Stoletnica smrti Stibiela Vukasovića, ambasadorja slovenstva

V Vrtovinu so z literarnim večerom s publicistom Ivanom Vogričem, izdajo zbornika in z odkritjem spominske plošče obeležili 100. obletnico smrti domoljuba, častnika in publicista Janka Stibiela Vukasovića. Čeprav je večino življenja preživel stran od doma, je bil navezan na domači kraj, kjer je tudi pokopan.

Odkritja spominske plošče so se udeležili tudi sorodniki Janka 
Stibiela Vukasovića.
Odkritja spominske plošče so se udeležili tudi sorodniki Janka Stibiela Vukasovića. 

VRTOVIN > KS Vrtovin in Društvo Ortaona sta se ob 100. obletnici smrti rojaka Janka Stibiela Vukasovića (1851-1923) odločila obuditi spomin na zanimivega rojaka. Vrtovinec je po končani navtični šoli na Reki najprej služil v avstro-ogrski mornarici, nato se je v Bosni kot prostovoljec pridružil upornikom v boju proti Turkom in kasneje vstopil v vojsko Kraljevine Srbije, kjer je nadaljeval vojaško kariero in se izkazal kot odličen častnik. Kot navajajo viri, tudi med bivanjem v Srbiji ni nikoli pretrgal vezi z domačimi kraji in je tudi v novem okolju širil znanje o slovenski zgodovini in pesništvu. Od 1876 je objavljal članke v slovenskih časopisih, največ v Soči. Umrl je v Ljubljani, na njegovo željo pa so ga pokopali v družinski grobnici v Vrtovinu.

Če je bilo njegovo življenje doslej večini Vrtovincev malo poznano, bo odslej drugače, je prepričana Ivana Slamič, urednica zbornika, ki ga z opisom časa konec 19. stoletja, začenja zgodovinar dr. Branko Marušič. Kot pravi Slamičeva, je bil Vukasović ob svoji vojaški vlogi tudi neke vrste ambasador slovenstva v Srbiji. Kulturno obarvan vikend je v Vrtovinu začela Lavričeva knjižnica Ajdovščina z literarnim večerom z magistrom zgodovinskih znanosti in publicistom Ivanom Vogričem. V lani objavljenem romanu Drezanje v osje gnezdo na osnovi zgodovinskih virov opisuje čas Vukasovića, ki je eden od protagonistov zgodbe. Vrtovinci so se rojaku poklonili tudi z odkritjem spominske plošče na družinski domačiji.


Najbolj brano