Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

"Do zdaj imamo 10 kaznivih dejanj, med katerimi obravnavamo kazniva dejanja zoper življenje in telo, zoper spolno nedotakljivost, zoper premoženje in kazniva dejanja s prvinami prepovedanih drog," je v izjavi za javnost dejal direktor Policijske uprave Ljubljana Damjan Petrič. Kot so sporočili s policije, so se zaradi odmevnosti primera in različnih vprašanj, ki se pojavljajo v javnost v povezavi s preiskavo suma kaznivih dejanj spolnega nasilja, odločili predstaviti dejavnosti policije na tem področju.

"Žrtve in vsi osumljenci so znani. Kriminalistična preiskava poteka intenzivno in v skladu s kriminalistično stroko, ki zahteva specifične načine preiskovanja, saj je vsak primer drugačen." Na policiji so ob tem ponovno zavrnili vsakršne očitke na račun dela policije in dinamike izvedenih ukrepov.

Damjan Petrič, PU Ljubljana. Foto: BoBo
Damjan Petrič, PU Ljubljana. Foto: BoBo

Petrič je ob tem poudaril, da je intenzivnost zbiranja obvestil na najvišji ravni že od samega začetka. "Kriminalisti so že prvi konec tedna, 20. avgusta, opravili vrsto razgovorov, v katerih so preverjali, ali so bila storjena kazniva dejanja. V prvi fazi smo imeli na razpolago le anonimne informacije, dosegljive v medijih oziroma anonimna pričevanja na Instagramovem profilu, da so bila storjena kazniva dejanja. Pregledanih je bilo več tisoč komentarjev na družbenih omrežjih, 3500 le na Instagramu. Na tej podlagi so bile identificirane osebe, ki bi lahko podale koristne podatke v konkretnih primerih."

Kot je dodal Petrič, so na ta način pridobljene informacije in sodelovanje žrtev toliko pomembnejši, ko gre za preiskavo kaznivih dejanj, ki se zgodijo v zaprtih krogih, med štirimi stenami, kjer ni drugih dokazov, dogajanje pa poznata le storilec in žrtev.

20. avgusta je bil opravljen razgovor s prvo pričo, ki je policiji povedala, kdo bi lahko bil žrtev kaznivih dejanj. Naslednji dan je bilo o zbranih ugotovitvah obveščeno Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in mu predlagalo posamezna preiskovalna dejanja. 31. avgusta je policija na zahtevo tožilstva pobudo dopolnila z dodatno zbranimi pričanji 36 ljudi. Zasegla je tudi posnetke videonadzornih sistemov in elektronske naprave.

Policija je nato po Petričevih besedah nadaljevala preiskavo, do danes je bilo tako opravljenih 64 pogovorov s posamezniki, ki bi lahko podali koristne informacije o tem primeru, z nekaterimi so bili pogovori opravljeni tudi večkrat.

"Med preiskavo smo se srečevali tudi s situacijami, ko so se osebe izogibale stiku s policijo, prav tako pa so določene žrtve že podano prijavo umaknile. Ne glede na to, gre za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja, zato policija zbiranje informacij in druga preiskovalna opravila nadaljuje. Dodajamo še, da se nekatere osebe nahajajo tudi v tujini, zato sodelujemo tudi z tujimi varnostnimi organi," so sporočili s PU Ljubljana.

Kot so dodali, intenzivna kriminalistična preiskava poteka še naprej, podrobnosti primera pa ne more razkriti javnosti, saj bi tako ogrozili preiskavo in izpostavili žrtve. Ob tem so ponovno pozvali morebitne žrtve različnih kaznivih dejanj, naj sodelujejo s kriminalisti in podajo prijave. Znova so zagotovili, da bodo storili vse, da žrtve zaščitijo in da z njimi ravnajo skrbno in občutljivo. "Ves čas našega postopka ima žrtev pravico do spremljevalca, do zagovornika in do informiranja o našem postopku," so še dodali.

Nadaljevanje preiskave okoli Fotopuba