Real Madrid bo v soboto naskakoval rekordni 11. evropski naslov. Foto: Reuters

Katalonci so bili letos po dvakrat boljši v rednem delu Evrolige in ACB lige, slavili pa so tudi v finalu kraljevega pokala, toda Madridčani so se oddolžili na najpomembnejšem obračunu sezone. Vrsta Šarunasa Jasikevičiusa je drugo sezono zapored po rednem delu zasedla prvo mesto, a je znova ostala brez želene evropske krone. Kraljevi klub bo v soboto lovil že 11. evropski naslov. Zadnjega je osvojil prav v Štark Areni pred štirimi leti, ko je blestel MVP rednega dela in Final foura Luka Dončić.

Veliko razočaranje MVP-ja rednega dela Evrolige Nikole Mirotića. Foto: Reuters

Barca je po odlični drugi četrtini polčas dobila za 11, na začetku tretje pa povedla za 13. Z delnim izidom 24:9 je kraljevi klub povedel, ko je bil izza črte uspešen Sergio Llull, četrtino pa sklenil s serijo 10:0 in pred zadnjimi desetimi minutami vodil s 60:56. Katalonci več kot štiri minute niso zadeli, Madridčani pa so si priigrali prednost sedmih točk.

Z zaporednima trojkama je Nicolas Laprovittola pripeljal Barco na –2, zatem pa je Nikola Mirotić dobil skok v napadu po dveh zgrešenih prostih metih Brandona Daviesa in izenačil na 75. Z natančnim metom izza črte je odgovoril Fabian Causeur, ki je nato še ukradel žogo Laprovittoli in dve minuti pred koncem popeljal Real na +5. Nick Calathes in Davies sta približala blaugrano na točko zaostanka, grški organizator igre pa je še ukradel žogo Vincentu Poirieru, toda francoski center je blokiral polaganje Laprovittole za vodstvo.

Nato je Poirier zgrešil, toda Gabriel Deck je prišel do odbite žoge v napadu, 21 sekund pred koncem pa je za 82:79 zadel Llull. Izkušeni španski reprezentant je pet sekund pred koncem zadel le en prosti met, toda Guerschon Yabusele je dobil napadalni skok in nato zadel en prosti met. Mirotić je za izenačenje metal s sredine, a bil nenatančen. Yabusele je bil z 18 točkami prvi strelec Reala, Mirotić jih je na drugi strani dal 26, dodal pa še 12 skokov.

Micić s trojko ob sireni popeljal Efes v finale

Takole je Vasilije Micić odločil dvoboj z Olympiacosom. Foto: Reuters

Anadolu Efes je bil v prvem polfinalu boljši od Olympiacosa (77:74) Junak je bil Vasilije Micić. Aktualni prvak je po izenačenem prvem polčasu v tretji četrtini po seriji 8:0 povedel z dvomestno razliko, toda še do zadnje četrtine je Oympiacos, ki je imel na tribunah bučno podporo več kot 10.000 navijačev, ujel priključek. Pirejčani so dolgo topili zaostanek, tik pred začetkom zadnje minute je Kostas Slukas s prostima metoma približal na –2, po dobri obrambi pa je izkušeni grški branilec z odlično podajo pod obročem našel Hassana Martina, ki je izenačil.

Micić z izjemno trojko popeljal Anadolu Efes v finale

19 sekund je Carigrajčanom ostalo za zadnji napad. Odgovornost je prevzel Micić, ki je v Beogradu igral od osmega leta vse do članske konkurence. Prevzel ga je Sasha Vezenkov. Srbski branilec, ki je bil letos prvi strelec Evrolige, je trojko zadel prek roke Bolgara in popeljal Efes v tretji zaporedni finale. Pred tremi leti je klonil pred CSKA-jem (91:83), lani pa je prvi naslov v Kölnu osvojil z zmago nad Barcelono (86:81).

Micić (za tri 4/11) je prispeval 15 točk. Prvi strelec Efesa, ki je zadel 14 trojk iz 34 poskusov, Olympiacos pa je izza črte metal 7/25, je bil z 21 Shane Larkin (za tri 4/12), Elijah Bryant pa jih je dal 16. Z 12 je bil najboljši pri grškem velikanu Shaquielle McKissic, Slukas, Martin in Tyler Dorsey so jih dodali po 11.