Katja Fain in Janja Šegel uspešne v polfinalu EP-ja

Nizozemka Marrit Steenberg je bila v polfinalu na 200 metrov prosto s časom 1:53,48 razred zase, a skupno je drugi čas postavila Katja Fain (1:54,38), ki bo tako resna kandidatka za odličje. S 3. mestom v drugi polfinalni skupini in s skupno šestim časom se je v finale prebila tudi druga Slovenka v isti disciplini Janja Šegel, ki je osebni rekord izboljšala za več kot sekundo, na 1:55,71.

Katja Fain je med kandidatkami za odličje v nedeljskem finalu na 200 m prosto. Gre za disciplino, ki je v velikih bazenih prinesla največji uspeh slovenskega plavanja – srebrno olimpijsko medaljo Sare Isaković v Pekingu 2008. Foto: www.alesfevzer.com

Katja Fain je kandidaturo za odličja napovedala že v dopoldanskih kvalifikacijah, v katerih je 20-letna Mariborčanka postavila skupno tretji čas. Njena vrstnica z Raven na Koroškem je bila dopoldne skupno deseta, a nato izdatno popravila svoj najboljši osebni čas.

Veliko hitrejša od tretje in četrte po času

"Cilj jutranjega nastopa je bil, da se uvrstim v polfinale, kar mi je uspelo. Plavala sem tako, kot sem morala, da se suvereno uvrstim naprej. V popoldanskem polfinalu je bil cilj, da se uvrstim v finale, kar mi je prav tako uspelo. Plavala sem tako, kot sva se s trenerko dogovorili, in zdaj že vse moči usmerjam v jutrišnji finale, kjer bom dala vse od sebe," je po tekmi povedala mariborska olimpijka.

V skupnem seštevku sta Slovenki končali na drugem in šestem mestu. Pri tem je imela Katja Fain kar dobre pol sekunde naskoka pred Nemko Isabel Marie Gose, zmagovalko prvega polfinala, skupno četrta Čehinja Barbora Seemanova pa je za njo zaostala skoraj sedem desetink, kar zgovorno priča, da ima Fain izjemno priložnost za prvo odličje v članski konkurenci.

"S finalom sem zelo zadovoljen. So pa še rezerve, zadnjih 50 m. Jutri je nov dan," pa je o finalu Janje Šegel povedal trener Matija Medvešek.

Stevens kot zadnji v finale

Za tretji slovenski finale 21. evropskega prvenstva v 25-metrskih bazenih v Kazanu je poskrbel Peter John Stevens na 50 metrov prsno. V drugi polfinalni skupini je bil 26-letni Medvodčan četrti in na koncu je bil čas 26,20 ravno dovolj za osmo oz. zadnje mesto v nedeljskem finalu. Za vsega stotinko je prehitel Izraelca Kristiana Pitschugina.

Peter John Stevens v polfinalu na 50 m prsno

"Težek start, vedeli smo, da bo šlo na stotinke. Jutrišnji finale bo povsem druga dirka," je po tekmi ocenil trener Luka Berdajs.

Boj za kolajne je za Stevensa skoraj nemogoč. V ospredju sta Italijan Nicolo Martinenghi in Turek Emre Sakci, ki sta s 25,37 in 25,38 vsak v svoji predtekmovalni skupini poskrbela za nov rekord prvenstev. Za njima skupino favoritov s 25,43 zaokrožuje Belorus Ilija Šimanovič.

V soboto dopoldne so si slovenske plavalke in plavalci sicer priplavali kar štiri popoldanske polfinalne nastope v glavnem mestu Tatarstana.

Presenečenje: Šenica Pavletič 12. na 200 m hrbtno

Dopoldne je namreč prijetno presenetil še mladi Primož Šenica Pavletič. Z 1:55,27 na 200 metrov hrbtno je svoj najboljši rezultat popravil za natančno sekundo in se kot 14. prebil v polfinale ter potrdil reprezentančni status, ki je v slovenski vrsti postavljen na uvrstitev do 16. mesta na velikem tekmovanju. V prvi polfinalni skupini je 20-letni Ljubljančan še za 12 stotink izboljšal osebni rekord in osvojil 5. mesto v svoji skupini, kar mu je na koncu prineslo 12. mesto.

Preostala trojica daleč od popoldneva

Plavalka Zvezde Tjaša Vozel je bila na 50 m prsno z 31,04 le dve desetinki oddaljena od svojega slovenskega rekorda in je zasedla 25. mesto. Za sedem stotink je osebni rekord z 49,57 na 100 m prosto zgrešil Sašo Boškan in zasedel 38. mesto, Daša Tušek pa je pred nedeljsko tekmo na 400 m prosto za ogrevanje nastopila še na polovični razdalji in bila z 2:03,73 prav tako 38.

V nedeljo ne spreglejte zadnjih finalnih plavanj v Kazanu, s prenosom na TV SLO 2/MMC-ju od 16.30 dalje. Ženski finale na 200 m prosto s Katjo Fain in Janjo Šegel bo ob 16.41, finale na 50 m prsno s Petrom Johnom Stevensom pa ob 17.41.