Slovenija je v finalu srednjeevropskega prvenstva s 3:2 (20, -23, 26, -19, 12) premagala Avstrijo. Foto: MMC RTV SLO

Blestel je Luka Marovt z 29 točkami (od tega trije bloki in en as), uspešno je zaključil 25 od 44 napadov. 17 točk je dosegel Miha Okorn, 14 pa korektor Jakob Špes Podbregar. Slovenci so bili slabši v bloku (8:13) in pri začetnem udarcu (v asih je bilo 7:3 za Avstrijce), a boljši pri sprejemu, izpeljali pa so tudi več učinkovitih napadalnih akcij (72:56). Statistika tukaj.

Ker so Avstrijce premagali že v predtekmovanju, so morda pričakovali lažje delo, a so se morali zelo potruditi. Tekmeci so v četrtem nizu, ki je bil zaradi električnega mrka prekinjen za deset minut, izsilili skrajšani peti niz, v katerem je bilo ob menjavi strani 8:5 za Slovenijo. V končnici so Slovenci ohranili mirne živce, 14. in 15. točko je v napadu prispeval kapetan Miha Okorn, sicer član druge ekipe kamniškega Calcita Volleyja.

Izbranci Iztoka Kšele so se tako hitropotezno prebili na evropsko prvenstvo, ki ga bosta med 26. avgustom in 7. septembrom gostili Grčija in Srbija, in jim aprila ne bo treba v dodatne kvalifikacije. Jeseni bodo imeli tako priložnost za nov odmeven dosežek, potem ko so leta 2021 v Tirani postali evropski kadetski prvaki (U-17), leto pozneje so bili na EP-ju do 18 let v Tbilisiju peti, lani pa so na svetovnem prvenstvu v Argentini osvojili 10. mesto.

"Finalna tekma je bila težka, saj smo bili od napornega turnirja že nekoliko utrujeni. Vesel sem, da smo kot ekipa stopili skupaj, ko je bilo to najpomembneje, in se s 1. mestom kvalificirali na evropsko prvenstvo," nam je povedal najboljši igralec turnirja v Areni Puchov, sprejemalec ACH Volleyja Luka Marovt (povprečno je dosegal po 5,33 točke na niz), ki je izkoriščal podaje klubskega kolega pri ACH-ju Nejca Najdiča.

V predtekmovanju je bila odmevna zmaga Slovencev nad neugodnimi Čehi s 3:0, premagali pa so tudi Madžarsko (3:0) in Avstrijo (3:1). V polfinalu so se mladi Slovenci srečali z Izraelci in bili boljši s 3:1.

Reprezentanca Slovenije: Bor Križanič, Miha Kosanc, Matevž Karadža Pevc, Jakob Podbregar Špes, Nik Legen, Urban Rajnar, Jurij Oman, Luka Marovt, Nejc Najdič, Miha Okorn, Jošt Purgar, Rok Drobnič, Jošt Kržič.

Dekleta brez nosilk igre do finala
Odbojkarice Slovenije do 20 let so na podobnem turnirju, ki ga je gostil Maribor, osvojile drugo mesto. Selektor Boris Klokočovnik tokrat ni imel na voljo vseh reprezentantk, manjkale so Mija Šiftar, Ula Gorjup in Selena Leban. Kljub temu so Slovenke po uspešnem predtekmovanju zmagale tudi v polfinalu, ko so zaostanek 0:2 spremenile v zmago s 3:2 (zadnji trije nizi so se končali na 23, 18 in 17). V velikem finalu so Slovenkam nasproti stale Hrvatice, ki so zmagale z 1:3 (-20, -12, 17, -18). Slovenska dekleta tako spomladi čaka 2. krog kvalifikacij za evropsko prvenstvo, ki bo med 5. in 17. avgustom v Bolgariji in na Irskem.

Reprezentanca Slovenije: Živa Labinjan, Nika Milošič, Ajda Gornjec Hodnik, Adriana Vukojević, Eva Kneževič, Nina Svetina, Maša Pucelj, Tinkara Ulrih, Tara Filipič, Lea Lazar, Eva Eržen, Maja Lebič, Nastja Gorinšek.