Del Čeligijevega stolpa se je zaradi dotrajanosti okrušil že leta 2019. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat
Del Čeligijevega stolpa se je zaradi dotrajanosti okrušil že leta 2019. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat

Čeligijev stolp stoji na območju med Slovensko in Gregorčičevo ter Strossmayerjevo in Trubarjevo ulico, blizu Slovenskega narodnega gledališča Maribor. Objekt ima status nepremične kulturne dediščine in je spomenik lokalnega pomena, saj je bil del mariborskega obrambnega obzidja.

Obnovljena strešna konstrukcija in zamenjana kritina
Mestna občina Maribor (MOM) je morala pred lansko zimo zaradi ogrožene statike stolpa interventno obnoviti strešno konstrukcijo in zamenjati kritino. Za celovito zaščito pred nadaljnjim propadanjem in za ohranitev njegove prvobitnosti ter zgodovinske vrednosti pa objekt potrebuje celovito sanacijo.

Čeligijev stolp je visok 20 metrov in ima 318 metrov bruto tlorisne površine. Ime je dobil po mariborskih pivovarjih Tscheligijih, saj je v 18. stoletju v njem začela obratovati prva mariborska pivovarna. V preteklosti so ga imenovali tudi Smodniški ali Črni stolp. Danes nima več funkcije in sameva med novozgrajenimi stanovanjskimi bloki.

Možnost ureditve manjše galerije ali muzeja
"V okviru vzdrževalnih del bomo sanirali temelje, zidove, medetažne konstrukcije, odprtine v zidovih stolpa in uredili okolico. Urejen bo nov vhod z južne strani, na okenske površine pa bodo nameščene mreže, ki bodo preprečevale vdor ptičev v notranjost. Posebne namembnosti Čeligijev stolp s sanacijo ne bo pridobil, bodo pa omogočeni ogledi notranjosti stolpa, samo iz pritlične etaže, v njem bo mogoče tudi urediti manjšo galerijo ali muzej," so sporočili z MOM-a.

Del stolpa se je okrušil že pred dvema letoma
Glede na napovedi bo sanacija potekala po smernicah Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), pri čemer je rok za izvedbo del 30. september 2022. Sicer se je že spomladi 2019 zaradi dotrajanosti okrušil del stolpa, čeprav je na njegovo slabo stanje ZVKDS opozarjal že leta 2006.

Čeligijev stolp se ruši (16. 5. 2019)

Del sredstev tudi iz javnega razpisa
Pogodbena vrednost gradbenih, obrtniških in instalacijskih del je 298.467 evrov, skupni strošek izdelave projektne dokumentacije, projektantskega nadzora, arheoloških raziskav, vzdrževalnih del in strokovnega nadzora bo okoli 330.000 evrov. Del denarja bodo pridobili iz javnega razpisa za izbor kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine, ki jih bo v letih 2021–2022 sofinancirala država. Izbrani izvajalec je podjetje Saning iz Kranja.