Golob na srečanju z von der Leynovo izrazil jasno podporo statusu kandidatke za Ukrajino

Slovenski premier Robert Golob je na današnjem srečanju s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v Bruslju podprl podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini. Obenem je poudaril pomen enotnosti Evropske unije v odzivu na rusko agresijo na Ukrajino. Izpostavil je še, da je Slovenija vedno bila in vedno bo jedrna država EU.

 Premier Robert Golob in predsednica Evropske komisije Ursula 
von der Leyen sta med drugim govorila o skladu za okrevanje po 
pandemiji covida-19 in načrtu za energetsko neodvisnost REPowerEU. Foto: Thierry Monasse/STA
Premier Robert Golob in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sta med drugim govorila o skladu za okrevanje po pandemiji covida-19 in načrtu za energetsko neodvisnost REPowerEU. Foto: Thierry Monasse/STA

BRUSELJ > "Izrazil sem podporo Slovenije, da Ukrajina dobi status kandidatke. To smo na vladi včeraj tudi potrdili in to sem zelo jasno povedal," je v izjavi za medije po srečanju s predsednico komisije povedal Robert Golob. Pričakuje, da bo komisija v petek podala pozitivno stališče glede podelitve statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini.

Ob tem je priznal, da so trenutno Ukrajina, Gruzija in Moldavija tiste države, ki so neposredno ogrožene. "Vendar se stvari lahko hitro zasukajo in včasih je boljše delovati preventivno. V Sloveniji verjamemo, da je Zahodni Balkan področje, ki si zasluži odločno in ambiciozno politiko Evrope," je poudaril.

Dodal je sicer, da procesov podelitve statusa kandidatke Ukrajini, Gruziji in Moldaviji Slovenija ne povezuje z Zahodnim Balkanom. Ne bi pa želeli, da se prezre to območje, je dodal premier, ki je na svoji prvi poti v tujino, odkar je pred nekaj tedni prevzel položaj.

Tudi sicer Slovenija ne namerava postavljati pogojev za dodelitev statusa kandidatke za članstvo v EU, je še poudaril.

Glede siceršnjega odziva Evrope na rusko agresijo v Ukrajini je poudaril, da mora biti ta enotna. To že drži glede tega, da je treba Ukrajino podpreti na vse možne načine in da je ruska agresija nedopustna.

"Na tem moramo delati. Vse ostalo so za nas nianse," je Golob dejal o različnih strujah pri odzivu na rusko agresijo, ki se pojavljajo v Evropi. Ena od teh se zavzema za čimprejšnji začetek mirovnih pogovorov, medtem ko druga temu ni naklonjena.

V Sloveniji, kjer sta bili nedavno objavljeni dve različni odprti pismi vladi glede stališča do Ukrajine, bo razprava o podrobnostih stališča potekala še v parlamentu, je dejal.

Obenem je Golob poudaril, da so pogajanja edina pot iz konflikta. "Vsaka vojna se konča za pogajalsko mizo. Mirovni pogovori ne pomenijo priznanja agresorju, da je zmagal," je izpostavil.

Glede nadaljnje podpore Slovenije Ukrajini pa je povedal, da ga ukrajinski premier Denis Šmihal v sredinem pogovoru ni spraševal po orožju, ampak ali lahko Slovenija pomaga pri razminiranju.

"Tam, kjer lahko pomagamo in je pomoč zaželena, dajmo pomagati, in to je naše stališče," je dejal predsednik vlade, ki je omenil še pomoč pri sprejemanju beguncev in bolnikov ter humanitarno pomoč.

O tem je danes govoril tudi z evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem, ki se mu je na Twitterju zahvalil za pogovor. "Posebej pozdravljam ponovno potrditev pripadnosti Slovenije temeljnim vrednotam in jedru Evropske unije," je zapisal.

Da je v Sloveniji z volitvami prišlo do pomembnega zasuka v zunanji politiki, je v pogovoru z novinarji dejal tudi Golob. "Za nas je na prvem mestu Evropa. Slovenija je vedno bila jedrna država EU in bo to tudi ostala. In to je naše osnovno sporočilo," je povedal.

Premier bo svoj prvi obisk pri institucijah EU sklenil v petek, ko se bo sestal tudi s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Že zjutraj ima predvideno srečanje s predstavniki politične skupine Renew v Evropskem parlamentu.


Najbolj brano