Foto: BoBo/Jure Banfi/MariborInfo
Foto: BoBo/Jure Banfi/MariborInfo

Ekipe strokovnih služb zato ostajajo na terenu na Koroškem, Vzhodnem Štajerskem in v Podravju. Kot je v oddaji Odmevi povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, danes ne bodo izvedli rednega mesečnega testiranja siren, da ne bi povzročili zmede med ljudmi, ker bi lahko napačno sklepali, da je nevarnosti konec.

Sorodna novica Drava bo največji pretok v spodnjem toku dosegla v nočnih urah

Drava je v spodnjem toku še nekoliko narasla in v nekoliko večjem obsegu poplavila površine na območju pod Ptujskim jezerom, je povedal dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob.

Na vprašanje, ali gre pri poplavljanju Drave za odklon od razmer, ki so pričakovane za to obdobje v letu, je Golob odgovoril, da je tak obseg poplav nekoliko redkejši, da pa razmer ne gre primerjati z največjimi obsegi poplav, ko so v nevarnosti celotna naselja.

V Dravogradu, kjer je Drava že v petek dopoldne prestopila bregove, so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi. Zaradi izboljšanja razmer so se skoraj vsi lahko zvečer vrnili v svoje domove, dva prebivalca pa sta noč preživela pri sorodnikih, je povedal poveljnik občinske civilne zaščite Bojan Zavec. Skrbi pa jih, kaj bo prinesla nova pošiljka padavin, ki je napovedana za nedeljo.
Ponoči sta sicer po besedah Goloba naraščali tudi Sava in Krka – Sava v spodnjem toku, Krka pa v srednjem in spodnjem toku, kjer je tudi poplavljala, vendar na območjih vsakoletnih poplav.

Hidrolog Janez Polajnar je za Radio Slovenija povedal, da bo Drava v spodnjem toku poplavljala še celo soboto, potem pa bo poplavni val zapustil Slovenijo. Vremenoslovec Brane Gregorčič pa za soboto napoveduje mirno vreme, potem pa novo vremensko fronto. Vetrovi se bodo tako krepili v noči na nedeljo, v drugem delu noči pa bo veter ob morju že presegel 70 kilometrov na uro, zato se bodo padavine – te se bodo začele že zvečer – okrepile. Najmočnejše bodo v nedeljo zjutraj, je opozoril Gregorčič.

Zaradi novih padavin skrb poplavljanja ostaja, saj je, kot opozarja Polajnar, namočenost zemlje zelo velika. Hidrologi spet pričakujejo naraščanje vodotokov, a tokrat ne le v Posočju, na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji, ampak tudi v Pokolpju, na Notranjskem in Dolenjskem.

Reke po državi po večinoma upadle

Nočne posledice deževja: 175 dogodkov

Največ težav je bilo sicer v petek do polnoči, medtem ko je bil drugi del noči bolj miren, so potrdili na Centru za obveščanje uprave za zaščito in reševanje. V povezavi z močnim neurjem z vetrom, močnim deževjem in poplavami so zaznali 175 dogodkov, od tega na območjih regijskih centrov za obveščanje Kranj (58), Nova Gorica (32), Slovenj Gradec (19), Ljubljana (15) in Koper (14).

Močan veter je podiral drevesa in poškodoval električne drogove, zaradi česar je brez električne energije ostalo več odjemalcev. Meteorna voda je zalila več objektov, poplavila nekaj cestišč, zaradi razmočenosti terena pa se je sprožilo nekaj zemeljskih plazov. Zaradi naraslih vodotokov je v naselju Podhom v občini Gorje narasla reka Radovna odnesla most, v Logu pod Mangartom pa je prišlo do onesnaženja potoka Roja, ki se izliva v reko Koritnico.

Na terenu je bilo aktivnih skupno 114 gasilskih enot, od tega 8 poklicnih ter službe komunale in cestnih podjetij. Gasilci so preventivno čistili prepuste meteorne vode, izvajali protipoplavne zaščitne ukrepe, polnili in nameščali protipoplavne vreče ter potopne črpalke, iz poplavljenih prostorov objektov izčrpali meteorno vodo, odstranjevali podrto drevje in zasilno prekrili poškodovana ostrešja objektov. Občanom, ki so ostali brez dobave električne energije, so pomagali z agregati, še kažejo podatki uprave za zaščito in reševanje.

V petek so imeli zaradi zalivanja razburkanega morja težave tudi v slovenski Istri, opozorilne sirene pa so se sprožile v naseljih ob Dravi. Ta je imela tudi ponoči in zjutraj visok pretok. Podatki Dravskih elektrarn pa kažejo, da je trenutno najvišji pretok pri hidroelektrarni Fala, in sicer 1582 kubična metra na sekundo, nekaj manjši pa je še pri Hidroelektrarnah Zlatoličje in Formin, kjer pa je v zadnji uri pretok nekoliko upadel.

V Piranu morje razdejalo lokale

Umiritev šele v nedeljo popoldne

Olajšanje tako lahko pričakujemo šele v nedeljo popoldne, ko se bo po napovedih zjasnilo nad večino države, razen na zahodu, kjer lahko še pričakujemo nekaj manj intenzivnih padavin.

Kot je za Radio Slovenija poročala novinarka Erika Štular, so v Civilni zaščiti zadovoljni s pripravami na neurje. Poveljnik Srečko Šestan je poudaril, da so ljudje opozorila vzeli resno in tudi zato so bile posledice manjše. Na terenu ostajajo tako ekipe civilne zaščite kot tudi ekipe direkcije za vode in koncesionarjev.

Spremljajo tudi stanje poškodovanega betonskega ovoja kanalizacijske cevi na mostu pri nekdanji Planiki v Kranju. O tem sta sinoči govorila župan Matjaž Rakovec in državni sekretar za obnovo Boštjan Šefic. Vodotok Save ni oviran z naplavinami, ki bi lahko poškodovale kanalizacijsko cev in vodile v ekološko katastrofo, je zagotovil župan, so pa pripravili tudi scenariji za tak primer, za dolgoročno rešitev pa je izdelan projekt za nov ustrezen most, je še poročala Erika Štular.

Pred nami nova vremenska fronta