Novice

To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn

Lani je bilo za Pomurske mlekarne uspešno leto; v dveh letih bodo za naložbe namenili več kot deset milijonov evrov

Izbor urednice

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

16.04.2024 09:27
Čas branja: 4 min
To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn
»Zaradi umiranja cen energentov in ugodnega zakupa zemeljskega plina ter nove kogeneracije smo lani ustvarili več kot 1,3 milijona evrov prihranka pri stroških energije. So se pa lani zvišali stroški dela,« pove Anthony Tomažin, direktor in lastnik Pomurskih mlekarn. Foto: Aleš Beno

»Naša ambicija je nadaljnja rast podjetja. Povečali bomo proizvodnjo, prodajo in kakovost izdelkov ter razširili program. Za uresničitev teh načrtov moramo izpeljati kar nekaj naložb. Večja vlaganja smo začeli lani, ko smo v posodobitev sirarne in kogeneracijo vložili pet milijonov evrov, še pet milijonov evrov bomo vložili letos. Nato bomo naložbeni cikel nadaljevali in pri tem pazili, da ga večji del financiramo iz lastnih sredstev,« je povedal Anthony Tomažin, direktor in lastnik Pomurskih mlekarn.

Preden več zapišemo o naložbah in o trenutnih razmerah, pa še nekaj informacij o lanskem poslovnem letu v tej tretji največji slovenski mlekarni.

Lani so v Pomurskih mlekarnah predelali dobrih 50 milijonov litrov izključno slovenskega mleka. Prihodke od prodaje so lani povečali za tri odstotke, na 50,9 milijona evrov, in ustvarili 2,7 milijona evrov čistega dobička.

»Podjetje je uspešno, ker smo si v preteklih letih, tudi z že izpeljanimi naložbami, ustvarili zdrave temelje za poslovanje. Imamo sposobne sodelavce ter dobre izdelke, kot je naš sir ementalec, ki na Agri redno 'pobira' zlate medalje in je šampion kakovosti, poznani smo po maslu, s katerim imamo v Sloveniji med 55- in 60-odstotni delež, kupci pa radi posegajo tudi po naši tradicionalno pridelani skuti. Z marketinškimi aktivnostmi smo okrepili moč naših znamk, in tudi to prinaša rezultate,« pojasnijo v Pomurskih mlekarnah.

V zadnjem četrtletju primanjkovalo surovega mleka

»Glavni razlog, da lani nismo še bolj povečali prihodkov, je bilo pomanjkanje surovega mleka, ki je bilo izrazito v zadnjem lanskem četrtletju. Takrat bi lahko prodali precej več izdelkov, a jih zaradi pomanjkanja mleka nismo mogli proizvajati. Poznalo se nam je tudi, da smo temeljito modernizirali sirarno, zaradi česar je bil obrat dva meseca zaprt. K manjši prodaji je pripomoglo tudi manjše povpraševanje po mlečnih izdelkih v prvi polovici leta, ko je inflacija negativno vplivala na kupno moč gospodinjstev pri nas in po vsej Evropi,« pojasni Jure Bojnec, namestnik direktorja.

Plinska kogeneracija znižala stroške energije, plače višje

Čeprav so lani prihodke povečali samo za tri odstotke, je bilo poslovno leto zanje uspešno. K temu so veliko pripomogle že izpeljane naložbe, s katerimi so izboljšali učinkovitost in povečali obseg proizvodnje ter si znižali stroške za energijo.

Z novo plinsko kogeneracijo vso električno energijo, ki jo potrebujejo v Murski Soboti, proizvedejo sami, presežke elektrike prodajajo. Hkrati proizvajajo še toploto za sterilno proizvodnjo. Ta plinska turbina jim je znižala tudi ogljični odtis. S kogeneracijo ogljični odtis kotlovnice obrata v Murski Soboti zmanjšujejo za 64 odstotkov.

