Nekoč začetnik raftinga na Soči, zdaj na prestol footgolfa

Pred dnevi je Bovčan Aleksander Kravanja postal novi predsednik Mednarodne zveze za footgolf FIFG. Njegov mandat traja štiri leta. Pred tem je bil dve leti podpredsednik zveze.

Aleksander Kravanja (desno)  med poučevanjem footgolfa v Bovcu - športa, kjer se z nogo in nogometno žogo cilja v za ta namen posebej 
pripravljene pol metra široke luknje.  Foto: Igor Mušič
Aleksander Kravanja (desno) med poučevanjem footgolfa v Bovcu - športa, kjer se z nogo in nogometno žogo cilja v za ta namen posebej pripravljene pol metra široke luknje.  Foto: Igor Mušič

BOVEC > Bovčan Aleksander Kravanja ima pri 53 letih za sabo pestro poslovno-športno pot. Pred nedavnim je na čelu Mednarodne zveze za footgolf zamenjal Američanko Lauro Balestrini, pred tem pa se je preizkusil v marsičem. Bil je začetnik ponujanja turističnih voženj z gumenjaki - rafti po Soči. Zagnal je podjetje Golf Bovec. Leta 2008 je zgradil golf igrišče z devetimi igralnimi polji, kmalu za tem pa je bil med pionirji uvajanja footgolfa na golf igrišču - ciljanja v za ta namen posebej pripravljenih pol metra širokih lukenj z nogo in nogometno žogo. Pred dvema letoma je na bovškem igrišču uvedel še tenigolf - mešanico golfa, tenisa in footgolfa. Dve leti je bil tudi predsednik Footgolf zveze Slovenije.

“Zame je izvolitev na mesto predsednika velika čast in hkrati odgovornost, saj gre za hitro rastoči šport, ki potrebuje spremembe in prilagajanje. Zavedam se, da nas čaka ogromno dela, hkrati pa sem prepričan, da ima footgolf vse potrebne značilnosti, da nekoč postane olimpijski šport. V njem so se našli številni nekdanji nogometni zvezdniki. Na svetovni ravni naj omenim argentinskega reprezentanta Roberta Fabiana Ayalo, ki zaseda 52. mesto na svetovni lestvici, v Sloveniji pa Mirnesa Šišića, ki je bil med drugimi član Olympiacosa in Crvene zvezde,“ je po izvolitvi povedal Kravanja.

Aleksander Kravanja

novi predsednik Mednarodne zveze za footgolf

“Zavedam se, da nas čaka ogromno dela, hkrati pa sem prepričan, da ima footgolf vse potrebne značilnosti, da nekoč postane olimpijski šport. V njem so se našli številni nekdanji nogometni zvezdniki.”

Domovina footgolfa je Nizozemska. Od tam se je hitro širil. Mednarodna footgolf zveza sedaj združuje regionalne zveze iz Evrope, Azije, Afrike, Južne Amerike ter Srednje in Severne Amerike. Na nedavnem svetovnem prvenstvu v Orlandu je nastopilo več kot tisoč igralcev in igralk iz 39 držav.

Slovenijo je zastopalo 28 igralcev, ki so v ekipni moški konkurenci zasedli 17. mesto. V Sloveniji se na šestih igriščih s footgolfom ukvarja 130 registriranih igralcev, vseh aktivnih pa je približno tisoč. Najboljši slovenski igralec na svetovni lestvici je Dejan Novak s Ptuja, ki zaseda 64. mesto. Sledi mu njegov someščan Uroš Krajnc (89.). Med seniorji (nad 46 let) zaseda Vasja Kovač iz Bovca 14. mesto. Footgolf je nenazadnje tudi prijetna rekreativna dejavnost, s katero se je mogoče te dni na bovškem igrišču vsakodnevno seznanjati in jo izvajati.


Najbolj brano