Rusija je danes, kot je napovedala, ustavila dobavo zemeljskega plina Poljski in Bolgariji. Ruska družba Gazprom je ob tem zagrozila z dodatnim zmanjšanjem količin plina v Evropo, če bosta državi jemali plin iz tranzita, poročajo tuje tiskovne agencije. Obe državi sta po poročanju tujih medijev Rusijo obtožili, da s prekinitvijo kršijo sporazum.

Ali bodo sledile tožbe?

Bolgarija je danes sporočila, da so aprila v celoti plačali dobavo plina in da Gazprom s prekinitvijo dobave krši pogodbo. “Trenutno se plin v sedanji vojni bolj uporablja kot politično in gospodarsko orožje,” je dejal bolgarski minister za energetiko Alexander Nikolov. Dodal je, da Bolgarija sledi stališču EU, naj ne popušča ruskim zahtevam po plačevanju plina v rubljih.

Podobno je Rusijo obtožila poljska. Poljski dobavitelj plina je sporočil, da je odklop plina kršitev pogodbe in da bodo uporabili vsa razpoložljiva pogodbena in pravna sredstva za pridobitev odškodnine.

Rusija ob zaustavitvi plina še zagrozila o nedovoljenem jemanju plina

Bolgarija in Poljska sta tranzitni državi. Če bosta nedovoljeno jemali ruski plin iz količin, namenjenih drugim državam, bomo zmanjšali dobavo za količino v višini odvzetega plina,” so sporočili iz ruske družbe.

Rusija je že v torek sporočila, da bo Poljski in Bolgariji danes ustavila dobavo plina, ker nista izpolniti zahteve po plačilu plina v rubljih.

Poljska ministrica za podnebje Anna Moskwa je potrdila, da od jutranjih ur plin po plinovodu Jamal ne prihaja več, poročajo tuje tiskovne agencije

Bruselj: Ruska prekinitev dobave plina je nov primer izsiljevanja

Ruska odločitev o enostranski prekinitvi dobave plina nekaterim članicam EU je nov poskus Moskve plin uporabiti kot sredstvo za izsiljevanje, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zatrdila je, da so bili na ta scenarij pripravljeni.

Ruski ukrep je označila za nesprejemljiv in neupravičen ter dodala, da je to nov dokaz, kako nezanesljiv dobavitelj je Rusija.

Von der Leynova je zatrdila, da iščejo alternative pri dobavah plina ter delajo na zapolnitvi skladišč plina po EU. Dejala je, da imajo članice načrte za take primere, se usklajujejo in so solidarne med seboj. Prav zdaj poteka sestanek usklajevalne skupine, na katerem bodo uskladili odziv EU, je dodala v sporočilu za javnost.

Cene plina v Evropi uvodoma poskočile za 21 odstotkov

Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo maja je bilo ob začetku današnjega trgovanja potrebno odšteti 1374 dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina oz. 21 odstotkov več kot v torek. Gre za posledico prekinitve dobave ruskega plina Poljski in Bolgariji, je poročala ruska tiskovna agencija Tass. Cene so se tekom dneva nekoliko umirile.

Trenutno je za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF na borzi ICE treba odšteti 110,75 dolarja na megavatno uro, kar je 7,3 odstotka več kot v torek.

Državi sta pripravljeni

Poljske oblasti so v torek zagotovile, da se je država pripravljala na takšen scenarij in da so skladišča plina trenutno napolnjena 76-odstotno, medtem ko so bila pred leto dni napolnjena 39-odstotno. Poleg tega je poraba plina zdaj manjša kot pozimi. Tudi v Bolgariji so zagotovili, da zaradi morebitne ustavitve dobave kratkoročno ne bodo imeli težav.

Kremelj je po uvedbi sankcij proti Rusiji zaradi njenega napada na Ukrajino države EU opozoril, da jim bo prekinil dobavo plina, če ne bodo plačevale v rubljih z ruskih računov.

Konec marca je ruski predsednik Vladimir Putin od držav EU zahteval, da v prihodnje ruski plin plačujejo v rubljih. Kupcem ruskega plina so nato v Moskvi svetovali, da odprejo račun pri ruski banki Gazprombank in nanj položijo denar v dolarjih in evrih tako kot doslej, Gazprombank pa bo ta denar nato pretvorila v rublje in ga nakazala energetskemu podjetju Gazprom.

Evropska komisija je pred dnevi sporočila, da podjetja iz EU lahko kljub zahtevi Rusije, da morajo za plin po novem plačevati v rubljih, še naprej kupujejo ruski plin, ne da bi pri tem kršila sankcije, ki jih je proti Rusiji uvedla EU. Podjetjem je predlagala, da plačila poravnajo v evrih ali dolarjih, ki se šele nato pretvorijo v rusko valuto, poroča STA.