(NE)VARNO

Grožnja hujša od Černobila: v najnevarnejši jedrski elektrarni v Evropi uhaja radioaktivna tekočina (VIDEO)

Morebitno razlitje jedrskih odpadkov bi povzročilo večjo katastrofo, kot je bila tista v Černobilu leta 1986.
Fotografija: Morebitno razlitje jedrskih odpadkov bi povzročilo večjo katastrofo kot je bila tista v Černobilu leta 1986. FOTO: State Emergency Service Of Ukrai Via Reuters
Odpri galerijo
Morebitno razlitje jedrskih odpadkov bi povzročilo večjo katastrofo kot je bila tista v Černobilu leta 1986. FOTO: State Emergency Service Of Ukrai Via Reuters

Širi se zaskrbljenost zaradi jedrskih odpadkov v silosu jedrske elektrarne Sellafield v Veliki Britaniji. Radioaktivni odpadki še naprej uhajajo iz razpok v betonskem silosu, pa tudi iz rezervoarja, v katerem je radioaktivno blato.

image_alt
Novi Černobil? Iztiril vlak z nevarnimi kemikalijami, živali umirajo, ljudje bežijo …

Gre za težavo, ki bi lahko povzročila diplomatski spopad med Anglijo, Norveško in Irsko, ki menijo, da tovarna Sellafield ni sposobna rešiti nastale situacije. Norveške oblasti so še posebno zaskrbljene, ker bi radioaktivni oblak iz Sellafielda v primeru katastrofe v pičlih 12 urah zajel celotno državo, pa tudi dele Švedske, Finske, Litve in Latvije.

Čeprav v Sellafieldu dela 11.000 ljudi, ki skladiščijo in predelujejo jedrske odpadke iz orožarskega programa in proizvodnje jedrske energije, v Sellafieldu vse težje zmorejo opraviti vse, kar je nujno za varen delovni proces.

Upravljavci jedrske elektrarne zanikajo katastrofalna poročila

Morebitna razlitja jedrskih odpadkov bi povzročila večjo katastrofo, kot je bila tista v Černobilu leta 1986, glede na to, da je nakopičenih odpadkov mnogokrat več, kot jih je bilo kdaj shranjenih v ukrajinski nuklearki, navaja Guardian.

image_alt
To je njihov Černobil: smrtonosen je lahko že en vdih

Zaskrbljenost je tako velika, da so se vključili tudi strokovnjaki za odlaganje jedrskih odpadkov iz ZDA, ki menijo, da je celoten objekt zaradi poškodovane infrastrukture nestabilen. Upravljavci jedrske elektrarne sicer zanikajo katastrofalna poročila, v obrambo pa navajajo podatke, da so od leta 2019, ko so odpadki prvič uhajali, te bistveno zmanjšali in uhajanje nadzorovali.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije