Zasebnost
Bolezni

Društvo krvni bratje: Trudijo se za čim večjo vključenost bolnikov v izobraževalni sistem

Glavni namen društva Krvni bratje - društva bolnikov z motnjo strjevanja krvi Slovenije je delovanje na področju socialnih programov – čim več oseb s hemofilijo in drugimi motnjami strjevanja krvi se trudijo vključiti v izobraževalni sistem, spodbujajo zaposlovanje in pomoč na domu.

KDO BO MOJ ZDRAVNIK 2024?

Glasovanje za akcijo Moj zdravnik 2024 je končano. Rezultate glasovanja bomo razglasili 12. junija 2024. Spremljajte nas na Moj zdravnik.
X

Naročite se na pismo urednice - Viva

Naročite se na brezplačne e-novice o zdravju, aktualnih novicah v zdravstvu in družbi, zdravem življenju, prehrani, vzgoji, trajnostnem ravnanju in življenju nasploh.
Vaš e-naslov: *

Vaši podatki so na varnem. Časnik Finance se zavezuje, da bo vaše podatke skrbno hranil in uporabljal samo za pošiljanja Pisma urednice Viva ter jih ne bo posredoval tretjim osebam. Odjavna povezava se nahaja na dnu vsakega biltena.
08.04.2022 05:00
Čas branja: 2 min

Krvni bratje – društvo bolnikov z motnjo strjevanja krvi Slovenije, je neprofitna, nevladna in nepolitična organizacija, ki združuje bolnike s hemofilijo in preostalimi motnjami strjevanja krvi.

Registrirani so kot nevladna organizacija v javnem interesu na področju invalidskega varstva in so polnopravni člani p(CNVOS#Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij), krovne mreže slovenskih nevladnih organizacij, in NSIOS – Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije.

Njihove programe že drugo leto podpira p(Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organi­zacij#Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij) (FIHO).

Društvo je bilo ustanovljeno leta 2018, njegov glavni namen je delovanje pri socialnih programih, kar pomeni čim večjo vključenost ljudi s hemofilijo in drugimi motnjami strjevanja krvi v izobraževalni sistem, spodbujanje zaposlovanja in pomoč na domu. Največja pozornost pa je namenjena športu in rehabilitaciji bolnikov.

Aktivnosti društva

  • Ohranjanje zdravja – fizioterapija, ki poteka enkrat na teden v termah pod vodstvom diplomirane fizioterapevtke, vadijo pa lahko tudi na domu, in sicer prek aplikacije Physiotools.
  • Blaženje socialnih posledic invalidnosti. Namen programa je predvsem izboljšanje kakovosti življenja uporabnikom in podpora socialnim programom, ki jih izvajajo druge institucije. Uporabniki so bolniki s hemofilijo, ki imajo telesno okvaro. Pomagajo jim s posebno socialno pomočjo, svetovanjem pri reševanju stanovanjskega vprašanja ter uveljavljanju pravic iz invalidnosti in preostalih področij.
  • Uveljavljanje in varovanje pravic hemofilikov, okuženih s hepatitisom C. V preteklosti so osebe s hemofilijo zdravili s pripravki iz človeške krvi, zato so bile izpostavljene raznim okužbam, kot so HIV in hepatitisi, najpogosteje hepatitis C. Namen je zagotoviti okuženim bolnikom s HCV povrnitev škode in njihovo rehabilitacijo. Cilj pa je zagotovitev finančnih sredstev za uporabnike, ki živijo na robu.
  • Šport in rekreacija – vadbe so prilagojene, zato lahko sodelujejo vsi, ki ne morejo sodelovati pri rednih športnih aktivnostih zdrave populacije.
  • Izobraževanje – vsako leto organizirajo tri večje dogodke. Prvo predavanje pripravijo ob svetovnem dnevu hemofilije, 17. aprila. Bolnikom in svojcem predavajo hematolog, ortoped, fizioterapevt ali drug strokovnjak. Ob koncu poletja pripravijo tabor za bolnike s hemofilijo v Moravskih Toplicah, kjer prav tako predavajo strokovnjaki vseh področij, ki zadevajo življenje bolnika s hemofilijo. V decembru pa organizirajo sklepno predavanje pod vodstvom hematologa. Za vse invalide s hemofilijo, ne glede na članstvo, organizirajo tudi spletne seminarje.
  • Oznake v nujnih primerih za hemofilike – društvo je v projektni skupini farmacevtskega podjetja pripravilo nalepke, ki opozarjajo, da ima oseba hemofilijo in lahko ob hujši poškodbi izkrvavi. Na nalepki sta telefonski številki, na katerih so vedno dosegljivi dežurni hematologi. Takšen klic lahko reši življenje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Viva
Mnenja
Mnenja Tehnostres: ko zasloni postanejo breme

Kar 83 odstotkov delavcev z znanjem trpi za stresom, povezanim z delom in tehnologijo, zato je za delodajalce, pa tudi zaposlene same,...

Viva
Osebne zgodbe
Osebne zgodbe Osebna zgodba (Fabryjeva bolezen): Življenje prilagaja datumu prejema terapije

Marina Pintarič je ena od le 51 bolnikov v Sloveniji s Fabryjevo boleznijo, za katero je značilna zmanjšana ali odsotna aktivnost encima...

OGLAS
Viva
Aktualno
Aktualno Nujna je boljša ureditev položaja bolnikov s Fabryjevo boleznijo in sploh z vsemi redkimi boleznimi na vseh ravneh slovenskega zdravstvenega sistema

Fabryjeva bolezen je redka napredujoča dedna bolezen, ki lahko prizadene več organov (prebavni trakt, živčevje, srce, ledvice, kožo in...

Viva
Nasveti
Nasveti Kraniosakralna terapija spodbudi telo k samozdravljenju

Biodinamična kraniosakralna terapija je nežna oblika manualne terapije, ki temelji na spodbujanju naravnega zdravilnega potenciala telesa.

Viva
Pravice bolnikov
Pravice bolnikov (Povzetek in posnetek webinarja) Kako pravilno in varno jemati zdravila

Delež prebivalcev Slovenije, ki jim zdravnik predpiše vsaj en recept na leto, je bil med letoma 2001 in 2022 precej stabilen in se je...

Viva
Bolezni
Bolezni (Povzetek in posnetek webinarja) Tudi lahka hemofilija ni vedno lahka

Poročilo 125 držav, ki zajema več kot sedem milijard ljudi, kaže, da je v svetu več kot 270 tisoč hemofilikov, njihovo število pa z...

Viva
Osebne zgodbe
Osebne zgodbe Osebna zgodba (hemofilija): Ne ukvarjaj se s stvarjo, ki je ne moreš spremeniti

Hemofilija je zgodba o uspehu in z njo se da danes zelo lepo živeti, je prepričan Janez Dolinšek, predsednik Društva hemofilikov...

Viva
Bolezni
Bolezni Wilsonova bolezen: otroci so pogosto brez simptomov

Nezdravljena Wilsonova bolezen, pri kateri pride do kopičenja bakra v jetrih, lahko vodi v cirozo in jetrno odpoved ali v nepovratne...