Anne Boleyn. Foto: Wikipedia
Anne Boleyn. Foto: Wikipedia

Sokola naj bi kraljevi palači Hampton Courtu dal v dolgoročno posojilo Paul Fitzsimmons, trgovec s starinami iz Devona, ki ga je opazil na dražbi.

"Nujno je vrniti sokola prav tja, od koder je prišel ... Bil je last Henrika VIII., [ki je] ukazal, da jih več izdelajo za svojo novo ženo, vendar je kmalu za tem ukazal tudi, naj jih odstranijo. Lahko da so jih odstranjevali dobesedno takrat, ko so Anne Boleyn odrezali glavo," pravi Fitzsimmons.

Ko so ga leta 2019 prodali, je bil katalogiziran kot "starinska izrezljana lesena ptica". Zdaj so jo identificirali kot heraldični emblem Anne Boleyn, kraljevega sokola iz 16. stoletja, ki je v več različicah verjetno krasil njena zasebna stanovanja v palači Hampton Court, dokler jih ni dal tudorski vladar Henrik VIII. odstraniti. Henrik jo je tedaj zaprl v zloglasni Tower of London in jo dal leta 1536 obglaviti ter izbrisal vse sledi za njo.

Sorodna novica Tudorji: Henrik VIII. in vse njegove žene

Prvotna pozlata in barvna shema
Hrastova rezbarija je še vedno v tako dobrem stanju, da nosi celo svojo prvotno pozlato in barvno shemo, poroča Guardian. Leta 1536, komaj tri leta po izdelavi te ptice, je bila Anne Boleyn obglavljena zaradi lažne obtožbe prešuštva – samo zato, ker Henryju "ni mogla dati moškega dediča, le hčer, bodočo Elizabeto I.," piše Guardian.

Tracy Borman, zgodovinarka Tudorjev in kustosinja v Historic Royal Palaces, dobrodelni organizaciji, ki upravlja Hampton Court, je dejala: "Ironija je v tem, da je Anne Boleyn najbolj priljubljena od šestih žena in je verjetno tista z najmanj preživelimi dokazi ... Ker jo je Henry izbrisal. Res zanimivo je, da je ptico nekdo očitno želel shraniti za potomce. Torej je verjetno podpiral Anne.""

Anne Boleyn je bila druga od kraljevih šestih žena, njun zakon se je zapisal v zgodovino kot tisti, zaradi katerega je dvor prekinil vezi z Rimskokatoliško cerkvijo, kar je pripeljalo do nastanka Anglikanske cerkve.

Pogled na grad Hever v kraju Kent, 17. januarja 1934. Grad Hever je znan kot prizorišče dvorjenja Henrika VIII. Anne Boleyn. Njen oče Thomas Boleyn je pokopan na tamkajšnjem pokopališču. Foto: AP
Pogled na grad Hever v kraju Kent, 17. januarja 1934. Grad Hever je znan kot prizorišče dvorjenja Henrika VIII. Anne Boleyn. Njen oče Thomas Boleyn je pokopan na tamkajšnjem pokopališču. Foto: AP

Tracy Borman še pravi, da "niso vsi primerki sokola popolnoma taki kot ta, ampak so podobni. To je kronani sokol. Fascinantno je, ker je bila takšna vsa dekorativna shema, preden je Anne dejansko postala kraljica. Toda takrat, ko sta imela s Henryjem ambicijo, da bo vsak hip postala kraljica. Tako so se lotili dela, zavzeto okrasili Hampton Court, pripravljeni na ta veličastni dan. Seveda je šlo vse precej narobe."

Sorodna novica Zakaj si je zgodovina Anne Boleyn zapomnila kot spletkarsko povzpetnico?

Ambicije in kljubovanje papežu
Kot še opisuje, ni sokol samo okronan, ampak nosi žezlo in – v primerjavi z drugimi primerki – tudi cesarsko krono. To je bilo po njenem mišljenju absolutno priznanje dejstvu, da je Henry do tedaj že imel imperialne ambicije.

"Poskušal je izpodriniti papeževo avtoriteto in se je promoviral kot nekakšen cesar, ne le kot kralj. Henry in Anne sta se zelo potrudila za nekakšen piarovski podvig. Dekoracija Hampton Courta je bila povezana z njunimi ambicijami in kljubovanjem papežu," še poudarja strokovnjakinja za zgodovino Tudorjev.