Eden izmed šestih jedrskih reaktorjev v največji jedrski elektrarni v Evropi. Foto: Reuters
Eden izmed šestih jedrskih reaktorjev v največji jedrski elektrarni v Evropi. Foto: Reuters

Največjo evropsko jedrsko elektrarno s šestimi reaktorji na jugu Ukrajine od marca zaseda ruska vojska, v elektrarni pa delajo ukrajinski tehniki.

Ruski veleposlanik pri ZN-u Vasilij Nebenzija je ukrajinske sile spet obtožil obstreljevanja jedrske elektrarne in dodal, da so se od zadnje razprave VS-ju ZN-a o tem vprašanju pred skoraj dvema tednoma razmere na področju jedrske varnosti bistveno poslabšale, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sorodna novica Putin v pogovoru z Macronom privolil v napotitev misije IAEA-ja v jedrsko elektrarno v Zaporožju

"Ukrajinske sile še naprej vsak dan obstreljujejo ozemlje v bližini elektrarne in mesta Enerhodar, kar ustvarja resnično tveganje za jedrsko nesrečo," je opozoril Nebenzija.

Na drugi strani je ukrajinski veleposlanik Sergej Kislica poudaril, da je za tveganje odgovorna Rusija, ki mora po njegovih besedah umakniti svoje vojake in nadzornikom Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) omogočiti dostop do elektrarne.

"Edina stvar, ki jo želi slišati ves svet, je izjava, da bo Rusija demilitarizirala jedrsko elektrarno, umaknila svoje vojake in jo predala ukrajinski vladi," je dejal. Pri tem je poudaril, da Kijev podpira napotitev misije IAEA-ja v Zaporožje, in izrazil željo, da agencija v elektrarni vzpostavi tudi stalno navzočnost.

"Zelo pomembno je, da se misija izvede na način, ki bo mednarodni skupnosti omogočil, da vidi resnične razmere, in ne ruske gledališke predstave," je še dodal ukrajinski veleposlanik.

ZN poziva k demilitarizaciji jedrske elektrarne

Podsekretarka ZN-a Rosemary DiCarlo je medtem obe strani pozvala, naj se dogovorita o demilitarizaciji jedrske elektrarne, čeprav se vojna nadaljuje. "Objekt se ne sme uporabljati kot del kakršne koli vojaške operacije. Ponovno pozivamo strani, naj misiji IAEA-ja omogočijo takojšen, varen in neoviran dostop," je dejala.

V mestu Enerhodar je v zadnjih tednih večkrat prišlo do obstreljevanja. Foto: Reuters
V mestu Enerhodar je v zadnjih tednih večkrat prišlo do obstreljevanja. Foto: Reuters

Rusko zunanje ministrstvo je sicer v torek obtožilo Združene narode, da preprečujejo izvedbo misije IAEA-ja v jedrski elektrarni. Tiskovna predstavnica Marija Zaharova je dejala, da se nihče z izjemo Rusije ne zanima za misijo. "Dejstvo, da potovanje še ni bilo izvedeno, je žalostna posledica podle igre sekretariata ZN-a," je opozorila.

Tveganje jedrske katastrofe

V zadnjem času je bilo območje okrog elektrarne in bližnjega mesta Enerhodar pogosto tarča obstreljevanja, za kar sta Rusija in Ukrajina večkrat okrivili druga drugo, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

V mednarodni skupnosti je strah pred poškodbami jedrskega objekta vse večji. Pogajanja o misiji IAEA-ja v Zaporožju so privedla tudi do spora o tem, ali bodo strokovnjaki v elektrarno prispeli čez ozemlje pod ruskim nadzorom ali čez ukrajinsko ozemlje, kar bi bilo po mednarodnem pravu pravilno.

Strokovnjaki IAEA-ja na pot v nekaj dneh

Generalni direktor agencije Rafael Grossi je v torek sporočil, da naj bi se njihovi strokovnjaki v elektrarno odpravili v nekaj dneh. "Še naprej se zelo aktivno in intenzivno posvetujem z vsemi stranmi. Misija naj bi potekala v prihodnjih dneh, če bodo trenutna pogajanja uspešna," je povedal.

V Carigradu sta se medtem srečala Grossi in vodja ruskega jedrskega operaterja Rosatom Aleksej Likačev. Govorila sta o pričakovanem inšpekcijskem pregledu jedrske elektrarne Zaporožje, ki je trenutno pod ruskim nadzorom. Rosatom se z organizacijo misije strinja. Likačev je poudaril, da je bila in ostaja "varnost jedrskih objektov, ne glede na to, kje so, glavna prednostna naloga Rusije".