V bolivijski pokrajini Oruro se skrivajo tone litija, pomembne alkalne kovine za proizvodnjo baterij. Foto: Reuters
V bolivijski pokrajini Oruro se skrivajo tone litija, pomembne alkalne kovine za proizvodnjo baterij. Foto: Reuters

"Prizadevamo si za prehod v trajnostni, vključujoči razvoj in krepitev vezi sodelovanja s temi gospodarstvi," je sporočil bolivijski zunanji minister Rogelio Mayta. Predsednik Arce se bo na letnem srečanju BRICS-a od 22. do 24. avgusta v Johannesburgu pridružil visokim uradnikom iz Brazilije, Rusije, Indije, Kitajske in Južne Afrike.

Na julijskem srečanju južnoameriškega trgovinskega bloka Mercosur je Arce dač jasno vedeti, da Bolivija išče strateška zavezništva z državami BRICS-a in nova partnerstva, ki izzivajo obstoječi svetovni gospodarski red. Prejšnji teden so oblasti sporočile, da si prizadevajo nekaj mednarodnih transakcij izvesti v kitajskih juanih namesto v ameriških dolarjih.

Predsednik Arce bo odpotoval na vrh BRICS-a v JužnO Afriko. Foto: Reuters
Predsednik Arce bo odpotoval na vrh BRICS-a v JužnO Afriko. Foto: Reuters

Kitajska in Rusija letos podpisali milijardne dogovore z Bolivijo

Kitajska in Rusija sta nedavno okrepili naložbe v razvoj ogromnih virov litija v Boliviji. Kitajski konglomerat Citic Guoan Group in kitajski proizvajalec baterij CATL ter rusko državno jedrsko podjetje Rosatom so letos podpisali dogovore z Bolivijo v skupni vrednosti 2,8 milijarde dolarjev.

"S temi dogovori bo naša država leta 2025 lahko proizvedla okoli 100.000 ton litijevega karbonata v solinah Uyuni, Coipasa in Pasto Grandes," je junija napovedal minister za ogljikovodike in energijo Franklin Molina.

Ameriški geološki urad (USGS) predvideva, da ima Bolivija z okoli 21 milijoni ton največje zaloge litija na svetu, vendar ima država težave s povečevanjem izkopa in se zato obrača k tujim vlagateljem.

Bo BRICS sprejel nove članice?

Voditelji držav BRICSA-a bodo na vrhu razpravljali tudi o tem, ali sprejeti nove članice. Južnoafriški diplomat je za Reuters ta mesec dejal, da je željo po pridružitvi izrazilo več kot 40 držav. Uradnega seznama niso objavili, so pa v preteklosti željo po pridružitvi geopolitičnemu bloku izkazale Savdska Arabija, Argentina, Egipt, Iran, Kuba in Kazahstan.