Stahovica. Foto: BoBo/Igor Kupljenik
Stahovica. Foto: BoBo/Igor Kupljenik

Stanje na Koroškem

Na Prevaljah, kjer je narasla Meža uničila ali poškodovala vse mostove in kjer so v lastni organizaciji v torek že postavili most čez Mežo za pešce, drevi pričakujejo več kamionov z elementi za postavitev montažnega mostu čez reko na cesti, ki vodi proti Lešam.

Postavili ga bodo pripadniki Zvezne agencije za tehnično pomoč (THW), ki jih je za odpravo posledic poplav v Slovenijo napotila Nemčija v okviru mehanizma civilne zaščite EU-ja, so sporočili iz nemškega veleposlaništva v Ljubljani.

Del skupine pripadnikov THW-ja je na Koroškem že od ponedeljka, danes pa bo na Prevalje prispelo še 30 pripadnikov za gradnjo mostu s še približno 10 pomočniki za prevoz in 70 tonami materiala za gradnjo mostu. Gradnja mostu na Prevaljah se bo začela v petek in zaključila v nedeljo, so napovedali pri veleposlaništvu.

Nemčija bo prek THW-ja, ki ga financira tamkajšnje zvezno ministrstvo za zunanje zadeve, zagotovila skupno dva 40-metrska začasna mostova ter verižne in pohodne bagre za čiščenje posledic poplav.

"Nemčija je solidarna s svojo partnerico Slovenijo pri spopadanju s strašno katastrofalno poplavo," je ob tem, kot so sporočili z veleposlaništva, dejal veleposlanik Zvezne republike Nemčije Adrian Pollmann. Po njegovih besedah bo dokončanje prvega začasnega mostu to nedeljo znak, da obnova uničene infrastrukture poteka hitro.

"Vsem reševalcem, pomočnikom in pripadnikom različnih enot ter Zvezni agenciji za tehnično pomoč izrekam veliko spoštovanje za njihovo veliko zavzetost in uspešnost. Dragi slovenski prijatelji, Nemčija vas bo še naprej podpirala po svojih najboljših močeh," je še dejal Pollmann.

Most bo prebivalcem na desni strani toka reke Meže, ki so bili v velikem obsegu tudi sami poplavljeni, in podjetjem v tamkajšnji industrijski coni omogočal dostop z avtomobili.

"Naša prva prioriteta pa je voda. Moramo jim zagotoviti vodo, da bodo lahko stanovanja sploh čistili," je za Slovensko tiskovno agencijo ponovil župan Občine Prevalje Matic Tasič. Glede bolj dolgoročne vodooskrbe že nekaj dni iščejo rešitve, saj je magistralni vodovod med Mežico in Prevaljami popolnoma uničen in normalne oskrbe z vodo še nekaj časa ne bo. Vodo so za zdaj, a še ne povsod, zagotovili iz drugih vodnih virov, jo je pa treba prekuhavati.

Montažni most, ki bi ga postavili čez reko Mežo pri Korošici oz. tamkajšnji industrijski coni, pričakujejo tudi v Dravogradu. Kot je sporočil dravograjski župan Anton Preksavec, naj bi se pripravljalna dela začela v prihodnjem tednu. Do postavitve tega mostu pa je v začasni uporabi obvoz pri Monterju, s katerim je za zdaj omogočen promet med Dravogradom in Slovenj Gradcem, potem ko je narasla Mislinja v ujmi prelomila most na glavni cesti pri Otiškem Vrhu.

Radio Slovenija poroča, da bo cesta Dravograd–Ravne na Koroškem v petek odprta.

Jutri se odpira cesta Dravograd–Ravne na Koroškem

Medtem so v občini Dravograd še naprej največji problem zemeljski plazovi, zaradi katerih je še vedno evakuiranih 75 občanov. Evidentiranih imajo več kot 80 plazov, ki jih tudi danes pregledujejo strokovnjaki. Ti bodo do večera povedali, ali se kdo od evakuiranih že lahko vrne domov, je dejal župan.

Na prizadetih območjih Koroške tudi danes pri odpravi posledic ujme pomagajo številni, poleg domačih služb in gasilcev še naprej tudi gasilci od drugod, pa tudi pripadniki vojske in drugi. Po jutranjih podatkih regijskega poveljnika civilne zaščite Alana Matijeviča so tudi danes na Koroško prispeli gasilci iz več delov države, skupno okoli 500.

Medtem se veliko pomoči obeta tudi v prihodnjih dneh, javljajo in napovedujejo se številni prostovoljci, ki želijo pomagati pri odstranjevanju posledic ujme. Zato se ponekod bojijo, da bi lahko prišlo do prevelikih obremenitev cest, tudi tistih, ki so za zdaj namenjene samo za vožnjo intervencijskih vozil. Številne ceste na Koroškem namreč zaradi plazov ostajajo neprevozne. "Plazu na cesti Prevalje–Mežica se niso še niti dotaknili," je glede stanja na državni cesti proti Mežici dejal prevaljski župan Tasič.

Po družbenih omrežjih so medtem zakrožile fotografije, ki prikazujejo, kako se Korošci ob koncu dneva ob cestah in s hiš z napisi zahvaljujejo vsem, ki pomagajo pri odpravi posledic ujme.

Na Koroškem se tudi danes nadaljuje okrepljena helikopterska pomoč z letališča v Slovenj Gradcu. Helikopterjem Slovenske vojske pri transportu opreme in sanitetnega materiala pomagata dva nemška transportna helikopterja, helikopterji iz Srbije in Madžarske ter največji med njimi, španski chinook H-47, ki bo v Zgornjo Mežiško dolino prepeljal najtežji tovor, to je gradbene stroje, so na svoji spletni strani zapisali pri Mestni občini Slovenj Gradec. Tam sproti objavljajo informacije o dogajanju ne samo v občini, ampak tudi širše.

Navedli so še, da helikopter s slovenjgraškega letališča do Črne potrebuje le okoli devet minut, dostop do letališča pa zaradi varnosti varujejo gasilci. "Prebivalce prosimo, naj ne hodijo v bližino vzletno-pristajalne steze," so še zapisali.

Regijski štab civilne zaščite Koroške prosi vse organizacije, podjetja in posameznike, naj nekaj časa ne dovažajo hrane in oblačil. Skladišča so namreč trenutno zapolnjena.

Širijo se nalezljive bolezni

NIJZ od torka zvečer opaža primere črevesnih nalezljivih bolezni na območju Mežiške doline. Za zdaj gre za omejene primere, a je pričakovati širjenje, zato NIJZ poziva k preventivi. Več na spodnji povezavi.

Sorodna novica Širijo se črevesne bolezni. Ponekod je nujno prekuhavanje in uporaba ustekleničene vode.
Koroška gospodarska zbornica za hitro ureditev infrastrukture

Po uničujočih poplavah je za koroško gospodarstvo ključnega pomena čim hitrejša ureditev cestne in druge infrastrukture za dostop do podjetij, so opozorili v Koroški gospodarski zbornici. Vlado in pristojna ministrstva so pozvali, naj na prizadetih območjih zagotovijo ustrezen kader, predvsem s področja infrastrukture in voda, ki bo lahko potrjeval in sprejemal nujne ukrepe glede sanacije. Predlagajo tudi vzpostavitev mobilnih pisarn v Mežiški dolini. Po njihovih besedah je ključno, da je cesta Slovenj Gradec–Sele–Kotlje–Ravne odprta tudi za tovorna vozila z nosilnostjo nad 7,5 tone. Za gospodarstvo in prebivalce je izjemnega pomena tudi čimprejšnja ureditev cest Poljana–Mežica in Mežica–Črna, so poudarili. Prav tako bo po njihovih besedah izjemno pomembna finančna pomoč oziroma subvencija podjetjem, in to dovolj visoka, da bo omogočila čimprejšnji zagon poslovanja. Po njihovem mnenju bi bilo bolj smiselno, da bi podjetja v ponedeljek – če imajo to možnost – poslovala kot običajno, izkupiček pa podarila v dobrodelne namene.


Stanje na Gorenjskem

Foto: Občina Jesenice
Foto: Občina Jesenice

Stanje na plazu Urbas nad Koroško Belo je bilo tudi preteklo noč in dan brez posebnosti in stabilno. Danes (četrtek) zjutraj so s pomočjo helikopterja stekla dela za ponovno vzpostavitev alarmnega sistema, ki bo predvidoma vzpostavljen v nedeljo. Območje Koroške Bele in plazu zato preletava helikopter, ki izvaja prevoze opreme in ljudi. Če bodo vremenske razmere stabilne in primerne za izvajanje del, bo alarmni sistem vzpostavljen do konca tedna, sporočajo z Občine Jesenice.

Kot je za Slovensko tiskovno agencijo povedal poveljnik Civilne zaščite Jesenice Igor Arh, dela za zdaj tečejo po načrtu. Tako naj bi bil alarmni sistem predvidoma ponovno vzpostavljen v nedeljo. Je pa pri delu potrebna previdnost, saj je teren razmočen in nevaren. Na predlog krajanov, da se v spodnjem delu vasi postavi dodatna alarmna naprava, je civilna zaščita že postavila mobilni alarm pri Osnovni šoli Koroška Bela. Pristojne službe pa bodo v kratkem poskrbele tudi za ureditev ceste za potrebe morebitne evakuacije.

