Brazilski predsednik Lula je kritiziral vojsko, ker ni pregnala Bolsonarovih podpornikov, ki so skoraj tri mesece taborili pred vrhovnim poveljstvom in pozivali k državnemu udaru. Foto: Reuters
Brazilski predsednik Lula je kritiziral vojsko, ker ni pregnala Bolsonarovih podpornikov, ki so skoraj tri mesece taborili pred vrhovnim poveljstvom in pozivali k državnemu udaru. Foto: Reuters

V nedeljo je okoli pet tisoč Bolsonarovih podpornikov napadlo vodilne državne institucije v prestolnici Brasilia. Najprej so vdrli v nacionalni kongres, nato pa še v predsedniško palačo Planalto in vrhovno sodišče.

Izgredniki so napadli več novinarjev, razorožili varnostnike, uničevali umetnine in ukradli originalno brazilsko ustavo. Varnostne sile so nadzor nad zgradbami prevzele tri ure po izbruhu nemirov.

Predsednik, kongres in sodišče so v skupni izjavi izgrede označili za "teroristična dejanja" in zavrnili "vandalizem, ki je hujskal k državnemu udaru".

Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva, ki je bil v času izgredov na uradnem obisku zunaj Brasilie, je že v nedeljo obsodil "fašistične fanatike", ki so skušali "strmoglaviti demokracijo", in napovedal kaznovanje odgovornih.

Protestniki so vdrli v tri državne zgradbe. Foto: Reuters
Protestniki so vdrli v tri državne zgradbe. Foto: Reuters

Preiskava vdorov: iskanje prstnih odtisov in suspenz regionalnih politikov

Brazilske oblasti preiskujejo nedeljsko dogajanje. Minister za ustavne zadeve Alexandre Padilha je povedal, da v razdejanih stavbah iščejo prstne odtise in druge dokaze za identifikacijo izgrednikov, poroča Deutsche Welle. Podobne napade naj bi po njegovih besedah načrtovali tudi v drugih zveznih državah.

Pravosodni minister Flavio Dino je dejal, da skušajo ugotoviti, kdo je financiral avtobusni prevoz protestnikov v prestolnico. Vrhovno sodišče je že v nedeljo zaradi neustreznega ukrepanja varnostnih sil za 90 dni suspendiralo guvernerja zvezne države Brasilia Ibaneisa Rocho. Rocha je še prej odpustil vodjo varnosti v prestolnici Andersona Torresa, ki je bil v Bolsonarovi vladi pravosodni minister.

Policija doslej aretirala 1500 ljudi

Brazilske varnostne sile so doslej aretirale skupno 1500 ljudi. Vojska in policija sta v ponedeljek tudi razgnali protestnike, ki so skoraj tri mesece taborili pred sedežem vrhovnega poveljstva brazilske vojske in pozivali k državnemu udaru. V taborišču, od koder so protestniki v nedeljo začeli svoj pohod, so aretirali 1200 ljudi in jih odvedli na zaslišanje.

Policija je odstranila tudi blokade tovornjakarjev, podpornikov Bolsonara, ki so zaprli avtocesto BR 163 med zveznima državama Mato Grosso in Parana.

Lulovi privrženci so po vdoru organizirali shode podpore po državi. Na fotografiji je prizor iz mesta Porto Alegre. Foto: Reuters
Lulovi privrženci so po vdoru organizirali shode podpore po državi. Na fotografiji je prizor iz mesta Porto Alegre. Foto: Reuters

Lula del varnostnih sil obtožil sodelovanja z izgredniki

V ponedeljek se je predsednik Lula sestal z ministrom za obrambo in vojaškimi poveljniki ter pozneje na srečanju z guvernerji zveznih držav sicer izrekel tudi več kritik na račun varnostnih sil. "Ljudje so pred vojašnicami odkrito pozivali k državnemu udaru, a nihče ni storil nič. Noben general ni niti mignil s prstom," je dejal 77-letni predsednik in nekatere pripadnike različnih varnostnih sil obtožil sodelovanja z izgredniki. Na to so že med vdorom opozarjali številni ljudje na družbenih omrežjih.

Predsednik je odgovornost za napade že v nedeljo pripisal nekdanjemu predsedniku Jairju Bolsonaru, ker je podžigal svoje podpornike z neutemeljenimi obtožbami o volilnih goljufijah po oktobrskih volitvah. Bolsonaro je zavrnil odgovornost in tvitnil, da so bile to mirne demokratične demonstracije, le z vdorom v vladne zgradbe so protestniki "prestopili mejo".

Bolsonaro se bo še januarja vrnil v Brazilijo

Bolsonara v Braziliji čaka več preiskav. Foto: Reuters
Bolsonara v Braziliji čaka več preiskav. Foto: Reuters

Nekdanji predsednik je dva dni pred iztekom mandata zapustil državo in odšel na Florido v ZDA. V ponedeljek so ga zaradi "bolečin v trebuhu" sprejeli v bolnišnico v Orlandu, je poročal brazilski časnik O Globo. Bolsonaro je bil v zadnjih letih večkrat hospitaliziran zaradi zamašitev črevesja, kar mu povzroča težave, odkar so ga leta 2018 zabodli med predsedniško kampanjo.

Njegov zdravnik je pojasnil, da so mu odstranili blokado, operacija pa ne bo potrebna. Bolsonaro je pozneje v pogovoru za CNN Brasil povedal, da je nameraval ostati v ZDA do konca januarja, vendar se bo predčasno vrnil v Brazilijo, da obišče svoje zdravnike.

Bolsonara v Braziliji čaka več preiskav pred vrhovnim sodiščem. Pod vprašanjem je tudi zakonitost njegovega bivanja v ZDA, kamor je odpotoval z diplomatskim vizumom. Demokratski senator Joaquin Castro je dejal, da ZDA ne bi smele gostiti "avtoritarca, ki je navdihnil domači terorizem". Ameriška vlada statusa Bolsonarovega vizuma sicer ne komentira, predsednik Joe Biden pa je Lulo povabil na obisk v ZDA.

Po vdoru v Brasilii aretirali že 1500 ljudi