V Sloveniji je brez ginekologa približno 230 tisoč žensk. Vendar največja kriza komaj prihaja. V Zdravstvenem domu Adolfa Drolca Maribor je najmlajši ginekolog star 53 let. Prihaja val upokojitev, zanimanja za ginekologijo na primarnem nivoju pa skorajda ni. O zaskrbljujočem stanju smo se pogovarjali s prim. Danilom Mauričem, dr. med. spec. gin. in por., predstojnikom Službe za zdravstveno varstvo žensk v Zdravstvenem domu Maribor ter strokovnim direktorjem zdravstvenega doma. Hkrati smo se pozanimali, kakšno je stanje v UKC Maribor.

Primarni nivo ginekologije mladih ne zanima

V ZD Maribor je trenutno navedenih šest ginekologov, ki naj bi še sprejemali pacientke. Pogoje za upokojitev eden že izpolnjuje, tudi naš sogovornik jih bo izpolnjeval že čez dve leti in pol, že čez nekaj let pa bodo sledile še ostale ginekologinje. Najmlajša ginekologinja je namreč stara 53 let. “Tu bo veliki problem z nadomeščanjem oziroma da bomo imeli ginekologe. Že ta trenutek je 230 tisoč žensk v Sloveniji brez ginekologa, kar je kar velika, velika številka …” nam zaupa prim. Danilo Maurič.

Trenutno imajo eno specializantko, ki pa je na porodniški ter na obzorju še eno specialistko iz Makedonije. Takoj lahko zaposlijo tri ginekologe, vendar zanimanja enostavno ni. “Ginekologija je tudi operativna dejavnost, porodništvo in ginekologija, in tisti, ki se sedaj odloči za ginekologijo, hoče operirat, hoče v bolnišnico. Pri nas pa je panika, ker ni zanimanja. Primarni nivo jih ne zanima. To je osnovni problem: Nezainteresiranost in prenizki dohodki,” pojasni strokovni direktor ZD.

Ne bom rekel, da pri nas situacija ni urejena, mi se zelo trudimo,” doda naš sogovornik in pojasni, da se že dolgo trudijo, da bi se zmanjšalo število opredeljenih pacientk posameznega ginekologa, vendar hkrati meni, da se to ne bo zgodilo. Glavarinski normativi so 4000 opredeljenih žensk na en program, večina ginekoloških timov pa te normative presega, saj je povprečje pacientk na program 4600. Enako je tudi v ZD Maribor.

Opredeljenih pacientk že preveč, ko se ginekolog upokoji, pa se porazdelijo med ostale

Kot pojasni Maurič, je najbolj neugodno, ker ko se ginekolog upokoji, se pacientke porazdelijo med ostale zaposlene in se povprečje takoj dvigne. “Ko gre en ginekolog v penzijo, se prerazporedi 4500 pacientk, in že zdaj ‘smo vsi preko’. To je osnovni problem.”

Tudi pri svojih kolegih vidim, da so izgoreli in se jim že ‘prikazuje penzija v različnih barvah’.

Tako imajo vsi preveč pacientk, hkrati pa še jih sprejemajo, sploh tiste bolj ranljive. “Jaz kljub temu, da se bom počasi upokojil, še vzamem pacientke, predvsem kakšne begunke ali ‘ženske iz naših nekdanjih republik’, ki prihajajo sem, veliko jim sledi možem, ki so tukaj zaposleni, veliko jih je nosečih in potrebujejo ginekologe …

Izgorelim zdravnikom še nadure

Potem pa je tukaj še pokrivanje daljših bolniških odsotnosti, odsotnega ginekologa ostali pokrivajo z nadurami. Kot razloži dr. med. spec. gin. in por. Maurič, morajo že tako izgorelim zdravnikom ginekologom dati takorekoč delovno obvezo, da še to pokrivajo z nadurami, saj veliko stvari, kot so npr. patološki brisi za maternični vrat, ne morejo čakati, da ne pride do česa hujšega.

Naslednje leto, predvsem pa leto 2025, bo udarno v Sloveniji, ker se bo upokojilo ogromno ginekologov in ginelokoginj.

