Veljati je začela nova delovna zakonodaja. Foto: EPA
Veljati je začela nova delovna zakonodaja. Foto: EPA

Novela na podlagi dveh evropskih direktiv delavcem prinaša pravico do petih dni neplačanega dopusta za oskrbo oz. nego družinskega člana ter pravico, da od delodajalca zahtevajo bolj predvidljivo in varnejšo obliko zaposlitve, kadar je ta na voljo.

Iz evropske zakonodaje v slovenski pravni red prenaša tudi subsidiarno odgovornost v gradbeništvu.

Med rešitvami, ki so naletele na največje nasprotovanje delodajalcev, sta zaščita sindikalnih zaupnikov, tako da se jim bo morebitno zadržanje odpovedi zaposlitve podaljšalo do odločitve v sporu na prvi stopnji oziroma najdlje za šest mesecev, ter zaščita žrtev nasilja v družini, med drugim s pravico do petdnevnega plačanega dopusta za urejanje zadev na centru za socialno delo, na sodiščih ipd.

Spremembe v korist delavcev

Prenovljeni zakon prinaša še nekatere druge rešitve v korist delavcev. Gre za ukrepe, vezane na pisno opozorilo pred odpovedjo, izboljšave glede agencijskega dela, pravico do odklopa. Za ureditev te velja enoletno prehodno obdobje.

Socialni partnerji so se o noveli zakona, ki velja za malo delavsko ustavo, pogajali več mesecev. Prva različica je šla junija v javno obravnavo neusklajena, tudi to pa je bil razlog, da so delodajalci julija izstopili iz Ekonomsko-socialnega sveta. Oktobra so vse tri strani na maratonskih sestankih poskusile z vnovičnim usklajevanjem, a neuspešno.

Neusklajena novela kot začasna rešitev

Vlada je tako, da bi se izognila kazni Evropske komisije 1,5 milijona evrov, v naglici v DZ poslala neusklajeno novelo, ta pa jo je potrdil. Četudi so bile iz novele nekatere določbe iz poletnega osnutka izločene, denimo možnost 30-urnega polnega delovnega tedna in do 48-urnega počitka, je potrjena različica bližje sindikatom.

Luka Mesec. Foto: Flickr Vlada RS
Luka Mesec. Foto: Flickr Vlada RS

Je pa minister za delo Luka Mesec v kratkem napovedal še en poseg v zakon, ko naj bi socialni partnerji uskladili še izločene rešitve, sindikati in delodajalci pa bodo k pogajanjem vabljeni še z dodatnimi predlogi.

Pogajanja od decembra lani

Socialni partnerji so se o noveli zakona pogajali več mesecev. Posebna pogajalska skupina je bila ustanovljena septembra lani, pogajanja so zaradi zapletov stekla decembra lani.

Prva različica novele je šla junija v javno obravnavo neusklajena, tudi to pa je bil razlog, da so delodajalci julija izstopili iz Ekonomsko-socialnega sveta. Nato so oktobra vse tri strani na maratonskih sestankih poskusile z vnovičnim usklajevanjem, a neuspešno.

Vlada je tako, da bi se izognila kazni Evropske komisije v višini 1,5 milijona evrov, v naglici potrdila neusklajen predlog z določbami evropskih direktiv in nekaj rešitvami iz osnutka, ki je bil v javni obravnavi, ob tem pa poudarila, da bo zakon odprla še enkrat. Tedaj naj bi socialni partnerji uskladili tokrat izločene rešitve, sindikati in delodajalci pa bodo k pogajanjem vabljeni še z dodatnimi predlogi.