'Pretepeni' Dončić po težko prigarani zmagi ...

STA
STA
0 07.01.2024 17:38:35

Turneja Jessici Diggins, Sophia Laukli najboljša na Alpe Cermis

Ameriška smučarska tekačica Jessie Diggins je zmagovalka novoletne turneje Tour de Ski. Zadnjo etapo na sloviti Alpe Cermis je v prosti tehniki končala na šestem mestu, kar je zadostovalo za skupno zmago. Prva je na vrh strmega vzpona prišla njena rojakinja Sophia Laukli. Slovenk ni bilo na startu.

Diggins je današnjo zadnjo etapo, desetkilometrsko preizkušnjo v prosti tehniki do vrha strmega vzpona Alpe Cermis, začela s 43 sekundami naskoka pred najbližjimi zasledovalkami. Predvsem Švedinji Jonna Sundling in Frida Karlsson pa sta bili na vzponu slabši in padli na četrto oziroma peto mesto v skupnem seštevku.

V njem je Diggins ohranila 31,6 sekunde naskoka pred Norvežanko Heidi Weng ter 39,7 sekunde pred Finko Kerttu Niskanen. Weng je današnji nastop začela s šestega mesta v seštevku z 1:03 minute zaostanka ter zasedla drugo mesto tudi v etapi. Tretja je bila Francozinja Delphine Claudel, četrta pa Niskanen.

V boju za današnjo etapno zmago je Weng dolgo narekovala ritem na zadnjem vzponu, v zadnjih nekaj 100 m pa je bila močnejša 23-letna Laukli, specialistka za vzpone in gorski tek.

Na koncu je slavila 17,1 sekunde pred Weng in 37,7 sekunde pred Claudel. Diggins je ciljno črto prečkala 48,5 sekunde za svojo rojakinjo.

V skupnem seštevku je Diggins po zmagi na Tour de Skiju še povišala prednost pred tekmicami. Pred Švedinjo Linn Svahn, šesto na turneji, ima zdaj 308 točk prednosti.

Slovenska reprezentanca danes zaradi bolezni, ki je že pred tem razredčila njene vrste, na startu ni imela svojega tekača ali tekačice. Turnejo so sicer v Dobbiacu 30. decembra začeli Miha Šimenc, Miha Ličef, Anže Gros in Vili Črv ter Eva Urevc in Anja Mandeljc.

Od obeh slovenskih predstavnic je najdlje vztrajala Mandeljc, ki je odstopila pred drugo tekmo v Davosu.