»Zaradi umirjanja cen energentov in ugodnega zakupa zemeljskega plina smo lani ustvarili več kot 1,3 milijona evrov prihranka pri stroških energije. Medtem ko so se stroški energije znižali, pa so se lani precej zvišali stroški dela.

Kako pa je bilo lani s ceno surovega mleka?

»Povprečna odkupna cena mleka je bila v prvi polovici nižja za petino v primerjavi z letom 2022, a se je v drugi polovici leta zvišala, da je bila letna povprečna cena mleka praktično izenačena s tisto v letu 2022,« pove Jure Bojnec.

Dve novi polnilni liniji in robot za pakiranje

V Pomurskih mlekarnah je lani letna amortizacija znašala 1,5 milijona evrov, za naložbe pa so namenili kar pet milijonov evrov, kar je precej več kot v minulih letih, ko so za naložbe v povprečju letno namenili milijon evrov.

Lani so v ljutomerski sirarni popolnoma posodobili dve tretjini tehnoloških procesov, zmogljivosti povečali za 15 odstotkov ter uvedli nov izdelek – koncentrirano sirotko, iz katere se pridobivajo proteini.

Letos bodo za naložbe spet namenili vsaj pet milijonov evrov. Največ denarja namenjajo dvema polnilnima linijama, s katerima bodo podvojili zmogljivosti sterilne linije za proizvodnjo mleka in napitkov. Z njima si bodo odprli vrata do novih trgov in izdelkov. Kupili bodo tudi robota za pakiranje.

»Polnilni liniji smo naročili in tudi že plačali avanse. Prvo linijo pričakujemo junija, proizvodnjo na njej bomo začeli septembra. Na njej bomo lahko polnili izdelke v embalaži od 0,2 do 0,35 litra. Drugo linijo, ki bo omogočala pakiranja v velikosti od 0,5 do litra, pa pričakujemo do konca leta. Nova embalaža bo sodobna in uporabnejša, saj se bo zapirala s pokrovčkom. Na novih linijah bomo proizvajali mleko, čokoladno mleko, ledeno kavo, rastlinske napitke, proteinske napitke. V razvoju imamo kar nekaj novih izdelkov. Registrirali smo tudi blagovno znamko Triglavsko mleko. Pripravljamo se, da bomo povečali izvoz,« pove Anthony Tomažin.

Tako gre letos

Kaj pričakujejo za letos?

Anthony Tomažin je v napovedi zadržan.

»Pričakujemo, da bo obseg prodaje večji. Rezultat bo močno krojila odkupna cena mleka. Naše delo bo tako kot vedno, da se prilagajamo razmeram na trgu,« pove Anthony Tomažin.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji

Kovintrade je v Kragujevcu slovesno odprl štirimilijonsko naložbo v novo skladišče in pisarne.

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
Izvozniki.si
REKORDNI REZULTATI
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb

Po 18 letih bodo v Podčetrtku začeli graditi nov hotel; nova bazena bosta prve kopalce sprejela še pred koncem leta.

IZVOZNIKI
Novice
J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
Izvozniki.si
70-OBLETNICA POSLOVANJA
NoviceMateja Bertoncelj J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
IZVOZNIKI
Novice
Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo
Izvozniki.si
ENERGETIKA
NoviceMateja Bertoncelj Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo

Nemškemu energetskemu velikanu bodo dobavili 53 energetskih transformatorjev; lani izjemen rezultat.

IZVOZNIKI
Novice
Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
Izvozniki.si
NALOŽBE V NOVO TOVARNO
NoviceMateja Bertoncelj Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov

Postavili bodo evropski distribucijski center ter stavbo za inženiring in proizvodnjo robotskih sistemov; 11 milijonov bodo vložili v robotizacijo proizvodnje.

IZVOZNIKI
Novice
Pfizer je slovenski Cleangrad že drugič izbral za najboljšega dobavitelja
IZVOZNIKI
Novice
M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast
Izvozniki.si
TURIZEM
NoviceMateja Bertoncelj M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast

Marjan Batagelj sebi in slovenskemu turizmu za letos napoveduje od 10- in 12-odstotno rast