Foto: MMC RTV SLO/OCCAR
Foto: MMC RTV SLO/OCCAR

Nujno sejo odbora za obrambo sta zahtevala SDS in NSi, člani odbora pa so zavrnili tudi opozicijska poziva ministrstvu za obrambo, naj se zaradi razmer v Ukrajini ne igra z varnostnim položajem Slovenije in nemudoma nadaljuje modernizacijo Slovenske vojske ter da naj pri načrtovanju nakupov v povezavi z izgradnjo srednje bataljonske skupine zaradi nižje cene ne ogroža varnosti slovenskih vojakov.

Soglasno pa so podprli sklep, da se je odbor za obrambo seznanil z revizijskim poročilom o smotrnosti nabave osemkolesnikov boxer za potrebe Slovenske vojske.

Radio Slovenija pa je poročal, da bo zaradi odpovedi nakupa boxerjev interpelacije verjetno deležen tudi obrambni minister Marjan Šarec. Kot je pojasnil predsednik NSi-ja Matej Tonin, bodo interpelacijo vložili, ko bo pogodba dejansko odpovedana.

"Interpelacija se bo zgodila, potem ko bo posel odpovedan. Dokler posel ni odpovedan, je to skakanje na suho. Najprej se morajo stvari dogoditi," je za Radio Slovenija povedal Tonin.

Člani odbora za obrambo so govorili predvsem o gospodarnosti in ceni nakupa boxerjev. Na vprašanje, zakaj bi bil nakup osemkolesnikov negospodaren, je predsednik odbora Martin Premk po poročanju Radia Slovenija odgovoril: "Ker se verjetno da dobiti cenejša vozila, kot so boxerji, in ker bi njihova cena po vsej verjetnosti še naraščala." Osnovna dilema pa je bila tudi, "da je 45 vozil premajhno število za minimalne standarde srednje bataljonske enote".

"Kupi se drugo število vozil, z drugo opremo od drugega proizvajalca. Ena od težav je, da je bila samo ena ponudba, iz Nemčije," je o tem, kako bo vlada nakup izpeljala gospodarneje, povedal Premk.

Navedbe Tonina, da bo šla vlada zdaj v nakup cenejših osemkolesnikov, je Premk zavrnil, glede morebitnih pogodbenih kazni, ki bi jih Slovenija plačala ob odstopu od pogodbe o nakupu boxerjev, pa je poudaril, da tega revizijsko poročilo ne omenja.

Kazen za prekinitev pogodbe naj bi bila po besedah obrambnega ministra Šarca 70 milijonov evrov. Tonin je po seji pojasnil, da so penali stvar pogajanj: "V gospodarstvu je to vedno stvar pogajanj. Tu bi pričakoval zadržanost, ne da o zneskih govorimo glasno."

Tonin je sicer posredno potrdil informacijo iz revizijskega poročila, da nakup 45 vozil tipa boxer ne bi zadostoval za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote. Po njegovih pojasnilih bi Slovenija skladno s standardi Nata v ta namen namreč morala kupiti 53 vozil. Razliko naj bi predstavljala specialna vozila, ki bi jih nabavili pozneje, po drugačnih pogojih, je dejal.

Postopno kupovanje boxerjev

Prejšnja vlada se je odločila, da bo vozila boxer kupovala postopno, in sicer se je najprej odločila za nakup 45 osnovnih vozil, pozneje pa bi dokupili še preostala, kot so na primer sanitetna vozila in poveljniška vozila.

Ker Slovenija pri nakupu specialnih vozil zaradi njihovega manjšega števila ne bi dosegla ugodne cene, je prejšnja vlada načrtovala, da bi se pri naročilih pridružili drugim državam.

Ministrstvo za obrambo naj bi alternativne predloge glede nakupa osemkolesnikov pripravilo do konca leta.