Ursula von der Leyen

Madžarska krši sankcije EU proti Rusiji?

G.G.
27. 4. 2022, 14.39
Posodobljeno: 27. 4. 2022, 15.42
Deli članek:

Madžarska je edina evropska država, ki se je uklonila ruski želji in bo plin plačevala v rubljih.

Profimedia
Vladimir Putin in Viktor Orban na srečanju leta 2015. Ruski in madžarski voditelj se že vrsto let redno družita, uradni obiski so bili na sporedu tudi po dvakrat na leto.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sporoča, da plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij Evropske unije proti Rusiji. Odločitev je bila sprejeta po ruski prekinitvi dobave plina Poljski in Bolgariji.

"Naše smernice so zelo jasne. Plačevanje v rubljih, če to ni predvideno v pogodbi, predstavlja kršenje naših sankcij," je bila jasna von der Leynova, ki je pojasnil, da je okoli 97 odstotkov pogodb o dobavi ruskega plina v evrih ali dolarjih. Rusko zahtevo za plačevanje v rubljih je označila za enostransko potezo, ki je v nasprotju s pogodbami. Podjetja, ki imajo pogodbe v evrih oziroma dolarjih, po njenih besedah ne smejo pristati na ruske zahteve. "To bi predstavljalo kršitev sankcij in s tem veliko tveganje za podjetja," je poudarila.

"Gazpromova ustavitev dobav plina je nova provokacija s strani Kremlja. A ni presenečenje, da Kremelj uporablja fosilna goriva, da bi nas izsiljeval. Evropska komisija se je na to pripravljala v sodelovanju z državami članicami in mednarodnimi partnerji. Naš odgovor bo takojšen, enoten in usklajen," je poudarila.

Edina država v EU, ki je uradno napovedala, da bo plačevala ruski plin v rubljih, je Madžarska, ki pod Viktorjem Orbanom tudi po ruski invaziji na Ukrajini, goji kolikor toliko dobre odnose z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Po pisanju Bloomberga naj bi podobno storila še nekatera druga podjetja iz drugih evropskih držav. 

Konec marca je Putin od držav EU zahteval, da v prihodnje ruski plin plačujejo v rubljih. Kupcem ruskega plina so nato v Moskvi svetovali, da odprejo račun pri ruski banki Gazprombank in nanj položijo denar v dolarjih in evrih tako kot doslej, Gazprombank pa bo ta denar nato pretvorila v rublje in ga nakazala energetskemu podjetju Gazprom.

Nemci se ne bojijo

Preostale države EU, vključno z Nemčijo in Avstrijo ter Slovenijo, še vedno plačujejo plin v evrih. V te države tudi danes teče plin nemoteno. Nemški minister za finance Christian Lindner je dejal, da ni nobenih znakov, da bi Rusije prenehala dobavljati plin Nemčiji.