222784

Tekma, ki jo bodo pomnile generacije

Avtor: Nejc Mravlja
10. 4. 2024, 10.29

Če smo v osmini finala letošnje nogometne lige prvakov povečini spremljali neizstopajoče bitke, sta nam zadnja osvajalca najbolj cenjene evropske klubske lovorike na predvečer korenite reforme tekmovanja ponudila antološki spektakel s tarantinovskim scenarijem. Torkov večer v španski prestolnici se je pričel z zgodnjim iskrenjem in sklenil s topovskimi salvami. Zgodilo se je pravzaprav vse, kar preprosto mora sestavljati in poosebiti ligo vseh lig.

Čeprav ligi prvakov v trenutnem formatu bijejo zadnje ure, se zdi, da so se v tej sezoni zvezde postavile v idealno lego, da nam ponudijo referenčno sezono. V osmini finala smo resda spremljali precej enoznačno in na trenutke zdolgočaseno vsebino, ki je marsikomu celo parala živce, a prva četrtfinalna obračuna sta se pričela udarno, nadaljevala eksplozivno, končala učinkovito in bila prepredena z visoko ravnjo kakovosti.

Na tekmah Arsenal – Bayern (2-2) in Real Madrid – Manchester City (3-3) je bilo doseženih toliko golov kot na zadnjih štirih preizkušnjah osmine finala skupaj. Gledalci so imeli kaj videti, zlasti na stadionu Santiago Bernabéu so od prve do zadnje minute zadrževali dih in komaj lovili sapo.

Zamudniki so ostali prikrajšani za uvodni ognjemet. Po pol minute igre je porumenel Aurélien Tchouaméni, kar je z imenitno izvedenim prostim strelom še pred koncem druge minute domiselno kaznoval Bernardo Silva. Kraljevi klub se je jadrno odzval in je v razmiku dveh minut zahvaljujoč srečnežu Eduardu Camavingi (v 12. minuti) in prebrisanemu Rodrygu (14.) obrnil izid. Trije goli v štirinajstih minutah … prvič.

”Tekma, na kateri ne smeš manjkati”

City se nikakor ni predal. V svojih petih minutah delirija sta Phil Foden (66.) in Joško Gvardiol (71.) počistila pajčevino v desnem in levem zgornjem kotu vrat Andreja Lunina. Osem minut pozneje (79.) je topovski udarec z desnico učinkovito preizkusil še Fede Valverde. Trije goli v razmiku štirinajstih minut … drugič.

”Uživali smo. Takih tekem si ne želiš izpustiti,« je po koncu pojasnil Camavinga. »Kakšen večer! Prvič sem igral na tem stadionu, užival sem v vzdušju in vsi komaj čakamo na povraten obračun,” je dodal Gvardiol. Tudi mi.

Če bodo Otočani zopet obsedeni z nadzorom toka dogodkov, kar sicer zna pogosto omrtvičiti ritem, če bo Real zmožen slaviti na zanj značilen prekanjen način, kot mu je to uspelo na prejšnji stopnički proti Leipzigu – do točke, ko bo v pojasnjevanje taktike in iskanje izgovorov prisiljen celo trener Carlo Ancelotti – in če vemo, da so prve tekme v tej fazi tekmovanja redko tako živahne in polne preobratov, potem ni težko skleniti, da je bil visokooktanski madridski spektakel vse drugo kot plod srečnih naključij in da se prihodnjo sredo na stadionu Etihad obeta še ena poslastica. Ne nazadnje si nasproti stojita zadnja dobitnika glavne evropske klubske nagrade.

Oba kluba preprosto pokata od zvezd. Tako zelo, da si Rodri in Erling Haaland lahko celo privoščita malodane neopazno vlogo, Kevin De Bruyne pa odsotnost zaradi bolezni. Pašo za oči so občinstvu zagotovili Rodrygo, Foden in Vinícius Júnior. Njihova posamična kakovost je visoko nad povprečjem, njihova vsebina pa vredna vsega občudovanja. Skupen pričakovan koeficient golov 1,5 sta ekipi bogato nadgradili in skupaj zadeli šestkrat, od tega so bili štirje goli plod ustvarjalnosti zunaj tekmečevega kazenskega prostora.

View this post on Instagram

A post shared by Manchester City (@mancity)

Naj že pride naslednji teden!

Junaki so s specialitetami obudili znane navade. Šele drugič v zgodovini moderne različice tekmovanja so bili na poljubni tekmi končnice trije goli doseženi še pred začetkom petnajste minute. Prejšnjič se je to zgodilo pred petimi leti na dvoboju Manchester Cityja s Tottenhamom (2-2 po komaj 11 minutah). Šele četrtič sta oba predstavnika na prvem dvoboju katere od izločilnih bitk zadela vsaj po trikrat. Pred torkom je to zadnjič uspelo prav Cityju in Realu (spomladi 2022, 4-3).

Ne gre prezreti niti dvoboja ob robu igrišča. Obračuni Ancelottijevih in Guardiolinih ekip še niso razočarali. Beli tudi tokrat niso zamudili priložnosti, da izkoristijo svoj dar za pritegnitev Cityja v vsebinski (in medijski) pingpong, kar slednjemu ni posebej po godu. ”Ritem, ki ga ustvarjajo Realovi napadalci, je vreden vsega spoštovanja, ” je po tekmi priznal gologlavi 53-letnik. K intenzivnosti igre je svoje dodala tudi ubrana sodniška ekipa pod vodstvom Francoza Françoisa Letexierja, ki je bil s sodelavci na ravni lige prvakov.

“Povratna tekma bo zanimiva za vse. Moramo zadeti, oni prav tako, zato pričakujem odprto bitko,” je pristavil Camavinga. Meščani se bodo oprli na svoj izvrsten strelski izkupiček: na vseh devetih evropskih preizkušnjah v tej sezoni so dosegli natanko po tri gole. Nemalo – kar največ – uspešnih izkušenj s tovrstnimi tekmami za biti ali ne biti ima prav kraljevi klub. Če je obračun Real – City že na papirju označen za spopad favoritov, gre v resnici za eno od tekem sezone. Kot bi z njo liga prvakov dobila nov zagon. Zato vsi častilci in privrženke njenega veličanstva – z bleščečimi zvezdami posute žoge – komaj čakamo prihodnji teden.

1

Matko pred tekmo sezone: Ni boljše priložnosti za osvojitev naslova kot proti Olimpiji (VIDEO)...Več

2

Matko za Šport TV: Ne glede na to, na katerem položaju igram, mi trener daje svobodo (VIDEO)...Več

3

Eredivisie: Feyenoord prvič po treh desetletjih sezono po osvojenem naslovu končal na drugem mestu (VIDEO)...Več

1

Šeško se ne misli ustaviti, mojstrski zadetek tudi proti polfinalistom lige prvakov! (VIDEO)...Več

2

BLOG: Čas je za Elšnika, Karničnika, Iličića, Topalovića… Pridete?...Več

3

Šeško v klubskem dresu znova trese, proti Heidenheimu do svojega 10. gola v Bundesligi (VIDEO)...Več