Foto: EPA
Foto: EPA

Španski premier Pedro Sanchez je zatrdil, da bodo znova vzpostavili red in da so okoli 4800 prebežnikov že vrnili v Maroko. Tudi v Bruslju poudarjajo, da se Evropa ne bo pustila ustrahovati.

V ozadju nenadnega pritiska migrantov iz Maroka na španski eksklavi Ceuta in Melilla na severni obali Afrike je bil diplomatski spor med Madridom in Rabatom, ker je sredi aprila v Španijo na zdravljenje zaradi covida-19 prispel vodja Fronte Polisario, gibanja za neodvisnost Zahodne Sahare, Brahim Ghali.

Sorodna novica V špansko eksklavo Ceuta 8000 prebežnikov, maroška veleposlanica na zagovor

V Madridu ugotavljajo, da gre za pritisk Maroka s prebežniki na Španijo, zato so v torek na pogovore poklicali maroško veleposlanico v Madridu. Maroške oblasti pa so zatem sporočile, da so svojo veleposlanico poklicale na posvetovanja v domovino.

Bruselj: Pritisk je nedopusten

Da gre za nedopusten pritisk s spodbujanjem migracij, očitno menijo tudi v Bruslju.

Podpredsednik Evropske komisije Margaritis Schinas je poudaril, da se Evropa ne bo pustila nikomur ustrahovati.

Na španskem radiu je dejal, da "je bilo nekaj poskusov tretjih držav v zadnjih 15 mesecih", da bi migracije izkoristile kot sredstvo pritiska. Nobene države sicer ni izrecno omenil, a je jasno, da je bilo to tudi opozorilo Maroku. "Evropa ne bo žrtev tovrstnih taktik," je poudaril.

"Ceuta je Evropa. Njena meja je evropska meja, kar se dogaja tam, ni težava zgolj Madrida, ampak težava za vse Evropejce," je dejal in še: "Nihče ne more ustrahovati ali izsiljevati Evropske unije. Tega ne moremo dopuščati."

Več tisoč prebežnikov prispelo v špansko enklavo Ceuto