Obiskala je ljudi, ki so jih prizadele poplave. Foto: Reuters
Obiskala je ljudi, ki so jih prizadele poplave. Foto: Reuters

Pakistanska vlada je prejšnji mesec razglasila izredne razmere zaradi uničujočih poplav. Tam je namreč julija in avgusta padlo za 190 odstotkov več padavin, kot je 30-letno povprečje, poplave pa so pustošile v več kot 100 okrožjih v štirih pokrajinah. Poplave so do zdaj zahtevale več kot 1500 življenj, sedem milijonov je izgubilo dom, voda je odnesla domove, vozila, pridelke in živino. Gladina vode se po vsej verjetnosti še ne bo kmalu znižala.

Nekateri prebivalci opozarjajo, da je stanje slabše kot ob smrtonosnih poplavah leta 2010. Foto: Reuters
Nekateri prebivalci opozarjajo, da je stanje slabše kot ob smrtonosnih poplavah leta 2010. Foto: Reuters

V Pakistan se je pred kratkim kot posebna odposlanka agencije Združenih narodov za begunce in ambasadorka dobre volje odpravila tudi Angelina Jolie. Namen njenega obiska naj bi bil, da bi videla razmere v živo, jih bolje razumela, podprla prizadete skupnosti in organizacije, ki jim pomagajo, ter od ljudi, ki so jih poplave prizadele, slišala, kaj potrebujejo. Prav tako naj bi se z njimi pogovorila o tem, kako tovrstno trpljenje preprečiti v prihodnosti. Obiskala je tudi hudo prizadeto provinco Sind, poroča Independent.

"Še nikoli nisem videla česa takega," je dejala zvezdnica po pogovoru s tistimi, ki so izgubili streho nad glavo in trenutno živijo na prostem ali pa v posebnih taboriščih. "Govorila sem z ljudmi in pomislila sem, da jih, če ne pride dovolj pomoči, v naslednjih tednih ne bo več, saj ne bodo preživeli," je zaskrbljeno povedala 47-letnica, ki naj bi jo po pogovorih prevzela čustva.

"Podnebne spremembe so resnične. Ne prihajajo, ampak so že tu," je še poudarila ameriška igralka – pakistanska vlada in ZN sta za poplave, katerih vzrok je predvsem obilno monsunsko deževje, namreč okrivila podnebne spremembe. Učinki teh naj bi močno vplivali prav na Pakistan, ki pa je sicer prispeval manj kot en odstotek svetovnih ogljikovih emisij.

"Popolnoma se strinjam, da je treba pritisniti na mednarodno skupnost, da naredi več. Mislim, da je, glede tega, kje smo, to streznitveni trenutek za svet," je še dodala Američanka, ki je sicer med drugim potovala tudi v Dadu, kjer je od julija zaradi bolezni, ki se prenašajo z vodo, umrlo okoli več sto ljudi.

"Popolnoma se strinjam, da je treba pritisniti na mednarodno skupnost." Foto: Reuters