Dež poslal cisterne z vodo iz Unice na dopust

Nedavni dež je odplaknil omejitve pri uporabi pitne vode v slovenski Istri; od včeraj je tako mogoče spet zalivati vrtove in nasade, iz pitnikov pa lahko spet teče voda. Padavine, ki so prispevale k večji vodnatosti virov, so na dopust poslale tudi interventne prevoze vode za Istro. Včeraj so cisterne z vodo iz Unice zadnjič romale proti Kopru.

 Martin Pregelj  (levo) in Darij Križman ocenjujeta,  da  bo Rižanski 
vodovod slovenski Istri zdaj lahko zagotavljal nemoteno oskrbo z 
vodo, seveda  ob varčnem ravnanju z njo.
Martin Pregelj (levo) in Darij Križman ocenjujeta, da bo Rižanski vodovod slovenski Istri zdaj lahko zagotavljal nemoteno oskrbo z vodo, seveda ob varčnem ravnanju z njo.  

KOPER > “Čakali smo ta dan in ga dočakali. A kljub vsemu - vse uporabnike pozivamo, naj s pitno vodo še naprej ravnajo skrbno in varčno,” opozarja direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj, ki se je zahvalil vsem, ki so s spoštovanjem omejitev znižali porabo in tako prispevali k temu, da redukcij v slovenski Istri letošnje poletje vendarle ni bilo.

Po skoraj dveh mesecih so v slovenski Istri včeraj prenehale veljati vse omejitve porabe pitne vode, s katerimi so poleti dosegli manjšo porabo vode. Tako je spet dovoljena posebna (kmetijski priključki) in nenujna raba vode. To pomeni, da je znova dovoljeno zalivanje vrtov in nasadov, po poletnem postu iz pitnikov spet lahko teče voda, spet je mogoče uporabiti vodo za čiščenje dvorišč, prati avtomobile in podobno. Ali bodo spet začeli delovati tuši na javnih kopališčih, je odvisno od njihovih upravljalcev.

3200

kubikov vode iz Unice na dan so cisterne pripeljale v Istro ob prazničnem koncu tedna sredi avgusta

Včeraj dopoldne je bil v Kopru redni tedenski sestanek predstavnikov Rižanskega vodovoda in Civilne zaščite. Analizirali so stanje virov (vodonosnikov v zaledju Rižane, Dragonje in na Hrvaškem, ter v strugi Rižane) po padavinah v zadnjih desetih dneh in trenutno povpraševanje pri uporabnikih. “Vse skupaj se je nekoliko popravilo in to nam omogoča, da smo se odločili, da končno začnemo sproščati vse te ukrepe, ki so veljali doslej,” je povedal prvi mož Rižanskega vodovoda.

Slovo omejitev seveda ne pomeni zelene luči za razmetavanje vodo. “Vode ni kar naenkrat v neomejenih količinah, je je pa toliko, da razmere lahko označimo za stabilne. Vodo zagotavljamo iz naših štirih stalnih virov, še vedno jo zagotavljamo s črpanjem iz podtalnice,” je pojasnil Pregelj. Izvir reke Rižane zdaj ne daje vode - pravzaprav jo je zagotavljal le nekaj ur minuli vikend, po dežju. Zaradi izboljšanih razmer je Rižanski vodovod zmanjšal tudi odjeme oziroma odkupe vode iz sosednjih vodovodov. “Z dežjem se je podtalnica dvignila na ravni, na kakršnih je bila pred začetkom poletnega obdobja. Imamo nekaj zalog, s katerimi računamo, da bomo preživeli do obilnejših padavin in zagotavljali nemoteno oskrbo,” je ocenil Darij Križman, vodja sektorja oskrbe s pitno vodo na Rižanskem vodovodu.

V četrtek in konec tedna je napovedan dež in razmere bi se ta na račun lahko še izboljšale.

Voda iz Unice rešila Istro

Uprava za zaščito in reševanje je zaradi izboljšanih razmer glede oskrbe z vodo danes ustavila prevoze vode iz Unice v vodarno Cepki. “Ti prevozi so bili letos ključni za to, da ni bilo treba uveljaviti redukcij,” je dejal Pregelj in se zahvalil vsem vpletenim, zlasti Kraškemu vodovodu, upravi za zaščito in reševanje oziroma državi, Slovenski vojski ... Hkrati je poudaril, da je treba do prihodnjega poletja na državni ravni najti takšno rešitev, da vode nikoli več ne bi bilo treba voziti s cisternami in da bi trajno rešili problem zadostne oskrbe Istre s pitno vodo. “Prvi večji dež ne sme odplakniti vsega, kar smo ugotovili - tega, kar smo v preteklosti naredili narobe, in vsega, kar nas čaka v bližnji in bolj oddaljeni prihodnosti.” Pogovori o ukrepih, da se take razmere v podobno sušnem poletju ne bi ponovili, že potekajo.

Blizu roba: požar na Socerbu, pa še cevolom

Vodo iz Unice oziroma s Planinskega polja so s cisternami v Koper začeli prevažati 26. julija. Količine so naraščale, prilagajali so jih potrebam; ob podaljšanem prazničnem koncu tedna (15. avgusta) so pripeljali celo po 3200 kubikov vode, zadnji dni pa so količine zdrsnile na vsega skupaj na 800 kubikov.

Kljub trudu vseh so bili v Rižanskem vodovodu vsaj dvakrat zelo na trnih, ali jim bo uspelo zagotoviti dovolj vode. V obeh primerih je šlo za velika porabnika, ki sta se pojavila čez noč. “Dva dneva sta bila kritična, blizu roba smo bili, nikoli nismo bili še bližje. Prvič je bilo to na dan, ko je na Socerbu izbruhnil požar in ta nam je v trenutku vzel 800 kubikov vode. Dan zatem pa je prišlo do loma na povezovalni cevi med Krasom in Istro, ki je nam je vzel še dodatnih 800 kubikov. Smo se rešili, a je bilo res zelo napeto,” se kritičnih dni spominja Pregelj.


Najbolj brano