Naslednje leto, predvsem pa leto 2025, bo udarno v Sloveniji, ker se bo upokojilo ogromno ginekologov in ginekologinj. Tudi jaz bom v začetku leta 2026 dosegel vse pogoje za upokojitev in težko bomo ginekologe prepričali, da ostanejo v takem sistemu,” pove Maurič in doda, da gre za sistem, kjer se nič ne premakne, saj država pogajanja vedno znova odlaga, ker je vedno kaj bolj nujnega, kot so zdaj poplave …  Vendar časa zmanjkuje. Ob tem pojasni, da potem ginekologi pač rečejo, da imajo dovolj in se bodo upokojili. “Čez leto ali dve bo to eskaliralo,” še napove.

“Vse, kaj smo naredili, je končalo na nekih predalih na ministrstvu”

In zakaj ne ukrepa Ministrstvo za zdravje? Kot nam še zaupa naš sogovornik, je bil pred leti v skupinah, v katerih so za ministrstvo pripravljali strategije za primarni nivo ginekologije: “Ampak vse, kaj smo naredili, je končalo na nekih predalih na ministrstvu. Potem je prišel novi minister in so znova naredili skupino, znova smo dajali nasvete, povedali, kaj bo, ampak nič se ne obrne. Čim poveš, da je potrebnih več ginekologov in da je treba ginekologiji nameniti več denarja, se pa ta stvar tu pri nas konča,” razkrije Maurič in doda, da se tukaj enostavno ne “prebijejo skozi“.

Čim poveš, da je potrebnih več ginekologov in da je treba ginekologiji nameniti več denarja, se pa ta stvar tu pri nas konča.

Na ministrstvu so statistiko, da je brez ginekologa več kot 200 tisoč žensk, sicer branili s tem, da ambulante še pacientke sprejemajo, torej imajo dostop do ginekologov, a ga ne izkoristijo. Pred več kot pol leta so napovedali, da naj bi ob morebitnih sistemskih spremembah na področju ginekologije razpravljali v okviru načrtovane zdravstvene reforme, vendar so nato nastopile težave na Ministrstvu za zdravje. Seveda je znano, da slovensko zdravstvo trenutno ni na najboljšem nivoju, ali se bodo stvari izboljšale z novo ministrico, pa bo potrebno počakati in videti.

V UKC-ju Maribor situacija trenutno boljša

Ob koncu še nekaj bolj pozitivne statistike iz UKC-ja Maribor, kjer trenutno 11 zdravnikov ginekologov še sprejema nove pacientke v dispanzerski dejavnosti. Sicer so Kliniko za ginekologijo in perinatologijo od začetka leta 2020 zapustile tri zdravnice specialistke, vendar so se hkrati trije zdravniki zaposlili na novo. Vzrok odhoda ene od zdravnic je prevzem zasebne ginekološke ambulante, v UKC-ju še dela 8 ur tedensko. Druga zdravnica se je po daljši odsotnosti (starševski dopust in bolniška odsotnost) preselila v tujino. Za tretjo zdravnico ne vedo, ali se je zaposlila pri drugem izvajalcu.

Kot terciarna ustanova opravljamo delo v številnih subspecialističnih ambulantah, kjer se zdravniki med seboj izmenjujejo in nadomeščajo ter na ta način nadomestijo tudi odhode kolegov. Opravljamo tudi dispanzersko dejavnost, kjer so naši zdravniki izbrani ginekologi. V teh primerih pacientke pisno obvestimo o odhodu zdravnika iz naše ustanove in jim ponudimo možnost, da si za izbranega ginekologa izberejo koga od zdravnikov naše Klinike, ki še sprejemajo nove pacientke,” so nam pojasnili v UKC-ju, kjer ocenjujejo, da je dostopnost do ginekologov v njihovi ustanovi zelo dobra. Čakalna doba za prvi pregled v dispanzerju je trenutno okoli enega meseca. Vendar se lahko vprašamo, kaj se bo zgodilo v prihodnje, če ministrstvo ne bo ukrepalo ob napovedanem valu upokojitev.