteboom, zagotovo eden izmed pomembnih sodobnih evropskih prozaistov, ki je pred leti obiskal tudi Ljubljano. V slovenščini imamo kar nekaj njegovih besedil, romane Rituali, Vsi sveti, Naslednja zgodba, Raj, izgubljeni, pa tudi potopis z naslovom Stranpoti do Santiaga v prevodu Tanje Mlaker. Iz te knjige o popotovanju od Santiaga v Komposteli po Španiji in nazaj smo za oddajo Spomini, pisma in potopisi izbrali odlomek s konca knjige, odlomek, ki ga je pred leti odlično interpretiral dramski igralec Milan Štefe.

Nizozemski pisatelj Cees Nooteboom je bil leta 2016 osrednji literarni gost 13. festivala literatur sveta Fabula, kjer je nabito polni dvorani povedal, da se pisanje zanj začne tam, kjer je tišina. Foto: EPA
Nizozemski pisatelj Cees Nooteboom je bil leta 2016 osrednji literarni gost 13. festivala literatur sveta Fabula, kjer je nabito polni dvorani povedal, da se pisanje zanj začne tam, kjer je tišina. Foto: EPA

Zadnji avtor, ki se ga v teh dneh spominjamo – ob 80. obletnici rojstva, je Antonio Tabucchi, senzibilen italijanski pripovednik, ki je v svojih besedilih pisal o enem, o vsakdanjem in presežnem hkrati. Oddajo o njem je ob nekem drugem jubileju leta 2003 pripravila Ksenija Bizjak in vanjo vključila odlomke iz pisateljevih del Navaja Pereira, Drobni, nepomembni nesporazumi in Kit gleda ljudi (v prevodu Mojce Šauperl) ter Don Pedrova ljubezen (v prevodu Gašperja Maleja). Odlomke interpretirajo dramski igralci Ivan Rupnik, Slavko Cerjak in Marinka Štern, vezno besedilo bereta Jasna Potočnik in Matjaž Romih, glasbo je izbrala Cvetka Bevc, tonski mojster je bil Mirko Marinšek, režiserka pa Elza Rituper.

Ajda Bračič je za knjigo Leteči ljudje v prejela nagrado kritiško sito 2023. Foto: Lud Literatura
Ajda Bračič je za knjigo Leteči ljudje v prejela nagrado kritiško sito 2023. Foto: Lud Literatura

Novo mesto short
Čeprav je videti, da so na programu predvsem oddaje o jubilejih, to ne drži. V tem tednu posvečamo precej pozornosti tudi knjigam, ki se potegujejo za nagrado Maruše Krese. Nagrada Maruše Krese se je nekoč imenovala novo mesto, letos pa je nagrada dobila lepše, ustreznejše ime, poklon odlični pisateljici. Od ponedeljka do četrtka tako predstavljamo nominirane zbirke z izbranimi odlomki. Sledile si bodo zbirke Gluha soba Mojce Kumerdej, Trznil je, odprla je oko Vesne Lemaić, Leteči ljudje Ajde Bračič in Prva kresnica Miklavža Komelja.

Mojca Kumerdej je za zbirko Gluha soba spomladi dobila Cankarjevo nagrado za najboljšo knjigo preteklega leta, v Nokturnu pa lahko slišite odlomek (v interpretaciji Vesne Jevnikar) iz njene zgodbe Živeti z Erikom, izzivalne tematizacije umetne inteligence. Za nagrado Maruše Krese se poteguje tudi Vesna Lemaić z zbirko Trznil je, odprla je oko. Pisateljica, ki je svoj smisel za detajle in izjemno občutljivost dokazala že s prvenko Popularne zgodbe, ki je za zbirko Dobrodošli že dobila nagrado novo mesto, se bo v Nokturnu predstavila z odlomkom iz zgodbe Marijino vnebovzetje. Ajda Bračič se za nagrado Maruše Krese poteguje s prvenko Leteči ljudje, v Nokturnu pa lahko slišite njeno naslovno zgodbo; zgodbo o človekovi želji leteti interpretira dramska igralka Lara Wolf.

Več o Nokturnu z zgodbo Sprehod iz zbirke Prva kresnica Miklavža Komelja pa čez teden dni. Z literarnimi oddajami na svoji strani boste lažje čakali, še zlasti če ne boste med poslušanjem mrzlično klikali in prehitevali besed, dogodkov, usod, skratka, vsega tistega, kar kot vse najboljše v naših življenjih terja in si zasluži čas.

Literarne oddaje med 27. avgustom in 2. septembrom

Nedelja, 27. avgust
Humoreska tega tedna – 14.05 (Ars) Janko Mlakar: Nekaj iz morfologije in biologije planincev'

Spomini, pisma in potopisi – 19.30 (Ars)
Arno Geiger: Srečna skrivnost

Literarni portret – 22.05 (Ars) Antonio Tabucchi
Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.05 (Prvi) Edvard Kocbek: Kamen skala

Ponedeljek, 28. avgust

Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.05 (Prvi) Mojca Kumerdej: Gluha soba

Torek, 29. avgust

Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.05 (Prvi) Vesna Lemaić: Marijino vnebovzetje

Sreda, 30. avgust
Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.05 (Prvi) Ajda Bračič: Leteči ljudje

Četrtek, 31. avgust
Literarni večer – 21.05 (Prvi) Lucija Stupica

Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.05 (Prvi) Miklavž Komelj: Prva kresnica

Petek, 1. september

Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.00 (Prvi) Dobitnica Veronikine nagrade 2023

Sobota, 2. september
Izbrana proza – 18.00 (Ars) Arthur Schnitzler: Sanjska novela

Literarni nokturno – 23.00 (Ars) in 23.05 (Prvi) Dobitnica Veronikine nagrade 2023