SPALI BOMO URO DLJE

Prehajamo na zimski čas: uro bomo dvakrat letno premikali še vsaj do …

V nedeljo bomo spali uro dlje, saj prehajamo na zimski čas.
Fotografija: Ne pozabite prestaviti ure. FOTO: Nito100, Getty Images
Odpri galerijo
Ne pozabite prestaviti ure. FOTO: Nito100, Getty Images

V noči na 31. oktober, točno ob 3. uri, bomo kazalce ure zavrteli za uro nazaj. S tem se končuje poletni in začenja zimski čas. Trenutno večina evropskih držav in skoraj vsa Severna Amerika uro premikajo dvakrat letno, preostali svet pa je premikanje ure opustil oziroma tega nikoli niti ni počel. V poletni čas se vračamo 27. marca 2022.  

Premikanje ure vsaj do leta 2026

Evropska komisija je že leta 2018 dala priporočilo za ukinitev premikanja ure. Predlog je nastal po vrsti raziskav in strokovnih analiz, odločitev pa je leto kasneje sprejel Evropski parlament. Po predlogu o prenehanju premikanja ure naj bi se vsaka država članica odločila, kateri čas bo uporabljala – zimskega ali poletnega. Vendar pa je predlog obstal, aktivnosti na tem področju stojijo, Evropejci pa bomo še naprej dvakrat letno premikali ure. Evropska komisija je v skladu z direktivo Evropskega parlamenta in Sveta o ureditvi poletnega časa sklenila, da se bo za obdobje od leta 2022 do vključno 2026 poletni čas začel in končal na navedene datume ob 1.00 ponoči po univerzalnem koordiniranem času (UTC):

leta 2022 v nedeljo 27. marca in 30. oktobra,

leta 2023 v nedeljo 26. marca in 29. oktobra,

leta 2024 v nedeljo 31. marca in 27. oktobra,

leta 2025 v nedeljo 30. marca in 26. oktobra,

leta 2026 v nedeljo 29. marca in 25. oktobra.

Zanimivosti o premikanju ure

  • Prvi, ki je zares predlagal prehod na poletni čas, je bil angleški gradbenik William Willet. Prva država, ki mu je prisluhnila in začela premikati uro, je bila Kanada (1908).
  • Slovenci smo poletni čas pričeli uporabljati 27. marca 1983, podlaga pa je bil zakon o računanju časa, ki je bil skoraj pol leta pred tem sprejet v skupščini SFRJ.
  • Islandija, Japonska, Južna Koreja, Tajvan, Rusija, Kitajska, Indija, Južna Amerika in Južnoafriška republika ure nikoli ne premikajo, ampak so vseskozi v zimskem času.
  • Med drugo svetovno vojno je poletni čas uvedel tudi Adolf Hitler, zato boste še danes slišali, da ljudje premikanju urinih kazalcev rečejo 'Hitlerjeva ura'. Čeprav so po drugi svetovni vojni poletni čas ukinili, so ga zaradi energetske krize v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja ponovno vpeljali.
  • Leta 1999 so želeli teroristi z Zahodnega brega v Izrael pritihotapiti bombe, s katerimi bi izvedli teroristični napad. Ker pa se niso zavedali, da je Izrael prestavil uro na zimski čas (Zahodni breg je še vedno imela poletnega), so bombe eksplodirale eno uro pred načrtovanim. Vsi trije teroristi so umrli.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije