Bienale, ki bo v Lutkovnem gledališču Maribor (LGM) med 6. in 9. septembrom, organizirata Ustanova lutkovnih ustvarjalcev in LGM.

Bienale lutkovnih ustvarjalcev Slovenije si poleg nagrajevanja najboljših stvaritev zadaja nalogo predstavitve slovenskega lutkovnega ustvarjanja širši domači in mednarodni strokovni javnosti ter izmenjave znanj in izkušenj med lutkovnimi ustvarjalci. Foto: Boštjan Lah/Lutkovno gledališče Maribor
Bienale lutkovnih ustvarjalcev Slovenije si poleg nagrajevanja najboljših stvaritev zadaja nalogo predstavitve slovenskega lutkovnega ustvarjanja širši domači in mednarodni strokovni javnosti ter izmenjave znanj in izkušenj med lutkovnimi ustvarjalci. Foto: Boštjan Lah/Lutkovno gledališče Maribor

"Smo v trenutku porasta lutkovno-animiranih predstav za odrasle, kar odseva tudi tekmovalni program, ki ga sestavljajo tri otroške predstave in tri predstave za mlade oz. odrasle, te prav tako izstopajo v spremljevalni sekciji. (...) Zdi se, da počasi, a vztrajno zlasti predmetno gledališče v širšem polju uprizoritvenih praks dobiva pomembno mesto in več prostora za raziskovanje in eksperiment. Njegova pomembnost se kaže tako na strani ustvarjalnih zasedb kot tudi občinstva in kritike," je v sklepnem poročilu zapisala selektorica Zala Dobovšek.

V tekmovalnem programu so naslednje predstave: Under Construction (produkcija Gledališče GLEJ, režija Aljoša Lovrić Krapež), Tunel (produkcija Lutkovno gledališče Ljubljana – LGL, režija Miha Golob), Alma, popotne skice gospodične A. (produkcija LGM-ja, režija Darka Erdelji), Obisk (produkcija LGL-ja, režija Ivana Djilas), Ves svet je marmelada (produkcija Hiša otrok in umetnosti ter Pripovedno gledališče gdč. Bazilike, režija Katja Povše) in Gluha republika (produkcija LGM-ja, režija Andrej Jus).

Enkrat na dve leti ima slovenska lutkarija v strnjeni obliki priložnost, da se sreča, pregleda aktualno stanje v lutkovni umetnosti, se malo ozre v zgodovino, nagradi dosežke in se predstavi tujim gostom.

Katarina Klančnik Kocutar, direktorica LGM-ja

"V program sem umestila predstave, ki so me navdihnile in navdušile na uprizoritveni ravni, ki so se mi zdele pomembne, drzne na vsebinski ravni, ki so odpirale teme ali perspektive, ki so bile do zdaj postavljene na rob, predstavo, ki se je odločila, da bo animirala svetlobo, in ne predmeta ali lutke, za spremembo," je še dejala selektorica.

Predstave bo na bienalu ocenjevala mednarodna strokovna žirija v sestavi: Alja Predan, Jelena Sitar Cvetko in Igor Tretinjak.

Spremljevalni program je sestavljen iz štirih predstav: Apofenija (produkcija konS, Moment Maribor, Zavod Bunker, Zavod Melara, koncept Nina Ramšak Marković in Varja Hrvatin), Samost (produkcija LGM-ja, Zavod Delak, režija Marko Čeh), Palčica (produkcija LGL-ja, režija Maja Kunšič) in Nevidna ženska (produkcija Anton Podbevšek Teater, režija Ivana Djilas).

Po besedah Zale Dobovšek so v spremljevalnem programu "uprizoritve, ki so še bolj specifične. Celostno me mogoče niso popolnoma prepričale, a vsebujejo elemente, ki so izjemno pomembni tako za samo kreativo in preizpraševanje novih ustvarjalnih vzorcev znotraj scene, na drugi strani pa odpirajo zelo pomembne družbene vsebine in tematike, o katerih moramo čim prej začeti govoriti čim bolj konsistentno, suvereno in kritično tudi znotraj lutkovnega gledališča in animiranih form."

Lutkovno gledališče Maribor. Foto: Boštjan Lah /Lutkovno gledališče Maribor
Lutkovno gledališče Maribor. Foto: Boštjan Lah /Lutkovno gledališče Maribor

Nagrade bodo podelili ob koncu festivala v soboto zvečer. Takrat bodo podelili tudi Klemenčičevo nagrado in Pengovove listine za leto 2023, ki jih podeljuje Društvo slovenskih lutkovnih umetnikov in prijateljev lutk (UNIMA Slovenija).

Komisija v sestavi Nike Bezeljak, Mojce Kreft in Martine Maurič Lazar je sklenila, da Klemenčičevo nagrado za življenjsko delo prejme lutkovna in likovna ustvarjalka Agata Freyer. Pengovove listine za vrhunske stvaritve na področju lutkovne umetnosti pa bodo prejeli lutkovna igralka, režiserka, pedagoginja in producentka Irena Rajh, igralec in animator Iztok Lužar ter dramatičarka in dramaturginja Jera Ivanc.

V okviru bienala bodo med drugim priredili strokovni posvet, namenjen ustvarjalcem in producentom, v sodelovanju z mladimi kritiki bodo potekali pogovori o predstavah. Osrednja razstava na bienalu bo predstavljala delovanje gledališča Zapik, na festivalu bodo predstavili revijo Lutka, posebno pozornost pa bodo namenili novemu Lutkovnemu muzeju Maribor, ki je zaživel lani.