Na letošnji podelitvi je kot najboljši mednarodni film slavila japonska drama Drive My Car Ryusukeja Hamaguchija, ki je predtem osvojila tudi že bafto in zlati globus. Foto: AP
Na letošnji podelitvi je kot najboljši mednarodni film slavila japonska drama Drive My Car Ryusukeja Hamaguchija, ki je predtem osvojila tudi že bafto in zlati globus. Foto: AP

Končni seznami bodo znani 24. januarja.

Na nominacijo v kategoriji mednarodni celovečerec (nekdaj tujejezični celovečerec) lahko s svojimi filmi med drugim računajo Argentina (Argentina, 1985), Avstrija (Corsage), Belgija (Close), Danska (Holy Spider), Francija (Saint Omer), Irska (The Quiet Girl), Nemčija (Na zahodu nič novega), Poljska (EO) in Švedska (Cairo Conspiracy).

Slovenija sodeluje od leta 1993
Tokrat je prijave za oskarja v kategoriji mednarodni celovečerni film poslalo 95 držav. Med njimi je bila tudi Slovenija, a se Orkester, črno-beli celovečerec Matevža Luzarja, ni uvrstil v ožji izbor 15 filmov. Slovenija filme prijavlja že od leta 1993, a se doslej še ni prebila na ožji seznam.

Pri filmu Orkester je kot koproducent sodelovala tudi RTV Slovenija. Foto: Mitja Ličen – Gustav film
Pri filmu Orkester je kot koproducent sodelovala tudi RTV Slovenija. Foto: Mitja Ličen – Gustav film

Ameriška akademija filmskih umetnosti in znanosti je med drugim objavila tudi ožja seznama kandidatov za oskarja v kategorijah dokumentarni celovečerni in kratki film. Nominiranci bodo znani 24. januarja, podelitev oskarjev pa bo predvidoma 12. marca 2023.

Dokumentarci, maska, glasba ...
Pri celovečernih dokumentarcih je bilo podanih 144 prijav, pri kratkih dokumentarcih pa je bilo v širšem izboru 98 naslovov. Med deset možnih nagrajencev za masko so se med drugim uvrstili Na zahodu nič novega, Črni panter: Wakanda za vedno, Amsterdam, Babilon, Batman in Elvis. Pri izvirni glasbi so od 147 predlogov seznam skrčili na 15, med njimi pa so prav tako Na zahodu nič novega, Babilon, Črni panter: Wakanda za vedno, Avatar: Pot vode in Duše otoka.

Sorodna novica Mali film, ki mu je uspel veliki met: CODA je zmagovalec letošnjih oskarjev

Izvirna pesem, animirani filmi, posebni učinki in montaža tona
Z 81 na 15 filmov so skrčili tudi seznam kandidatov za oskarja za izvirno pesem in prav tako so z 81 na 15 skrčili seznam kratkih animiranih filmov, na katerega se je uvrstil Steakhouse v režiji Špele Čadež.

Z 200 na 15 za celovečerni animirani film, na deset pa so skrčili seznama za oskarje v kategoriji posebnih učinkov in montaže tona. V obeh kategorijah so se na ožji seznam prav tako prebili Na zahodu nič novega, Avatar, Batman, Črni panter: Wakanda za vedno in Top Gun: Maverick.

Na 94. podelitvi veliko slavje malega filma
Na letošnji, 94. podelitvi je film Coda prejel oskarja za najboljši film, za najboljšo režijo je kipec prejela Jane Campion za Moč psa, za glavno moško vlogo Will Smith, za glavno žensko Jessica Chastain, v stranskih igralskih kategorijah pa sta slavila Ariana DeBose in Troy Kotsur. Podelitev pa se je v zgodovino zapisala predvsem zaradi klofute, ki jo je Smith prisolil Chrisu Rocku.