Do vzpostavitve alarmnega sistema na plazu Urbas se še naprej 24 ur na dan izvaja videonadzor v strugi potoka Bela, z obhodi pa strugo spremljajo tudi na sami lokaciji. Na Osnovni šoli Prežihovega Voranca so še vedno pripravljene namestitvene zmogljivosti. Občani, ki so nameščeni v Domu Franceta Bergelja, pa bodo do vzpostavitve alarmnega sistema lahko ostali v domu.

Zaradi vseh začetih del za odpravo posledic neurja je na lokalnih cestah skozi Koroško Belo in v neposredni bližini veliko težke mehanizacije. Ceste so lahko blatne in spolzke, zato prosijo vse prebivalce, naj bodo previdni in strpni v prometu.

Direktor Geološkega zavoda Slovenije Miloš Bavec je že v torek pojasnil, da se plazina suši, premiki se stabilizirajo, nivo vodotokov se stabilizira, raven nevarnosti pa se približuje stanju pred izrednim dogodkom. Tako sicer obstaja možnost sprožitve manjšega plazu, kar pa bodo do vzpostavitve alarmnega sistema še naprej budno spremljali.

Tudi geolog Klemen Teran iz Geološkega zavoda Slovenije, ki se sicer trenutno ukvarja s plazovi na območju Tržiča, je pojasnil, da je položaj na Koroški Beli trenutno relativno stabilen. "Z vsemi pristojnimi službami smo vsak dan v navezi, izvajamo redne preglede in po potrebi ukrepamo," je povedal in poudaril, da je do popolne vzpostavitve alarmnega sistema potrebna previdnost.

Ugotovitve geološkega zavoda, ki jih je ta posredoval Civilni zaščiti Jesenice, sicer med drugim kažejo tudi, da so premiki v spodnjem delu plazu Urbas še večji od običajnih, a se ta trend od sobote postopoma umirja, prav tako na razpoki v desnem boku Urbasa ni večjih sprememb. Prav tako se zgornji del plazu ne odziva na aktivacijo plazu v spodnjem delu.

Medtem so v osrednjem delu plazu Čikla zaznali manjši hipni premik, ne pa tudi naknadnih in splošnih sprememb v trendu premika površinskega materiala. Kljub temu geodetski zavod priporoča stalno spremljanje stanja s pomočjo obstoječe kamere v spodnjem delu plazu Čikla vzporedno s spremljanjem dela Urbasa in pretoka Bele, ki se sicer že izvaja. Prav tako priporočajo dnevne preglede ključnih točk plazov.

Na območju Tržiča do 10 milijonov evrov škode

Vodna ujma je prizadela tudi Občino Tržič. Močno je narasel potok Mošenik, ki je poplavljal v delu Tržiča. To območje je bilo relativno hitro vsaj delno sanirano, težave pa še vedno povzročajo plazovi. K sreči od 17 sproženih le en ogroža hišo (v Podljubelju), ostali so na nedostopnih terenih. Po prvih ocenah kaže, da je ujma na območju tržiške občine povzročila za od pet do 10 milijonov evrov škode, predvsem na cestah. Več na spodnji povezavi.

Sorodna novica Ujma na območju tržiške občine po prvih ocenah povzročila med pet in deset milijonov evrov škode
Mozirski policist pomagal dveletnemu otroku

Na mozirskem je v torek občanka ustavila pomočnika načelnika Policijske postaje Mozirje in povedala, da potrebuje nujen prevoz za skoraj dveletnega otroka v celjsko bolnišnico, saj je med igro popil nevarno tekočino in je potreboval takojšnjo pomoč. Policist je občanko z otrokom in njuno sorodnico naložil v avto in odpeljal v bolnišnico. Kot so danes sporočili s Policijske uprave Celje, je bil policist, ki ga je občanka ustavila, na službeni dolžnosti s terenskim vozilom, tako da so do Celja lahko prišli po krajši poti čez Sotensko, ki je zaradi poplav še zaprta za promet in tudi za intervencijska vozila izjemno težko prevozna. Otrokova mama in sorodnica sta bili ves čas vožnje na zvezi z zdravnikom, ki jim je dajal navodila. Bistveno je bilo, da otrok med vožnjo ni zaspal, zato so se trudili in ga ves čas animirali, med drugim tudi s policijsko sireno in lučkami. V celjsko bolnišnico so prišli pravočasno. Celjsko zdravstveno osebje, ki jih je čakalo pri vhodu na urgenco, je dečku nudilo takojšnjo pomoč. Otrok pa zdaj lepo okreva, so še navedli na celjski policiji.