benifer Svet24.si

Zvezdniški par "Bennifer" tik pred razhodom

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Kaj druži železnice, podjetnika iz Rovt in ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

nika vodan af Ekipa24.si

Uau! Bi jih prepoznali? Slovenske junakinje zime ...

kmetijaa11 Njena.si

Kmetija: Novi tekmovalci vas bodo prikovali pred ...

doncic Ekipa24.si

Ste videli to? Navijači Oklahome z majicami z ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Zaradi izbrisa Zlatka opozicija na nogah: Ker je kritičen do oblasti, so ga disciplinirali čez noč

Deli na:
Zaradi izbrisa Zlatka opozicija na nogah: Ker je kritičen do oblasti, so ga disciplinirali čez noč

Raper Zlatko na protivladnem protestu. - Foto: Bobo

V poslanskih skupinah so se odzvali na obvestilo o predčasnem izbrisu raperja Zlatka iz razvida samozaposlenih v kulturi. Po oceni Levice gre za napad na demokracijo, za LMŠ in SD je poteza ministrstva za kulturo nedopustna, Blaž Pavlin iz NSi pa je vprašal, če je Zlatko po dogodku z Milanom Krekom lahko upravičen do davkoplačevalskega denarja.

Raper Zlatan Čordić - Zlatko je v ponedeljek preko Facebooka sporočil, da je z ministrstva prejel obvestilo o izbrisu iz razvida samozaposlenih v kulturi. Kot je razvidno iz odločbe, so zapisali, da naj bi s svojim javnim delovanjem bistveni del ustvarjalnega časa namenjal aktivnostim, ki niso povezane z opravljanjem dejavnosti, zaradi katere je bil vpisan v razvid. Do statusa samozaposlenega je bil sicer upravičen do konca julija 2022.

Minuli teden pa je v javnosti odmevala vest, da je na ulici nadlegoval direktorja NIJZ Kreka, že poprej pa je izvedel več kritičnih akcij do oblasti.

Poslanec Levice Luka Mesec je dejal, da je napad na Zlatka eden od aktualnih napadov na demokracijo s strani vlade Janeza Janše. Po njegovih besedah se "niti v režimih, ki jim danes rečemo totalitaristični, ni na tak način ljudem, ki so spregovorili, vzelo kruha od ust". "Vsaj nek proces je bil, kot neka minimalna higiena. Zlatka so, enostavno zato, ker je kritičen do oblasti, disciplinirali čez noč, samovoljno, arbitrarno. Minister je enostavno sprejel sklep, da Zlatko ni več samozaposlen v kulturi," je dejal.

Omenil je še primer glasbenice Jadranke Juras, ki je bila na neki TV oddaji kritična do slovenske vojske. "Trenutna oblast je šla tako daleč, da minister za obrambo, slovenska vojska in predsednik vlade od gospe, ker si je upala reči nekaj kritičnega o slovenski vojski, zahtevajo opravičilo in to, da vzame svoje besede nazaj," je dejal. Poudaril je, da sta osnovi demokratične ureditve svobode govora ter da oblast odgovarja ljudem: "Na primeru Jadranke Juras vidimo, kam gremo. To je režim, kjer bodo ljudje odgovarjali samovolji oblasti," je dejal Mesec.

Jerca Korče je glede Zlatkovega primera spomnila, da so v LMŠ sicer mnenja, da je vsak eksces oziroma ekstrem, ki v družbi povzroča nepotrebna trenja, neprimeren, po drugi strani pa so v stranki ostro obsodili potezo ministrstva za kulturo: "Tudi če se ne strinjamo z dejanjem kogarkoli in obsodimo njegova ravnanja, to še ne pomeni, da ima vlada s pozicije moči pravico izvajati revanšizem proti posamezniku."

Predsednica SD Tanja Fajon je spomnila, da so v stranki jasno obsodili Zlatkov nedopusten napad na Kreka. "Drugo pa je, kakšno pristojnost si jemlje ministrstvo za kulturo, da preprosto z odločbo prekine samozaposlenemu status in si jemlje pristojnosti, ki jih imajo drugi organi. Enako se lahko zgodi komurkoli. Ko ne bo razmišljal všečno, se bo lahko neko pristojno ministrstvo preprosto odločilo, da mu pogodbo ukine, in to je nesprejemljivo," je dejala.



O Zlatkovem primeru se je izrekel tudi poslanec NSi Blaž Pavlin. Vprašal se je, če so "ljudje, ki napadajo medicinsko osebje, upravičeni do davkoplačevalskega denarja". Kot je pojasnil, je z medicinskim osebjem imel v mislih predvsem napad na Kreka.

Na opazko, da obstajajo drugi postopki za kaznovanje v primerih, kot je bil Zlatkov, medtem ko je bila odločba z ministrstva raperju poslana čez noč, je Pavlin odvrnil, da podrobnosti pogodbe med Zlatkom in ministrstvom ne pozna: "Težko govorim o pravnih posledicah, ali je bila ta odločitev upravičena ali ne."

Na vprašanje, ali meni, da se v primeru Zlatka v javnosti ustvarja vtis revanšizma vlade proti nekomu, ki se z njo ne strinja, pa je Pavlin odgovoril: "Težko bi rekel, da gre za revanšizem. Če bi šlo za funkcionarja vlade ali države ali pa politika, bi mediji napravili tako velik pritisk, da bi tak človek mogel odstopiti."

Glede Zlatka so se z javnim pismom odzvali tudi v društvu Asociacija. Zapisali so, da je dejanje ministrstva za kulturo "nov precedens nezakonitega delovanja, ki ga je nujno treba ustaviti". Ministrstvo v odločbi po zapisu društva ne navaja dejstev, pač pa zgolj domnevne kršitve, se sklicuje se na postopke, ki še niso zaključeni in ne razlikuje med poklicnim delovanjem ustvarjalca in njegovim siceršnjim zasebnim udejstvovanjem ter odločitvami. "Povrh vsega Čordić nima možnosti pritožbe, prav tako ni dobil priložnosti, da bi pojasnil domnevne in nikjer utemeljene očitke. Tovrstne prakse pomenijo nedopustno ravnanje javnega organa, evidentno pa so kršeni temelji pravne države," so opozorili.

V društvu sicer o spornih postopkih glede izdajanja odločb za pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi ter odločb za pravico za plačevanje prispevkov opozarjajo že od poletja. Ministra za kulturo Vaska Simonitija so v Asociaciji pozvali, naj nemudoma odpravi vse protipravne postopke glede samozaposlenih v kulturi, odločba, s katero se Čordića briše iz razvida samozaposlenih, pa naj se nemudoma prekliče. Sicer pozivajo k Simonitijevi razrešitvi, interpelaciji oz. odstranitvi s položaja.

STA je na ministrstvo za kulturo poslala vprašanja glede odločbe, na odgovore še čaka.